Jakość życia w Poznaniu: co sądzą poznaniacy?

Stan służby zdrowia i brak miejsc pracy – to największe problemy, z jakimi zmagają się poznaniacy. Tak wynika z opublikowanych właśnie badań nad jakością życia, przeprowadzonych przez specjalistów z UAM przy współpracy z Urzędem Miasta Poznania.

Autorem badań jest od 2001 roku, kiedy to zostały przeprowadzone po raz pierwszy, jest prof. Ryszard Cichocki, socjolog z UAM. Co roku poznaniacy są pytani między innymi o to, jak oceniają strategię miasta, własną sytuację życiową  i transport w Poznaniu.

– Wyniki prowadzonych systematycznie badań pozwalają nam uwzględnić oczekiwania mieszkańców w zarządzaniu i planowaniu strategicznym miasta – mówił prezydent Ryszard Grobelny. – Dzięki temu, że trwają już 10 lat można zobaczyć różnice, porównać opinie. Sprawdzamy, w jakich dziedzianch się sprawdziliśmy i co musimy poprawić.

Z badań wynika, że największym problemem miasta jest jakość opieki medycznej i funkcjonowanie służby zdrowia. Na drugim miejscu znalazł się problem zbyt małej liczby nowych miejsc pracy, a na trzecim – poprawa warunków komunikacji. Poznaniacy są niezadowoleni z funkcjonowania komunikacji miejskiej MPK i warunków transportu indywidualnego, stanu nawierzchni oraz z cen biletów. Pozytywna ocena dotyczy tylko wygody jazdy w MPK. Co ciekawe, w ogólnym sondażu problem dzieli od drugiego ponad połowa głosów…

Tuż za nim jest pomoc osobom ubogim – poznaniacy domagają się poprawienia poziomu pomocy socjalnej. Żaden z badanych nie chce już także budowy nowych obiektów handlowo-usługowych.
 
– Niezadowolnie z komunikacji miejskiej nie wzrosło, porównując do roku 2009 – tłumaczy profesor Cichocki – choć na ulicach wciąż trwają remonty. Wynika to z tego, że  byliśmy przygotowani, a problem okazał się mniejszy, niż to sobie wyobrażaliśmy.

Badani mieszkańcy Poznania dokonywali także ocen własnej sytuacji życiowej. Kontakty z przyjaciólmi – to aspekt w życiu poznaniaków oceniany najbardziej pozytywnie. Dorównuje jej też sytuacja rodzinna i warunki mieszkaniowe, które kilka lat temu były wielkim problemem miasta Poznania.

Największe niezadowolonie dotyczy sytuacji materialnej. To przyczyniło się do tego, że poznaniacy bardzo pesymistycznie patrzą w przyszłość. Ich zdaniem w ciągu następnych 5 lat ulegnie też pogorszeniu ich stan zdrowia. Poprawie ulegnie natomiast uczestnictwo w życiu miasta i możliwości spędzania czasu wolnego.

Poznań – zdaniem jego mieszkańców – uchodzi za miasto targowe/kongresowe oraz za naukowe i rozwijające szkolnictwo wyższe. Najmniej badanych opowiedziało się za opinią, że jest to miasto sportu.

W opiniach poznaniaków ważnymi wyzwaniami dla rozwoju miasta powinna być pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, poprawa wyglądu miasta i zagospodarowania przestrzeni miejskiej.

– Tych badań nie traktuję jako dostrzeganie nowych problemów – podkreślił prezydent Grobelny. – Dzieki nim wyznaczamy sobie cele jakie musimy zrealizować. Aktualnie nadal na pierwszym miejscu jest rynek pracy. Jeśli problemy związane z pracą i godnym wynagrodzeniem zostaną zażegnane, zaspokoi to inne potrzeby mieszkańców.

W badaniach sondażowych wzięło udział około 600 respondentów w wieku 16-70, na przełomie kwietnia i czerwca 2013 roku.