Japan Week, czyli gejsze na Półwiejskiej

Bardzo kolorowy orszak pięknych gejsz pod wodzą bębniarza, japońska muzyka na żywo, a wszystko to pod wielkim szyldem z napisem “Japan Week” – i nikt z przechodniów nie mógł mieć wątpliwości, że właśnie zaczął się festiwal japoński w Poznaniu.

Gejsze i bardzo groźnie wyglądający samuraj zebrali się przed Starym Browarem i przemaszerowali przez deptak rozdając naklejki i reklamując festiwal. Bo wprawdzie oficjalnie impreza rozpocznie się o 14, ale organizatorzy Japan Week zapowiadali, że w dzień otwarcia przez centrum Poznania przejdą dwa zespoły artystyczne prezentujące tradycyjne ubiory i sztukę japońską.

– Bardzo mi się to podoba – śmieje się Anna Strużyńska, która z siostrą Marią wybrała się tego dnia na zakupy. – Człowiek się raczej nie spodziewa takiego widoku w środku Poznania, gdy wychodzi ze spożywczego. Ale właśnie dlatego to jest takie fajne…
– Bardzo dokładnie obejrzałyśmy stroje i rozmawiałyśmy z gejszami – dodaje Anna. – Wiemy, że pas nazywa się “obi”, japonki to nie japonki tylko “geta”, a zakładanie całego stroju jest bardzo pracochłonne.  A te fryzury! Nie dość, że skomplikowane upięcie, a jeszcze tyle dodatków we włosach. Nie dziwię się, że teraz tradycyjny strój nosi się tylko przy wyjątkowych okazjach. Ale wygląda to pięknie!

Obie panie zachęcone pokazem wybierają się na rozpoczęcie festiwalu o 14, na Dziedziniec Różany i maja nadzieję, że coś z innych atrakcji festiwalu też dadzą radę zobaczyć. A wybór jest spory: do Poznania przyjechało ponad 450 japońskich artystów, wśród nich grupa Samurai Sword Artist, której lider, Tetsurou Shimaguchi, wystąpił w filmie “Kill Bill” Quentina Tarantino, a także Tokara – zespół artystów bębniarzy.

Będzie można też obejrzeć pokazy japońskich sztuk walki, pokaz ceremonii parzenia herbaty, kaligrafii i spróbować japońskiej kuchni, która wbrew stereotypowi nie składa się wyłącznie z sushi.
Festiwal potrwa do 24 października. Zobaczcie program!

Czytaj także:

Herbata, sushi i samuraje – Japończycy opanują Poznań!

Japończycy opanują miasto!