Woda z kranu lepsza od tej z butelki? Tak, ale…

Raport WSSE nosi tytuł „Ocena stanu sanitarnego w woj. wielkopolskim w roku 2012”, w której zawarta jest również informacja dotycząca jakości wody produkowanej przez wodociąg poznański Aquanet. Wynika z niego, że w zakresie parametrów mikrobiologicznych i fizykochemicznych nasza woda nie odbiega standardem od wody pitnej w innych krajach Unii Europejskiej, a przeprowadzane przez przedsiębiorstwo wodociągowe […]

Raport WSSE nosi tytuł „Ocena stanu sanitarnego w woj. wielkopolskim w roku 2012”, w której zawarta jest również informacja dotycząca jakości wody produkowanej przez wodociąg poznański Aquanet. Wynika z niego, że w zakresie parametrów mikrobiologicznych i fizykochemicznych nasza woda nie odbiega standardem od wody pitnej w innych krajach Unii Europejskiej, a przeprowadzane przez przedsiębiorstwo wodociągowe modernizacje systemu uzdatniania wody przyczyniają się do poprawy jakości wody.

Oceniano także urządzenia i obiekty służące do uzdatniania wody – i tu także Aquanet zasłużył na pochwałę. Wszystkie obiekty po modernizacji nie odbiegają od standardów dla obiektów zarządzanych przez przedsiębiorstwa wodociągowe w innych krajach Unii Europejskiej.

Powyższe wyniki wielu poznaniaków, niezadowolonych z jakości swojej wody, przyjmie zapewne z niedowierzaniem, podejrzewając brak rzetelności u badających. Jednak w dalszej części raportu WSSE przestrzega, że modernizacja urządzeń uzdatniających wodę wcale nie daje gwarancji, że taka sama woda trafia do naszych kranów.

– Oprócz ujęcia i stacji uzdatniania wody istnieje system dystrybucji, gdzie może dojść
do wtórnego skażenia wody – tłumaczy Ewelina Suska, rzeczniczka prasowa WSSE w Poznaniu. – Należy pamiętać, iż przedsiębiorstwo wodociągowe odpowiada za jakość wody do zaworu głównego za wodomierzem.

Tymczasem to właśnie stan instalacji wewnętrznych w samym budynku lub na osiedlu – jesli zespół budynków ma to samo przyłącze – może pozostawiać wiele do życzenia. To właśnie one mają bezpośredni wpływ na jakość wody w tym konkretnym kranie.

Tymczasem tych instalacji nikt nie bada, a szkoda. Bo w centrum Poznania znajduje się sieć wodociągowa kilkudziesięcioletnia, w której tworzą się osady i biofilm mogące powodować zmiany jakości wody. Należy więc pamiętać o zachowaniu czystości i dobrego stanu technicznego miejsc, z których pobierana jest woda z sieci, bowiem na elementach takich jak krany, wylewki, perlatory itp. mogą gromadzić się osady i kamień. Na jakość wody mogą też mieć wpływ zanieczyszczenia z innych źródeł, takich jak sprzęt AGD, pralki, zmywarki itp.

Dlatego żeby mieć pewność, że woda, którą mamy w domach, jest rzeczywiście bezpieczna, koniecznie trzeba odkręcając kran rano puścić wodę przez 2-3 minuty. Dlaczego? Ponieważ nocą do wody mogą przenikać zwiększone ilości produktów ubocznych uzdatniania wody oraz migrować metale z instalacji, którymi przesyłana jest woda. Strumień wody wypłucze je, tak jak i wszystkie inne możliwe zanieczyszczenia, a wodę będzie można bezpiecznie pić.