Rusza druga edycja Akademii Młodego Obywatela

Urzędnicy miejscy nie spoczywają na laurach w kwestii kształcenia postaw obywatelskich – przygotowali drugą edycję programu Akademia Młodego Obywatela. Na poznańskich uczniów czekają warsztaty, konsultacje oraz debaty.

Celem przedsięwzięcia jest stymulowanie aktywności obywatelskiej wśród młodzieży poprzez zachęcanie jej do społecznego zaangażowania i włączania się w życie miasta.

Poprzez warsztaty, szkolne konsultacje społeczne oraz debaty na wybrane tematy młodzież poznawać będzie sposoby angażowania się w życie swoich społeczności. Na początek młodzi poznaniacy wezmą udział w wyjątkowej Grze Miejskiej. Przedsięwzięcia w ramach Akademii Młodego Obywatela realizowane będą w 3 etapach:

I etap to Gra Miejska, w której weźmie udział 15 trzyosobowych zespołów składających się z uczniów tej samej klasy. Do wykonania będzie szereg zadań związanych z tematyką projektu ulokowanych w przestrzeni miejskiej.

II etap – warsztaty, podczas których młodzież zapozna się z tematyką dotyczącą idei społeczeństwa obywatelskiego, działania samorządu lokalnego oraz sposobu uczestnictwa w przestrzeni publicznej. W programie warsztatów m.in. symulacja konsultacji społecznych, dopasowanie kompetencji, czyli co, kto robi w mieście oraz gość warsztatów dobierany pod kątem profilu szkoły.

III etap to konkurs dla klas, którego przedmiotem będzie realizacja projektu angażującego społeczność szkolną i/lub lokalną w debatę na temat wybranego aspektu z życia miasta. Debata powinna być przeprowadzona z wykorzystaniem różnych sposobów gromadzenia opinii. Za zwycięstwo w konkursie przewidziane są nagrody.

Akademia Młodego Obywatela to projekt edukacji samorządowej realizowany przez Oddział Dialogu Społecznego w Biurze Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.