Polagra, czyli targi ze smakiem

Regionalne smaki, naturalna żywność, ale i nowoczesne technologie, mistrzowie i gwiazdy kuchni i hotelowe trendy z najwyższej półki – 21 września rozpoczynają się największe i najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej targi branży spożywczej, gastronomicznej i hotelarskiej: Polagra Food, Polagra Gastro, Polagra Tech, Pakfood, Smaki Regionów i Invest Hotel.

O rozmachu wydarzeń świadczą przede wszystkim liczby, ale także prawdziwie międzynarodowy charakter imprezy, w której udział bierze prawie 1000 wystawców z 32 krajów świata. Nagromadzenie na jednej przestrzeni wystawienniczej kilkuset nowości rynkowych, wydarzeń tematycznych, spotkań biznesowych oraz kultur sprawia, że wrześniowy przyjazd do Poznania daje niepowtarzalną szansę znalezienia się w niezwykłym branżowym tyglu i wyciągnięcie z niego tego, co najcenniejsze. Wystawcy z całego świata przywiozą na targi swoje nowości. Będą wśród nich również te nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich, który przyznawany jest produktom wyróżniającym się najwyższą jakością i innowacyjnością.

21 września rozpoczynają się targi Smaki Regionów, które są kwintesencją koncepcji slow food w czystej postaci. Odwiedzająca je publiczność spotka się z feerią smaków i zapachów rodem z babcinej kuchni. Tu także zapoznamy się ze smakiem chleba na zakwasie, domowego smalcu, słodyczy nie mających nic wspólnego z nienaturalnie kolorowymi produktami z hipermarketów. To miejsce, gdzie kupcy, restauratorzy lub osoby odpowiedzialne za zaopatrzenie w placówkach handlowych, znajdują dla swoich sklepów i restauracji prawdziwe kulinarne rarytasy.

Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych Polagra Food proponują pełny przegląd międzynarodowej oferty rynkowej z sektora mleczarskiego, mięsnego i przetwórstwa owocowo-warzywnego. Nie zabraknie także znaczącej liczby wystawców z branży używek – kawy i herbaty, napojów, słodyczy od cukru począwszy, a na delikatesowych wyrobach skończywszy. Goście targów mogą się także spodziewać szerokiej oferty oliwy, oliwek, przypraw liofilizowanych, żywności ekologicznej i alkoholi. Organizatorzy zapewniają szeroką gamę innowacyjnych rozwiązań w formie nowości prezentowanych po raz pierwszy podczas targów.

W ramach targów Polagra Tech prezentowane będą najnowsze maszyny i urządzenia dla branży mięsnej i wędliniarskiej, dodatki, przyprawy, osłonki i komponenty. Wiele z tych zaawansowanych i niezwykle precyzyjnych urządzeń będziemy mogli podziwiać w ruchu, a także zobaczyć całe linie technologiczne dające pełny obraz procesów zachodzących podczas produkcji. Wśród najbardziej innowacyjnych rozwiązań znajdą się urządzenia do kontroli jakości mięsa, maszyny skanujące pod kątem optymalizacji kosztów produkcji czy też rozwiązania ułatwiające automatyczną zmianę pozycji mięsa na krajalnicy.

Co nowego w przemyśle spożywczym? Na to pytanie odpowiedź znajdziemy podczas Salonu Technologii Spożywczych. W pawilonie nr 4 przedstawiona zostanie bogata oferta skierowana m.in. do takich branż jak owocowo-warzywna, makaronowa czy napojów, nie wyłączając ‘wyskokowych’, a ekspozycja obejmie również aparaturę kontrolno-pomiarową, wagi, urządzenia i technologie z zakresu chłodnictwa, transportu oraz BHP i walki ze szkodnikami. Pawilon ten obfitować będzie w wiele nowości produktowych m.in. tunel zamrażalniczy, odszypułczarka, instalacje ozonowania czy bio-gazownie.

