Tango Anioła w Teatrze Muzycznym, czyli Septet Wiesława Prządki

Utwory mają charakter kontemplacyjny, choć nie brak dynamicznej fugi czy wybuchowego „La muerte del Angel”. Całość wpisuje się w charakter świątyni niczym kantaty J. S.Bacha. Bowiem muzyką najpiękniej wyrazić to, co boskie… Historia tego instrumentu zaczęła się w kościele. Ponad 150 lat temu jego dźwięk towarzyszył modlitwie w niemieckich świątyniach. Wymyślony przez Heinricha Banda jako […]

Utwory mają charakter kontemplacyjny, choć nie brak dynamicznej fugi czy wybuchowego „La muerte del Angel”. Całość wpisuje się w charakter świątyni niczym kantaty J. S.Bacha. Bowiem muzyką najpiękniej wyrazić to, co boskie…

Historia tego instrumentu zaczęła się w kościele. Ponad 150 lat temu jego dźwięk towarzyszył modlitwie w niemieckich świątyniach. Wymyślony przez Heinricha Banda jako instrument akompaniujący liturgi w protestanckich kościołach, przewieziony przez emigrantów niemieckich do Buenos Aires zagościł na ulicach i w domach publicznych. Wyrażał tęsknotę i niespełnienie zagubionych, oderwanych od swoich domów portenos. Po wielu różnych kolejach losu trafia na salony, do sal koncertowych, filharmonii na całym świecie. Zawłada sercami Europejczyków, Amerykanów, Azjatów. Jednak miejscem przeznaczenia bandoneonu jest świątynia i tak jak na początku zachwyca nas swoim dźwiękiem, uskrzydla nasze serca i przypomina o tym, że jesteśmy aniołami o jednym tylko skrzydle ażeby móc wzlecieć musimy paść sobie w ramiona.

Projekt „TANGO ANIOŁA” po raz pierwszy został wykonany w Kościele św. Katarzyny w Krakowie podczas III edycji Festiwalu Anielskiego w 2007 r.

 
SEPTET WIESŁAWA PRZĄDKI

TRES TANGUEROS
WIESŁAW PRZĄDKA – bandoneon, akordeon
RAFAŁ KARASIEWICZ – fortepian
ZBIGNIEW WROMBEL – kontrabas

TRES TANGUEROS powstał z miłości do muzyki, a szczególnie do tanga. Zespół tworzy trzech utalentowanych i doświadczonych muzyków, którzy swoim kunsztem artystycznym w doskonały sposób pokazują różne oblicza tanga. Fundamentem repertuaru tego projektu jest muzyka największego mistrza tanga Astora Piazzolli. Oprócz brawurowo wykonanych tang argentyńskich, będziemy mogli jeszcze usłyszeć kompozycje wybitnego francuskiego akordeonisty Richarda Galliano.

KWARTET SMYCZKOWY TEATRU MUZYCZNEGO W POZNANIU
Maxima Sitarz – I skrzypce
Dominika Bukowska  – II skrzypce
Magdalena Szczebiot – altówka
Marcin Baranowski – wiolonczela

Bilety: 80, 60 zł