Art & Fashion Festival: zaczyna się rekrutacja!

Projektowanie, ilustrowanie i fotografowanie mody, stylizowanie i pisanie na tematy związane z modą to tylko niektóre z kilkudniowych warsztatów, które odbędą się w trakcie październikowego 7. Art & Fashion Festival. Rekrutacja potrwa od 1 do 29 września.

Warsztaty AFF to niepowtarzalna okazja do zdobycia wiedzy i doświadczenia pod okiem fachowców, ale też, niejednokrotnie, początek realnych sukcesów w świecie mody. Wśród ich absolwentów są m.in. Agata Bieleń, Domi Grzybek, Pat Guzik, Aleksandra Przybysz czy Anka Letycja Walicka – by wymienić tylko projektantów.

W tym roku festiwalowe warsztaty poprowadzą m.in. bloger Scott Schuman, ilustratorka Magda Antoniuk, projektantka biżuterii Anna Orska, jazzman Wojtek Mazolewski oraz twórcy łotewskiej marki Mareunrol’s. Nagrodami dla laureatów 6 warsztatów jest wybrany kurs na prestiżowej modowej uczelni Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie, dla warsztatu Fashion Sounds – wyjazd na wybrany festiwal muzyczny w Europie, np. Glastonbury.  

Warsztaty są skierowane do pasjonatów mody chcących rozwijać swoje umiejętności. Kandydaci powinni posiadać co najmniej podstawową wiedzę w zakresie tematu warsztatu, na który chcą aplikować i mieć ukończone 18 lat. Potrzebna będzie także znajomość angielskiego – jest to warunek konieczny w przypadku prowadzonych po angielsku warsztatów stylizacji Scotta Schumana i projektowania, prowadzonych przez łotewski duet Mareunrol’s.

Na każdy z warsztatów przewidziano 6 miejsc. Pierwszy etap rekrutacji – od 1 do 29 września, to wysłanie zgłoszenia zawierającego niewielki projekt przygotowany według wytycznych zamieszczonych na stronie festiwalu. Na podstawie zgłoszeń, pod okiem kuratorki festiwalu Basi Metelskiej, zostaną wybrane osoby, które wezmą udział w październikowym Art & Fashion Festival. Będzie to dla nich nie tylko udział w warsztatach, ale także wszystkich imprezach towarzyszących, m.in. wykładach Andrew Boltona – kuratora Costume Institute w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, twórcy wystaw „Punk: From Chaos to Cuture” i „Alexander McQueen: Savage Beauty” czy nowojorskich twórców „genialnych podróbek” – projektu „Shanzhai Biennial”.

Wszystkie zajęcia jak zwykle odbywać się będą w przestrzeniach poznańskiego Starego Browaru, wyłącznego organizatora festiwalu. Organizator zapewnia uczestnikom zakwaterowanie i materiały potrzebne w czasie warsztatów. Całkowity koszt udziału w warsztatach dla zakwalifikowanych osób to jednorazowa opłata 123 zł lub 246 zł brutto (w zależności od warsztatu). Można złożyć zgłoszenie na więcej niż jeden warsztat.

Zainteresowani wzięciem udziału w warsztatach wszystkie informacje znajdą na stronie Art & Fashion Festiwal: http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/.

Tematy warsztatów 7. Art & Fashion Festival (AFF Workshops):

Fashion Design – projektowanie mody – prowadzący: Mareunrol’s (Łotwa) – 8-17 października
Fashion Drawing – ilustrowanie mody – prowadzący: Magda Antoniuk – 8-17 października
Fashion Jewellery – projektowanie biżuterii – prowadzący: Anna Orska – 8-17 października
Fashion Writing – pisanie o modzie – prowadzący: Hanna Rydlewska i Marcin Różyc – 8-17 października
Fashion Photography – fotografowanie mody – Rafał Milach – 8-17 października
Fashion Video – video mody – prowadzący: W P Onak – 14-17 października
Fashion Styling – stylizacja w modzie – prowadzący: Scott Schuman (USA) – 16-17 października
Fashion Sounds – dźwięk mody – prowadzący: Wojtek Mazolewski – 17-18 października

W tym roku do prowadzących AFF Workshops znanych z poprzednich edycji dołączyli:

Mareunrol’s – warsztaty Fashion Design
Mareunrol’s to pierwsza łotewska marka prezentująca swoje kolekcje w oficjalnym programie paryskiego tygodnia mody. O projektach, których autorami są Marite Mastina i Rolands Peterkops, pisano w najważniejszych pismach modowych (m.in. okładka Wallpaper), wzbudziły one także zachwyt modowych blogerów, m.in. Diane Pernet. W październiku Marite i Rolands poprowadzą 10-dniowe warsztaty projektowania (Fashion Design) na 7. Art & Fashion Festival w Starym Browarze. Wcześniej projektowania mody na warsztatach Fashion Design uczyli m.in. Monika Jakubiak, Krzysztof Stróżyna i Rafał Antos. Po raz pierwszy na festiwalu warsztaty prowadzone będą w języku angielskim.

Magda Antoniuk – warsztaty Fashion Drawing
Choć nie skończyła jeszcze 30 lat, jej portfolio robi wrażenie. Realizowała projekty dla takich marek jak Stella McCartney, Paul Smith, Gucci. Jej ilustracje publikowano w Wallpaper, Vogue, Another Magazine, Dossier, Oyster, Dazed Digital czy Nylon. W październiku Magda Antoniuk poprowadzi 10-dniowe warsztaty ilustrowania mody Fashion Drawing na 7. Art & Fashion Festival w Starym Browarze. Wcześniej ilustrowania mody na warsztatach Fashion Drawing uczyli m.in. Barbara Hulanicki, Olka Osadzińska i Tomek Sadurski. Magda Antoniuk jest także autorką logotypu tegorocznego AFF.

Scott Schuman – warsztaty Fashion Styling
Autor bloga The Sartorialist i jeden z najbardziej wpływowych ludzi mody. W branży Schuman jest dziś jednym z głównych rozdających karty. Na pokazach siedzi w pierwszym rzędzie, często obok Anny Wintour. Ma ogromną wiedzę i świetny gust. Wysmakowane zdjęcia na jego blogu oglądają miliony osób na całym świecie. Scott Schuman w ubiegłym roku wystąpił na AFF z wykładem, w którym udział wzięło kilkaset osób z Polski i zagranicy. Zachwycony ideą festiwalu, który jako jeden z nielicznych na świecie główny nacisk stawia na edukację młodych ludzi w kierunku mody i sztuki, postanowił wrócić, ale w innej roli. W październiku na 7. Art & Fashion Festival Scott Schuman poprowadzi 2-dniowe warsztaty stylizacji Fashion Styling według autorskiego pomysłu. To debiut Schumana w takiej roli i nowy warsztat w programie AFF. Warsztat prowadzony będzie w języku angielskim.

Art & Fashion Festival w tym roku odbywa się w dniach 8-20 października 2013.