Lodołamacze 2013 rozdane!

Łamią wszelkie stereotypy dotyczące niepełnosprawności i jeszcze im z tym dobrze. Dobrze, bo pokazują, że można zatrudniać osoby niepełnosprawne. Dobrze, bo ich firmom to nie zaszkodziło, a wręcz przeciwnie. W Poznaniu po raz kolejny wręczono statuetki Lodołamaczy.

– Pomagamy osobom z niepełnosprawnością dobierać odpowiedni dla nich sprzęt rehabilitacyjny. Dobieramy wózki, wspomagamy przy załatwianiu wszelkich formalności. Organizujemy też rajdy na wózkach, a nawet kursy nurkowania dla osób z niepełnosprawnością – mówi Sebastian Górniak, właściciel firmy Balion. Pan Sebastian to Lodołamacz. Statuetkę otrzymał dwa lata temu. – Jest ogromna satysfakcja, że zatrudnia się osoby niepełnosprawne. A takie gale jak ta dzisiejsza mogą być bodźcem dla innych.

Tegoroczny finał Lodołamaczy odbył się w pałacu Działyńskich. Gala była podsumowaniem rywalizacji pomiędzy przedsiębiorcami z Wielkopolski i z województwa lubuskiego. Organizatorem konkursu jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (FAZON). Fundacja została powołana do życia przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych w 1995 roku.
– Jeszcze kilka lat temu obraz polskiego pracodawcy, mówiąc delikatnie, nie był dobry – zaznacza Monika Tykarska, prezes FAZON – teraz to się jednak zmienia. I to sami pracownicy chwalą się swoimi pracodawcami, zgłaszając ich do konkursu.

Lodołamacze przyznawane są w trzech kategoriach. Osobne statuetki przyznawane są zakładom chronionym oraz instytucjom nieprowadzącym działalności gospodarczej. O swojego Lodołamacza rywalizują też przedsiębiorcy z otwartego rynku pracy. W tym roku w konkursie brało udział 375 pracodawców.
– Najtrudniej przełamać pewne stereotypy wewnętrzne – zauważa Krzysztof Nowak, dyrektor finansowy Komputronik SA. Firma ta zajęła pierwsze miejsce w kategorii otwarty rynek pracy. Zatrudnia 50 osób z niepełnosprawnością. – To nasze wyróżnienie może być taką cegiełką dla całej społeczności poznańskiej – dodaje Nowak.
Poznaniacy odnieśli też sukces w kategorii instytucji nieprowadzącej działalności gospodarczej. Statuetka Lodołamacza trafił tu do Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. Sześć procent osób pracujących w PUP-ie to osoby z niepełnosprawnością. Do ich potrzeb dostosowano windy, toalety, oraz stworzono stanowiska pracy zgodne z ich możliwościami.

Jak co roku przyznano też dwie nagrody honorowe. Lodołamacz Specjalny trafił do Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk”. Super Lodołamacza otrzymał Konrad Kołbik, od wielu lat związany ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Kołbik odbierając nagrodę, wyraźnie wzruszony przepraszał swoją żonę i rodzinę, za to, że ta jego działalność bardzo często ogranicza ich kontakty.
Galę zakończyła się mini koncertem. Dla wszystkich zagrał dawno niewidziany w Poznaniu Andrzej Rybiński.

Laureaci Konkursu Lodołamacze 2013
Kategoria Zatrudnienie Chronione
I miejsce – Spółdzielnia Inwalidów PRZYJAŻŃ, Słupca
II miejsce – Meprozet Kościan S.A., Kościan
III Miejsce  – Prywatne Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo – Usługowe „PUH” Irena Woźna, Gorzów Wielkopolski
Kategoria Otwarty Rynek Pracy
I miejsce  – Komputronik S.A., Poznań
II miejsce – SPINKO, Leszno
III miejsce – Bank Spółdzielczy w Słupcy

Kategoria Instytucja
I miejsce – Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, Poznań
II miejsce  – Starostwo Powiatowe w Żarach, Żary
III miejsce – Stowarzyszenie Sportowo – Rehabilitacyjne „Start”, Poznań

Lodołamacz Specjalny
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk”

Super Lodołamacz
Konrad Kołbik