Weterynarze, finansiści i fani Azji rozpoczęli studia

Liczba kandydatów w roku bieżącym, ubiegająca się o przyjęcie na Uniwersytet Ekonomiczny wyniosła 5300 osób, czyli prawie o 700 osób mniej niż w roku ubiegłym. Przyjętych natomiast zostało w tym roku 1813 osób, jest to prawie 200 osób mniej niż w 2012 roku. Podobnie jak w latach poprzednich także i w tym, najbardziej pożądanym kierunkiem […]

Liczba kandydatów w roku bieżącym, ubiegająca się o przyjęcie na Uniwersytet Ekonomiczny wyniosła 5300 osób, czyli prawie o 700 osób mniej niż w roku ubiegłym. Przyjętych natomiast zostało w tym roku 1813 osób, jest to prawie 200 osób mniej niż w 2012 roku. Podobnie jak w latach poprzednich także i w tym, najbardziej pożądanym kierunkiem Uniwersytetu Ekonomicznego były finanse i rachunkowość.

Podobnie na Uniwersytecie Przyrodniczym – w tym roku liczba chętnych nieznacznie zmniejszyła się w porównaniu z zeszłorocznymi wynikami. Limit przyjęć wynosił 2145 osób na studia stacjonarne, i będzie on wykonany – w przeciwieństwie do studiów niestacjonarnych, gdzie limit wyniósł 1230 miejsc. Oznacza to, że spada zainteresowanie studiami niestacjonarnymi na Uniwersytecie Przyrodniczym. Najbardziej obleganymi kierunkami w tym roku były weterynaria, na którą ubiegało się aż 15 osób na jedno miejsce, dietetyka, leśnictwo oraz gospodarka przestrzenna. Uniwersytet uruchomił także 3 nowe kierunki: projektowanie mebli, medycyna roślin, inżynieria oraz gospodarka wodna.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza także odczuł tegoroczny niż demograficzny. W 2012 roku przyjętych zostało około 20 000 nowych studentów, w tym roku jest to liczba zbliżona do 17 000. Na największym uniwersytecie w Poznaniu króluje filologie skandynawskie oraz azjatyckie, ale oblegane są także takie kierunki jak prawno-ekonomiczny, reżyseria dźwięku, dziennikarstwo, psychologia oraz prawo.

Jak się okazuje, niż demograficzny najmniej dotknął uczelnie niepubliczne. W Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa tegoroczna rekrutacja jest na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym. Najchętniej wybierane – w przeciwieństwie do uczelni publicznych – są studia niestacjonarne, a najpopularniejszymi kierunkami grafika, pedagogika i informatyka oraz nowy kierunek doradztwo i coaching, są to pierwsze w Polsce studia licencjackie o takim kierunku.

W Wyższej Szkole Bankowej także rekrutacja wypadła zadowalająco, jednak dokładne dane będzie można podać dopiero po 15 października, bo właśnie w  tym dniu kończy się ostateczny nabór na studia. Nowymi kierunkami w WSB jest prawo w biznesie, bezpieczeństwo wewnętrzne, turystyka i rekreacja oraz informatyka inżynierska – i cieszą się one sporym powodzeniem. Jednak od lat, podobnie jak na Uniwersytecie Ekonomicznym, najpopularniejszym kierunkiem są finanse i rachunkowość.

Czytaj także:

Prezydent Komorowski otworzył rok akademicki w Poznaniu