Podczas tegorocznej szóstej edycji Targów Polagra Gastro odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych tematyce kawy – napoju, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie codziennej egzystencji. Z każdym rokiem jesień na Międzynarodowych Targach Poznańskich obfituje w nowe świeże owoce w postaci soczystych warsztatów oraz smakowitych konferencji. Zapach świeżo palonych ziaren najbardziej cenionych odmian: arabiki czy robusty przyciągnie nie mniej niż najwyższy poziom wydarzeń. Już pierwszego dnia targów odbędzie się inauguracyjna runda eliminacji do Mistrzostw Polski Barista 2014. Alternatywne metody zaparzania kawy będą tematem kolejnej odsłony Wielkopolskich Mistrzostw Brewers Cup, a będzie tam można zobaczyć specjalistów parzących kawę z pomocą aeropressu, dripu, chemexu czy syfonu.  

Na targach zostanie doceniona także herbata, której  zawodowi tasterzy podlegają surowym procedurom, a nawet standardom ISO przy ocenianiu gatunków, także w kwestii wyposażenia. Zasadom podlegają też ilość zaparzanej herbaty, proporcje, temperatura wody czy czas upływający od zaparzenia herbaty do jej smakowania. To tylko ułamek teorii, a praktyczne pokazy już od 23 września podczas I Mistrzostw Polski Cup Tastingu Herbaty.

Odbywający się na Międzynarodowych Targach Poznańskich Kulinarny Puchar Polski to okazja do zetknięcia się ze smakami najwybitniejszych szefów kuchni młodego pokolenia. Wybrani na przestrzeni całego poprzedniego roku zwycięzcy kilkunastu Konkursów Nominowanych w dniu 24 września będą oceniani w półfinale przez przedstawicieli polskiego środowiska gastronomicznego. Reprezentują je takie znakomitości, jak między innymi: Jarosław Uściński, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników, Zenon Hołubowski, członek Amerykańskiej Federacji Kulinarnej, posiadający certyfikację sędziowską Światowego Stowarzyszenia Szefów Kuchni (WACS) czy Paweł Oszczyk, wybitny szef kuchni prowadzący warszawską restaurację La Rotisserie.

Dzień później, 25 września, ci, którzy zdołają przekonać sędziów do swojej sztuki kulinarnej, będą kontynuować zmagania w finale oraz zaprezentują się przed najwybitniejszymi przedstawicielami świata gastronomii. Wśród nich znajdzie się między innymi Gissur Gudmundsson, prezes Światowego Stowarzyszenia Szefów Kuchni (WACS) oraz Armand Steinmetz, prezes Vatel Club Luxembourg, organizator Kulinarnych Mistrzostw Świata, w których od 2002 r. z powodzeniem występują Polacy.

Odbywające się co dwa lata targi Pakfood są miejscem prezentacji najnowszych rozwiązań i areną promującą światowe trendy w technice i technologii pakowania żywności. W tym samym miejscu i terminie trwać będzie najważniejsze w Polsce wydarzenie targowe dla branży hotelarskiej – Invest Hotel. Dla zebranych organizatorzy przygotowali nie tylko najnowszą ofertę rynkową, ale również bogaty program merytoryczny. Zwiedzający – zarówno doświadczone lwy branży, jak i planujący dopiero rozpoczęcie działalności – zetkną się z najnowszymi technologiami oraz dowiedzą się jak skuteczniej zarządzać infrastrukturą hotelu. Swoimi produktami pochwalą się firmy zajmujące się marketingiem hotelarskim, doradztwem inwestycyjnym, wdrażaniem nowatorskich technologii komputerowych, zarządzaniem jakością oraz finansowaniem inwestycji.

W trakcie trwania imprezy zobaczyć będzie można produkty, które otrzymały prestiżową nagrodę Złotego Medalu MTP. Nagrodzone produkty zostaną zaprezentowane na ekskluzywnym stoisku – tak zwanej Strefie Mistrzów – podczas dni targowych. Wszyscy zainteresowani konkursem będą mogli oddać swój głos w konkursie o Złoty Medal MTP – Wybór Konsumentów.