Poznański Budżet Obywatelski: 10 milionów – 20 propozycji

16 września pod okiem prezydenta Ryszarda Grobelnego odbyło się losowanie kolejności, w jakiej propozycje do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zostaną umieszczone na listach do głosowania. A 18 września poznaniacy zadecydują, które z propozycji dostaną pieniądze.

Spośród 217 wniosków jakie wpłynęły do Urzędu Miasta do dnia 7 lipca, odpowiednie wydziały i jednostki wskazały 63 najlepsze pomysły, z których Zespół Opiniujący wybrał 20 projektów na łączną kwotę 46 milionów złotych.
– Patrząc na te projekty mamy jasny sygnał, czego brakuje mieszkańcom w naszym mieście, jest to przegląd ich potrzeb i dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu mamy szansę część z nich zrealizować – wyjaśnia Anna Szpytko, dyrektor biura prezydenta UMP.

Jak się okazało – najwięcej propozycji, podobnie jak w roku ubiegłym, dotyczyło rozwoju sportu i rekreacji w naszym mieście. Sześć niezależnych projektów, które dostały się na listę Budżetu Obywatelskiego na rok 2014, dotyczy wybudowania nowych ścieżek rowerowych oraz postawienia nowych stacji rowerów miejskich. Pięć kolejnych ma na celu rozbudowę infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Cztery projekty dotyczą zagospodarowania przestrzennego, trzy pomocy społecznej oraz tylko dwa z całej listy obejmują tematykę kultury i oświaty.

A oto propozycje, na które głosować będzie można od środy 18 września przez następne 12 dni.

1. Renowacja hali widowiskowo-sportowej Arena
2. „Zejdźmy z drogi” – budowa chodnika z dopuszczeniem ruchu rowerowego na ul. Naramowickiej
3. Plac Asnyka – secesyjny salon ogrodowy Jeźyc
4. Czteroodziałowe przedszkole modułowe „Miasto dzieci” w Naramowichach
5. Stwórzmy Muzeum Enigmy w Poznaniu
6. Ławki na Placu Wolności
7. Forum Studenckie – rewitalizacja Św. Marcina
8. Budowa Centrum Sportów Wrotkarskich
9. Akcja społeczna – Stop Czerniakowi
10. Przyśpieszenie budowy ogrodu działkowego przy ul. Czarnucha
11. RowerLove Rataje – trakt pieszo rowerowy
12. Rozszerzenie infrastruktury rowerowej poprzez budowę stacji PRM
13. Modernizacja ośrodka wypoczynkowego Rusałka
14. Mieszkania wspomagane dla osób niepełnosprawnych
15. „Wartostrada” – odcinek śródmiejski
16. Sportowy Golaj – odbudowa stadionu na Golęcinie – żużel, park rowerowy, futbol
17. Bezpieczne drogi rowerowe i chodniki na Malcie z nowymi stacjami PRM
18. Przytulisko – centrum pomocy dla osób bezdomnych
19. Budowa torów łuczniczych przy ul. Urbanowskiej
20. Budowa ciągu pieszo-rowerowego Centrum-Wschód

Podobnie jak w roku ubiegłym, na realizację 5 pomysłów wybranych z 20 finałowych przeznaczono 10 milionów złotych. Głosować będzie można na trzy sposoby: przez internet, wypełniając interaktywny formularz, który znajdzie się na stronie miasta www.poznan.pl, w punktach do głosowania zlokalizowanych na ul. Półwiejskiej (przy Starym Marychu oraz Starym Browarze) i na Placu Wolności. Dodatkowo w soboty uruchomione będą punkty na Rynku Wildeckim i Jeżyckim, a w niedzielę nad Maltą i przed CK Zamek. Punkty działać będą od 10:00 do 18:00.
Trzecia możliwość to głosowanie w punktach informacyjnych Urzędu Miasta Poznania (Plac Kolegiacki 17, ul. Gronowa 20 w Wydziale Komunikacji, ul. Libelta 16, ul. 3 Maja 46, ul. Matejki 50, ul. Słowackiego 22, os. Bohaterów II Wojny Światowej 35 A, ul. Czarnieckiego 5).

W tym roku nowością jest także możliwość oddania głosu przez niezameldowanych studentów poznańskich uczelni – wystarczy na karcie do głosowania wpisać nazwę uczelni oraz numer legitymacji studenckiej. Oddać swój głos może także każdy mieszkaniec Poznania figurujący w rejestrze wyborców.

A co z projektami, które poznaniacy wybrali rok temu? Wszystkie są realizowane, zapewniają przedstawiciele władz miasta. Do końca roku ma być ukończona droga rowerowa na Strzeszynie, rodzinny plac zabaw na Malcie, ośrodek krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych oraz wartostrada. Trwa rozbudowa hospicjum Palium – obecnie jest ukończona w 80 procentach.

Czytaj także:

Wnioski do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2014: czego chcą poznaniacy?