Rail Girls: już po warsztatach

30 kobiet uczyło się tworzyć własne aplikacje przy użyciu Ruby on Rails. Pomagało im w tym 12 trenerów z Poznania, Krakowa i Berlina. Tym samym Poznań dołączył do listy ponad 70 miast, które organizowały warsztaty Rails Girls. I jak było?

– Na poznańską edycję Rails Girls zgłosiło się 159 chętnych i to nie tylko z Poznania, ale też z Bydgoszczy, Szczecina, czy Berlina. Myślę, że tak wysokie zainteresowanie świadczy o potrzebie organizowania tego typu imprez dla kobiet – mówi Joanna Ignaczak, inicjatorka Rails Girls Poznań.

W trakcie dwudniowych warsztatów 12 zespołów w pocie czoła tworzyło własne aplikacje. Udało im się m.in.: zbudować wirtualne biblioteczki do zapisywania przeczytanych książek, własne blogi, czy narzędzia do zapisywania swoich pomysłów.
– Dziewczyny były tak zaangażowane w pracę, że nawet podczas przerw na posiłki trudno było je oderwać od komputerów – mówi Joanna Ignaczak.

Programowanie to nie wszystko. Warsztaty dały też możliwość wysłuchania inspirujących prelekcji zaproszonych gości – przedstawicielek takich firm, jak: Cognifide, Technologia w Spódnicy, WebMuses, czy Netguru.
– Mamy nadzieję, że przygoda dziewczyn z Ruby on Rails nie zakończy się na warsztatach, a kontakty, które nawiązały w ich trakcie, rozwiną się w obiecujące znajomości – mówi Ania Banaszek, jedna z organizatorek – Współpraca pomiędzy kobietami z różnych miast i państw to ważny element Rails Girls i chciałyśmy wpisać to również w ideę warsztatów w Poznaniu.

Warsztaty Rails Girls objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Poznania, a głównym sponsorem została firma informatyczna Cognifide, która w oparciu o systemy zarządzania treścią tworzy zaawansowane technologicznie portale i serwisy internetowe znanych na całym świecie marek i firm.

Rails Girls to inicjatywa, która zrodziła się w 2010 roku w Finlandii, szybko jednak swym zasięgiem ogarnęła cały świat. Celem spotkań jest wyposażenie kobiet w wiedzę i umiejętności, które pozwolą im rozwijać swoje pomysły i dodadzą energii do rozwoju w świecie nowych technologii. Dzięki temu możliwe będzie przełamanie stereotypu dotyczącego nieobecności kobiet w branży IT.