Inspektorzy kontrolowali kolonie i obozy – jak wypadły?

473 kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży – i 4 mandaty nałożone na organizatorów wypoczynku. Oto bilans kontroli przeprowadzonej przez Wojewódzką Inspekcję Sanitarno-Epidemiologiczną na koloniach i obozach w Wielkopolsce.

Na terenie województwa wielkopolskiego do 29 lipca br. przeprowadzono 473 kontrole wypoczynku dzieci i młodzieży, a tym samym skontrolowano 468 turnusów. Wśród wymienionych turnusów odnotowano 3 zorganizowane „na dziko” tzn., że nie były zgłoszone do Kuratorium Oświaty w Poznaniu a tym samym nie figurowały w elektronicznej bazie wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W wyniku przeprowadzonych kontroli odnotowano 25 turnusów, podczas trwania których stwierdzono uchybienia i nieprawidłowości (5,3% wszystkich turnusów skontrolowanych) w tym:
 3 turnusy podczas trwania których nie zapewniono uczestnikom odpo-wiednich warunków sanitarno– higienicznych
 1 turnus na którym limit miejsc został przekroczony,
 5 turnusów z niedostateczną liczbą urządzeń sanitarnych (wszystkie w miejscu zamieszkania),
 4 turnusy podczas trwania których odnotowano brak dostępu do ciepłej wody do mycia (wszystkie w miejscu zamieszkania),
 11 turnusów podczas kontroli których stwierdzono brak aktualnej dokumentacji zdrowotnej personelu.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wydano 2 decyzje merytoryczne (brak ciepłej, bieżącej wody w sanitariatach, nieprawidłowy stan sanitarno – techniczny pomieszczeń kuchennych) i 4 opłatowe (brak dokumentacji z zakresu dobrej praktyki higienicznej i produkcyjnej oraz brak środków do mycia i dezynfekcji rąk i urządzeń do kontaktu z żywnością, nieprawidłowy stan sanitarno-techniczny pomieszczeń kuchennych, brak dokumentacji do celów sanitarno-epidemiologicznych, brudne ściany i sufit z odpadającą farbą w pokojach i łazience,
brudne wykładziny dywanowe w pokojach i korytarzu).

Odnotowano 28 przypadków zachorowań m.in. zawroty głowy, bóle brzucha, anginy, dolegliwości jelitowo – żołądkowe, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli, zapalenie wyrostka robaczkowego, przeziębienie, pokrzywka alergiczna, bóle w klatce piersiowej.

77 uczestników uległo niegroźnym wypadkom i urazom m.in. uraz oka, rozcięcie reki, zwichnięcie lewej stopy, złamanie kości śródstopia, złamanie kciuka, złamanie obojczyka, złamanie reki w nadgarstku, uraz śródręcza, uraz głowy, rany palca.

Nałożono także 4 mandaty karne na łączną kwotę 700 zł za brak dokumentacji do celów sanitarno – epidemiologicznych, brudne ściany i sufit z odpadającą farbą w pokojach i łazience, brudne wykładziny dywanowe w pokojach i korytarzu, brak czystości i porządku w bloku żywienia (stary, zniszczony sprzęt, artykuły spożywcze na podłodze, brak prawidłowej segregacji w urządzeniach chłodniczych, nieoznakowane prawidłowo mięso, wędliny, tzn. brak daty, brak nr faktury), zły
stan sanitarno-techniczny i higieniczny pomieszczeń przyległych do kuchni jak i samej kuchni (sufity, ściany w korytarzu piwnicy, ściany w obieralni warzyw, brak bieżącej ciepłej wody przy punktach wodnych na stołówce, niedomyty sprzęt produkcyjny tj. tłuczki, sitka do rozdrabniania, brudne zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie urządzeń chłodniczych).