Tramwaj z prezydentem przejechał nową trasą Pestki i na Junikowo

Oficjalne otwarcie nowej trasy Pestki i trasy na Junikowo nastąpi 1 września, ale przejazd techniczny z udziałem prezydenta Ryszarda Grobelnego miał miejsce już dziś. I jak wypadł?

Przejazd z tymczasowego przystanku Pestki przy moście Teatralnym na Junikowo i z powrotem, z postojem na nowym przystanku przy Dworcu Zachodnim trwał około godziny, a tramwaj wcale nie jechał szybko.
– Przejazd Pestką to jakieś cztery, pięć minut – wyjaśnia Bogusław Bajoński, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. – Będzie wygodny dla mieszkańców.

Goście oglądali gotowe już przystanki, sprawdzali stan infrastruktury, a prezydent przeszedł się nawet schodami ruchomymi na Dworcu zachodnim. Przeszedł – bo schody jeszcze nie działają, zostaną uruchomione dopiero 1 września.

Andrzej Nowakowski, prezes spółki Infrastruktura Euro 2012, która za Pestkę odpowiada, zapewnia też, że wszelkie niedrożności w kanalizacji deszczowej, które były powodem zalewania przejścia podziemnego po każdym większym deszczu, zostały usunięte.
– Teoretycznie woda już nie powinna wybijać, ale na wszelki wypadek zamontowaliśmy wodoszczelne grodzie przy schodach – tłumaczy. – I dodatkowo rozmawiamy z PKP o dzierżawie terenu, na którym znajdują się te schody.

Podczas postoju na Dworcu Zachodnim prezydent, prezes Nowakowski i dyrektor Bajoński otrzymali w prezencie efektowne modele Dworca Zachodniego.

Na trasie na Junikowo, która także minęła wyjątkowo szybko, także uwagę zwracały postępy prac już nie przy budowie, ale głównie przy porządkowaniu terenu. Co prawda mieszkańcy jeżdżący na Junikowo będą mieli na razie problem z kupnem biletów, jednak dyrektor Bajoński zapewnił, że na trasie pojawią się nowe biletomaty, takie, które będą już obsługiwały także kartę PEKA.
– Przetarg ogłosimy już wkrótce – zapewnił dyrektor. – A w przyszłym roku wymienimy 40 starych biletomatów, które już stoją w mieście.

Prezydent był zadowolony z wyglądu i funkcjonalności obu tras.
– Teraz pozostaje tylko zaprosić na nie poznaniaków – podsumował.

Obie trasy ruszą 1 września, a ich uruchomienie zostanie dodatkowo uświetnione tym, co poznaniacy kochaja najbardziej, czyli paradą starych tramwajów, które o 10 wyruszą z pętli na os. Sobieskiego.