Festiwal ElektroReKreacje w Concordia Design

13 października Concordia Design zamieni się w ekologiczną super stację za sprawą Festiwalu ElektroReKreacje przygotowanego w ramach kolejnej Rodzinnej Niedzieli. Zobaczymy wystawę elektrośmieci ART TECH DESIGN, dzieci wraz z rodzicami będą budować elektrośmieciowy statek kosmiczny „R 400” , nabyć „białego kruka” na targu Elektrostaroci oraz posłuchać krótkich wykładów o ekologicznym stylu życia i recyklingu.

Festiwal ElektroReKreacje to impreza rodzinna, dla dzieci i rodziców, wszystkich, którzy chcą żyć ekologicznie, lubią oryginalne przedmioty i wzornictwo, lubią nadawać rzeczom drugie życie. Imprezie przyświeca zasada 3R – reduce, reuse, recycle.
Festiwal ElektroReKreacje w Concordia Design – 13 października od  godz. 10.00 do 16.00. Wystawę ART TECH DESIGN będzie można oglądać od 13 do 19 października, sala Lumina. Na wszystkie atrakcje wstęp wolny.
Program Festiwalu ElektroReKreacje:
Warsztaty „Rodzinna Niedziela w Kosmosie!”
Grupy w godz.: 10.00-11.30, 11.30-13.00,13.00-14.30, 14.30-16.00

Uczestnicy warsztatów stworzą Statek Kosmiczny R400, który wyruszy na planetę wiecznej szczęśliwiości-Junkersus. Do budowy użyją starych komputerów, mikserów, elektrycznych wiatraków, suszarek, głośników, tosterów, odkurzaczy. Podłączając odpowiednie kabelki, do zdawałoby się niepasujących do siebie urządzeń, przekładając rurki od odkurzaczy do telefonów, przykręcając klawiaturę do wiertarki, czy montując transformator do adapteru stworzą machinę, która pędząc stokrotnie szybciej od światła przeniesie śmiałków do innej rzeczywistości. Będzie to pierwszy na świecie pojazd, teleportujący „kosmonautę” do nieodkrytej jeszcze planety Junkersus, na której na 5 sekund spełniają się wszystkie marzenia.
Ilość miejsc jest ograniczona.
Zapisy: kids@concordiadesign.pl
Partner: Stowarzyszenie MISIETUPODOBA

Targ wymiany elektrostaroci
Godz. 10.00-13.00
Okazja, aby dać elektostarociom drugie życie, aby pozbyć się starych sprzętów lub zdobyć perełki elektrotechniki. Można przynieść niepotrzebny już sprzęt elektryczny i elektroniczny i wymienić na inny lub na… świeże owoce. Uwaga! Warto przynieść też przedmioty nawet w fatalnym stanie – zostaną przekazane na Gratowisko lub naprawione na miejscu przez Złotą Rączkę.
Partner targu: Babiląd www.babilad.pl
Wernisaż wystawy ART TECH DESIGN
Godz. 12.00
Wernisaż wystawy pokonkursowej ART TECH DESIGN, który promuje kreatywne i techniczne koncepcje ponownego wykorzystania oraz upcyklingu elektroodpadów  bądź też odzyskanych z nich poszczególnych surowców. Zobaczymy unikatowe i zaskakujące przedmioty powstałe z elektroodpadów.

Na wystawie prace między innymi: Katarzyny Barc, Konrada Bryndy, Roberta Buchty, Michała Ciąćki, Kasi Fijałkowskiej, Joanny Kongstad, Kariny Królak, Pauliny Łoś, Anity Norek, Maćka Pawelskiego, Moniki Skorupskiej, Tomasza Smutek, Marcina Szneidera.
Wernisaż uświetni muzyka na żywo zespołu Panoptikum.
Wystawę w Concordia Design będzie można oglądać od 13 do 19 października, sala Lumina, poziom 0.

Wykłady – interesujące i praktyczne ujęcia zagadnień związanych z recyklingiem i życiową ekologią
Godz. 13.00 – „Dalsze życie odpadów elektrycznych i elektronicznych” – specjalista z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu
Wszystko, czego ciągle nie wiemy o segregowaniu i późniejszym losie naszych odpadów. Jakie można przetwarzać odpady elektryczne i elektroniczne. Praktyczny kurs segregowania odpadów domowych.

Godz. 13.30 – wykład Krzysztofa Kalitki “Rewitalizacja vs. recycling – radość z odzyskania zupełnie jeszcze dobrych idei”.
Wykład o grzebaniu w śmietniku cywilizacji, o tym, co wyrzucamy do śmietnika historii. Usłyszymy między innymi o dwóch wielkich ideach współczesności Frankenstein vs zombi, ożywiać zmarłe czy przetwarzać w coś innego.
Godz. 14.00 – wykład Anny Mularczyk-Meyer “Minimalizm – asceza, obsesja rzeczy czy sposób na lepsze życie?”
Minimalizm stał się modny, sporo się o nim pisze i rozmawia. Czy to tylko sezonowa moda, hipsterska poza czy może coś głębszego, czym warto zainteresować się na dłużej? Narosło wokół niego sporo nieporozumień i stereotypów. Czy każdy może być minimalistą? Na czym to naprawdę polega? O założeniach minimalizmu, mitach i praktyce oraz o tym, co może wnieść w codzienne życie. Opowie Autorka bloga http://www.prostyblog.com/
Więcej informacji o Festiwalu ElektroReKreacje:
www.concordiadesign.pl
www.elektrorekreacje.pl

Organizatorzy: Fundacja Aeris Futuro, Stowarzyszenie Noga Dzika, Concordia Design. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.