Tydzień bez samochodu – za darmo w autobusach i tramwajach!

Pomysł zgłosił Paweł sztando z Rady Osiedla Stare Miasto – i nic dziwnego, żeto radny akurat z tej dzielnicy, bo nie da się ukryć, że  jest ona jedną z tych, które najwięcej by zyskała, gdyby samochodów było tu mniej. To właśnie na Starym Mieście są też największe kłopoty z miejscami parkingowymi. Radny zgłosił swój pomysł […]

Pomysł zgłosił Paweł sztando z Rady Osiedla Stare Miasto – i nic dziwnego, żeto radny akurat z tej dzielnicy, bo nie da się ukryć, że  jest ona jedną z tych, które najwięcej by zyskała, gdyby samochodów było tu mniej. To właśnie na Starym Mieście są też największe kłopoty z miejscami parkingowymi.

Radny zgłosił swój pomysł do Wydziału Gospodarki Komunalnej, a ten przygotował projekt uchwały, który następnie uchwalili radni miejscy. Zgodnie z nim od poniedziałku 16 września do niedzieli 22 września każda osoba z dowodem rejestracyjnym samochodu (niezależnie od miejsca jego rejestracji) będzie mogła korzystać z transportu publicznego ZTM w Poznaniu za darmo. Akcja skierowana jest do osób, które w pojedynkę samochodem dojeżdżają do pracy czy szkoły, stąd nie obejmuje posiadaczy motocykli.

Wielki finał poznańskiego „Tygodnia bez samochodu” odbędzie się w niedzielę 22 września na ulicy Święty Marcin. Od 12.00 do 17.00 będzie tam można między innymi oglądać pokazy starych i nowych tramwajów, autobus demo ZTM, czyli pokaz, jak będzie działać PEKA (będzie też można złożyć wniosek o kartę), jednodniowe restauracje, stoiska organizacji pozarządowych oraz warsztaty rowerowe.

Ulica Święty Marcin zamknięta będzie dla ruchu samochodowego od Ratajczaka do Gwarnej, w Kluboksięgarni Głośna o 15.00 rozpocznie się projekcja filmu „Miasto w ruchu”, a o 16.00 „Wpuszczeni w korek”.

Centrum Kultury Zamek przygotowuje także grę uliczną. Będzie również rajd rowerowy i konkursy dla korzystających z transportu publicznego przez cały „Tydzień bez samochodu”.

Czytaj także:

Zamiast Dnia bez Samochodu – będzie Tydzień bez Samochodu!