Wielka opera i wielkie nadzieje. Parsifal powraca do Teatru Wielkiego

Ostatnie z wielkich dzieł Richarda Wagnera będzie jednocześnie pierwszą propozycją Teatru Wielkiego w nowym sezonie. Premiera ta przybliżyć ma nas do wizji teatru, jaką chce zaproponować publiczności dyrekcja tej instytucji. Ma to być połączenie klasycznego repertuaru z wyjątkowa inscenizacją.

Prace nad operą Parsifala trwały prawie rok. Wszystko tak naprawdę zaczęło się w Rydze. Przebywający tam na festiwalu maestro Gabriel Chmura, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego, był świadkiem prób duńskiej grupy artystycznej Hotel Pro Forma.
– Byłem oszołomiony, tym co zobaczyłem – wspomina maestro Chmura. – Postanowiliśmy spróbować ściągnąć ich do Poznania. I się udało.

Hotel Pro Forma, tworzą Kirsten Dehlholm, Jon R. Skulberg oraz Iury Trojaborg. Ich praca sceniczna opiera się na wizualizacjach, grze świateł i niezwykłych efektach dźwiękowych. Podkreślają też dbałość o każdy, nawet najmniejszy szczegół tego, co otrzymuje widz:
– Wszystko jest ważne i wszystko jest równoważne. Łączymy możliwości techniki z możliwościami człowieka – podkreśla Kirsten Dehlholm. – Jeżeli wszystko zmierza w jednym i tym samym kierunku, otrzymujemy coś niezwykłego.

Parsifal był już wystawiany przez poznańską operę. Miało to miejsce 15 lat temu. Tegoroczna premiera Parsifala przypada na dwusetną rocznicę urodzin Richard Wagner, autora libretta. W tej najnowszej odsłonie dzieła duży nacisk został położony na postać Kundry. W tej roli zobaczymy aż dwie artystki: obok światowej sławy solistki Agnieszki Zwierko, na scenie pojawi się też tancerka Lisbeth Sonne.
– Parsifal, to utwór pełen mężczyzn – podkreśla  Jon R. Skulberg, z Hotelu Pro Forma – Kundry ma potencjał wielu kobiet, i to ona stanowi klucz do tej historii.

Tytułowemu Parsifalowi – w tej roli Thomas Mohr – przez cały spektakl towarzyszy tłumacz języka migowego. To w zamyśle twórców pozwoli pokazać w szerszym świetle emocje czy uczucia Parsifala.  
– Zdecydowaliśmy się na Parsifala bo to bardzo ważne arcydzieło sztuki muzycznej, operowej i inscenizacji – podkreśla Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektor Teatru Wielkiego – Tą operą chcemy pokazać naszą wizję Teatru Wielkiego.

Premierę Parsifala poprzedzi koncert muzyki Richarda Wagnera oraz wykład dotyczący jego twórczości. Uroczysta premiera spektaklu odbędzie się 18 października.