Miasto zbuduje młodym mieszkania!

143 mieszkania przeznaczone dla absolwentów wybuduje miasto do 2015 roku. Ma to być kolejny sposób, aby do Poznania przyciągnąć lub zatrzymać absolwentów, ale też korzyść dla pracodawców, którzy będą mogli być partycypantami w inwestycji. Model budowy ma być oparty na towarzystwach budownictwa społecznego.

Jak zdobyć mieszkanie? Można wziąć kredyt i… spłacać go przez 30 lub 50 lat. Można też wynająć mieszkanie na wolnym rynku, ale wówczas nie jesteśmy właścicielami lokalu, trudno więc w niego inwestować. Rozwiązaniem pośrednim jest system TBS – co prawda mieszkania są na wynajem, jednak z reguły jego czas jest dłuższy, a i trzeba zainwestować w lokum więcej pieniędzy. Właśnie w takim systemie będą budowane bloki w nowym programie miejskim – Mieszkanie dla Absolwenta.

– Staramy się przyciągać najlepszych absolwentów do Poznania, są stypendia dla najlepszych, nagrody dla tych, którzy chcą studiować i pokazać swoje pasje. Chcemy też pokazać kolejny element przyciągania osób do Poznania. Chcemy pokazać, że możliwe jest zbudowanie programu mieszkaniowego dla absolwenta – tłumaczy Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. – Nie chcemy ich rozdawać, chcemy zbudować cały program, który ma szansę na finansowanie, być programem bardzo realistycznym.

Co będzie obejmował program? Przede wszystkim 5 budynków przy ulicy Palacza, w których znajdą się 143 mieszkania: 77 jednopokojowych o powierzchni od 33 do 40 metrów kwadratowych oraz 66 dwupokojowych o powierzchni od 45 do 56 metrów. Będą też lokale usługowe o łącznej powierzchni prawie 900 metrów kwadratowych. Cały program zostanie przeprowadzony przez PTBS. Co ciekawe, do programu zostaną zaproszone również poznańskie instytucje: uczelnie lub firmy prywatne, które będą mogły partycypować w programie, a następnie udostępnić mieszkania swoim pracownikom. Pierwszeństwo w wyborze mieszkania będą mieli tacy właśnie partycypanci, dopiero później do programu przystąpić będą mogli klienci indywidualni.

W każdym przypadku trzeba będzie wnieść partycypację zwrotną – do wysokości 30 proc. kosztu budowy lokalu. Czynsz najmu prawdopodobnie będzie wynosił 12,5 zł za metr kwadratowy. Dodatkowo trzeba będzie wpłacić kaucję w wysokości półrocznego czynszu. Umowa najmu lokalu zawierana będzie nie dłużej niż na 10 lat.

To nie koniec wymagań – w miejskich lokalach będą mogli zamieszkać absolwenci szkoły wyższej (niekoniecznie poznańskiej), którzy ukończyli studia w okresie nie dłuższym niż 5 lat od daty złożenia wniosku o przydział mieszkania, ale nie mający więcej niż 36 lat. Mieszkanie będzie przeznaczone tylko dla osób pracujących w Poznaniu. Trzeba będzie także złożyć oświadczenie o składaniu deklaracji PIT w poznańskim urzędzie skarbowym.

To nie wszystko – trzeba również spełniać wymogi dotyczące limitu dochodów określonego w ustawie o TBS. Nie można mieć też tytułu prawnego do innego mieszkania. Mieszkańcy nie będą mieli możliwości wykupu mieszkań – prezydent Grobelny podkreśla, że przy takim systemie wykup nie miałby sensu. Osoba fizyczna nie będzie też mogła scedować swojego uczestnictwa na rzecz innego partycypanta. Instytucja natomiast będzie mogła wskazać kolejnego lokatora, a także wymówić mieszkanie dotychczasowemu, wskazanemu przez siebie.

– Przedsięwzięcie jest planowane także z myślą o pracodawcach, którzy w ten sposób mogą zachęcić swoich pracowników. Uczelnie również mogą w ten sposób zatrzymywać doktorantów. To może być taki dodatkowy argument – przekonuje Grobelny.

PTBS dysponuje już wszystkimi pozwoleniami administracyjnymi, rozstrzygnięto również przetarg na kredytowanie inwestycji – udzieli go Bank Gospodarstwa Krajowego. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na 28 mln zł, jednak w tej kwocie uwzględniany jest koszt gruntu, który został wniesiony przez miasto. Być może w przyszłości program będzie kontynuowany.

– Jeżeli będzie zapotrzebowanie i wola władz miasta to wtedy będziemy kontynuować. Jeżeli prezydent o tym zadecyduje, to jesteśmy przygotowani – informuje Arkadiusz Stasica, prezes PTBS.

Wnioski o udział w programie będą przyjmowane od 28 października. Do końca roku natomiast będzie wiadomo, kto zamieszka w blokach.