Poznań na znakach pocztowych

Autor, znany filatelista Bogdan Michalak, prezentuje najważniejsze zabytki i miejsca Poznania, które zostały uwiecznione na znakach pocztowych. Tym terminem filateliści określają nie tylko znaczki pocztowe, ale też kartki, okolicznościowe datowniki i stemple. Miasto upamiętnione zostało na wielu znakach pocztowych: znaczkach, kartkach, okolicznościowych datownikach. Najstarszym walorem pocztowym z ilustracją poznańskiej budowli jest kartka z 1899 roku, […]

Autor, znany filatelista Bogdan Michalak, prezentuje najważniejsze zabytki i miejsca Poznania, które zostały uwiecznione na znakach pocztowych. Tym terminem filateliści określają nie tylko znaczki pocztowe, ale też kartki, okolicznościowe datowniki i stemple.

Miasto upamiętnione zostało na wielu znakach pocztowych: znaczkach, kartkach, okolicznościowych datownikach. Najstarszym walorem pocztowym z ilustracją poznańskiej budowli jest kartka z 1899 roku, przedstawiająca Dworzec Główny. Ten i ponad 360 innych znaków pocztowych znalazło się w albumie, który jest prawdziwą gratką dla wielbicieli filatelistycznych posnanianów. Wspólnie z autorem spoglądamy przez pryzmat ponad 360 znaków pocztowych, czyli m.in. znaczków, kartek i datowników, na ratusz, targi, poznańskie świątynie i uczelnie.

Bogdan Michalak
Urodzony w 1939 r. w Grodzisku Wielkopolskim. Absolwent filologii germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (1963), odbył również studia podyplomowe i kursy zagraniczne (Halle nad Soławą, Drezno, Bochum). W latach 1963–1993 był nauczycielem języka niemieckiego w szkołach średnich, w latach 1972–1992 – członkiem redakcji czasopisma „Języki Obce w Szkole”. Za osiągnięcia w zakresie badań i publikacji w dziedzinie metodyki nauczania języków obcych wyróżniony m.in. Medalem Ewarysta Estkowskiego.
Jego pozazawodowe zainteresowania dotyczą regionu, z którego się wywodzi. Wspólnie z żoną Ligią popularyzuje wiedzę o przeszłości ziemi grodziskiej w publikacjach książkowych (Ksiądz Czesław Tuszyński, I wyd. Grodzisk–Poznań 1998, II wyd. Grodzisk–Poznań 2003; Bernard z Wąbrzeźna. Śladami Sługi Bożego, Poznań 2002; Kościół i Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Grodzisku Wielkopolskim, Grodzisk–Poznań 2004) oraz w czasopismach.
Od ponad pięćdziesięciu lat interesuje się filatelistyką. W latach 1981–1986 był wiceprezesem Ogólnopolskiego Klubu Zbieraczy Znaków Pocztowych o Tematyce Religijnej „Święty Gabriel”, od 1986 r. jest jego prezesem i redaktorem kwartalnika „Święty Gabriel”. W latach 1988–1992 był wiceprezesem Światowej Federacji Stowarzyszeń Filatelistycznych Św. Gabriela. Jest autorem kilkuset publikacji z zakresu filatelistyki religijnej w czasopismach krajowych i zagranicznych. Swoje zbiory eksponował na wystawach w kraju i za granicą oraz w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Jest także inicjatorem emisji pocztowych: znaczków, całostek, datowników i kartek beznominałowych. Za działalność filatelistyczną wyróżniony m.in. złotą odznaką honorową Światowej Federacji Stowarzyszeń Filatelistycznych Św. Gabriela (1992), odznaką „Zasłużony działacz kultury” (2000), godnością Honorowy Członek Polskiego Związku Filatelistów (2000) oraz medalem „Za Zasługi dla Rozwoju Publikacji Filatelistycznych” – trzykrotnie (1986, 1997, 2009). Członek kilku zagranicznych Bractw Świętego Gabriela.

 9.10, g. 12 (środa) promocja książki w Salonie Posnania (ul. Ratajczaka 44)

Podczas spotkania książka będzie dostępna w promocyjnej cenie.