Ryszard Grobelny: rząd bije w samorządy!

Projekt ustawy został zaprezentowany samorządowcom na posiedzeniu zespołu ds. systemu finansów publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Od razu wywołał lawinę sprzeciwów przedstawicieli samorządów, w tym prezydenta Ryszarda Grobelnego, który jest także prezesem Związku Miast Polskich. Dlaczego? Bo wprawdzie autorzy ustawy twierdzą, że na likwidacji funduszu (zamiast niego będzie podatek na rzecz kościołów, który […]

Projekt ustawy został zaprezentowany samorządowcom na posiedzeniu zespołu ds. systemu finansów publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Od razu wywołał lawinę sprzeciwów przedstawicieli samorządów, w tym prezydenta Ryszarda Grobelnego, który jest także prezesem Związku Miast Polskich.

Dlaczego? Bo wprawdzie autorzy ustawy twierdzą, że na likwidacji funduszu (zamiast niego będzie podatek na rzecz kościołów, który będzie się wpisywało w PIT), zyskają obie strony, ale zdaniem prezydenta to nieprawda. Na tych zmianach tracą jedynie samorządy, a rząd zyska całkiem pokaźne pieniądze.

– Wprowadzając odpis od podatku PIT na rzecz kościołów samorządy stracą dochody w wysokości (wg wartości prognozowanych na 2020 r.) ok. 139 mln, a rząd ok. 170 mln – wyjaśniał prezydent na konferencji prasowej. – Ale rząd zyska na likwidacji Funduszu Kościelnego ok. 191 mln, więc jest na plusie około 21 mln!

Prezydent uważa, że ten projekt dobitnie pokazuje sposób podejścia rządu do samorządów i to, ile są warte rządowe obietnice o niepogarszaniu sytuacji finansowej polskich samorządów. Jednak samorządowcy nie zamierzają sprawy tak zostawić.
– Będziemy się domagać od rządu zwiększenia udziału w PIT – mówił prezydent Grobelny. – Przygotujemy poprawkę do ustawy o dochodach samorządów zwiększającą procentowo te dochody.

O ile? Tego jeszcze prezydent nie wiedział, bo będzie to dopiero liczone przez specjalistów od budżetu.
– To będą ułamki, powiedzmy 45,2 lub 45,3 procent – wyjaśnił. – Ale to nie jest kwestia tylko konkretnych kwot. To bardzo niepokojący sygnał tego, jak wygląda polityka rządu wobec samorządów. Na jednym posiedzeniu słyszymy o zmniejszeniu ograniczeń zadłużania się samorządów, a na innym rząd zabiera miliony złotych. A rząd zapewniał, że nie będzie już ustaw, których koszty obciążą finansowo samorządy.

Przypomnijmy, że samorządowcy ponad rok temu przygotowali obywatelski projekt ustawy, która ma wrócić samorządom 8 mld złotych z podatku dochodowego od osób fizycznych, utraconych wskutek zmian w przepisach w latach 2005 – 2011 bądź też przekazaniu samorządom kolejnych zadań bez pieniędzy na ich realizację. Projekt zebrał 300 tysięcy podpisów, jest obecnie po pierwszym czytaniu w sejmie i został przekazany na obrady podkomisji – z negatywną opinią ministra finansów…

W przypadku tego projektu można tylko czekać. A czy samorządowcy zamierzają coś zrobić z projektem likwidacji Funduszu Kościelnego kosztem samorządów?
– W przyszłą środę naszą propozycję przedstawimy na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu – powiedział prezydent Grobelny.