Uwaga przy cmentarzach – będą zmiany w organizacji ruchu!

Komunikacja miejska zostanie wzmocniona, miejsc parkingowych będzie więcej, a prędkość samochodów i… pociągów zostanie zmniejszona – takie warunki będą panować przy cmentarzach. Pierwsze zmiany zostaną wprowadzone już 26 października!

Ruch na cmentarzach już się rozpoczął – poprzedni weekend (czyli 19 i 20 października) pokazał, że poznaniacy nie zamierzają odkładać porządkowania grobów na ostatnią chwilę. Dotychczas jednak nie zmieniała się organizacja ruchu wokół cmentarzy.

Zupełnie inaczej będzie już od 26 października – wówczas bowiem poznaniacy będą mieli przedsmak zmian. Tymczasowa organizacja zostanie wprowadzona w dniach 26, 27, 31 października oraz 1 i 2 listopada.

Zmiany będą nieco inne niż w ubiegłym roku – ze względu m.in. na remonty dróg. Przy Junikowie może być nieco wygodniej.
– Największym problemem są zawsze miejsca postojowe, dlatego dodatkowo chcielibyśmy przeznaczyć dla parkowania lewy pas na nowo wybudowanych jezdniach ulicy Grunwaldzkiej – opowiada Eugeniusz Bajer, naczelnik wydziału organizacji ruchu w Zarządzie Dróg Miejskich. – Drugą zasadniczą zmianą jest to, że ulica Grunwaldzka będzie otwarta w obie strony. Dotychczas w okresie święta zmarłych odcinek od ul. Smoluchowskiego był jednokierunkowy.

To oczywiście nie wszystkie zmiany – tymczasowa organizacja ruchu została przygotowana dla wszystkich cmentarzy w Poznaniu. Ważną informacją dla pieszych będzie na pewno to, że latarnie miejskie będą włączane wcześniej. Na ulicach zaś pojawią się dodatkowi policjanci, a także żandarmeria wojskowa i nadzór ruchu – do wskazówek służb mundurowych i porządkowych trzeba będzie się bezwzględnie dostosować. Tam zaś, gdzie w drodze na cmentarz trzeba będzie przechodzić przez tory kolejowe, pojawią się pracownicy PKP, a pociągi jechać będą z prędkością 20 km/h.

– Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu, żeby zwracali uwagę na organizację ruchu – podkreśla Józef Klimczewski, naczelnik poznańskiej drogówki. – To będzie się zmieniało każdego dnia i codziennie, po zakończonych działaniach pewne elementy, które w zdecydowany sposób zmieniają organizację ruchu, przywracane będą do organizacji stałej.

Klimczewski zwraca także uwagę na poprawne parkowanie – tak, aby nie blokować innych miejsc postojowych. Naczelnik drogówki przypomina też, żeby uważać na pieszych.
– Ruch pieszy w okresie święta zmarłych stanowi poważny problem. Nie tylko w kategorii potrąceń i wypadków, ale też wokół cmentarzy na Junikowie, Miłostowie i Górczynie. Dlatego apelujemy, aby korzystać z przejść dla pieszych, chodników i wyznaczonych ciągów, bo w tych warunkach bardzo łatwo jest potrącić pieszego – zwraca uwagę Klimczewski.

Zmiana organizacji ruchu będzie obejmować również zmniejszenie dopuszczalnej prędkości poruszania się samochodów – tam też pojawią się policjanci z radarami. Każdy zaś kierowca, który w jakikolwiek sposób złamie przepisy ruchu drogowego, będzie dodatkowo badany alkomatem.

Na nieco inną zmianę muszą przygotować się kierowcy, którzy 2 listopada będą chcieli zaparkować w obszarze objętym Strefą Płatnego Parkowania – tego dnia opłata nie będzie pobierana.

Jak dojechać komunikacją miejską na cmentarz? Sprawdź!

Szczegółowa organizacja ruchu wokół poznańskich cmentarzy:

Cmentarz Junikowo

26 i 27 października od godziny 8.00,
31 października od godziny 11.00,
1 listopada od godziny 5.00 oraz
2 i 3 listopada od godziny 8.00

wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na ulicach Cmentarnej i Owczej od Grunwaldzkiej do Złotowskiej i na ulicy Chryzantemowej. Dodatkowo 1 listopada wprowadzony będzie także jeden kierunek ruchu na ulicy Złotowskiej na odcinku od Owczej do Bukowskiej i na ulicy Wieruszowskiej od Junikowskiej do Grunwaldzkiej.
Ruch pojazdów na ulicy Grunwaldzkiej będzie odbywał się dwoma nowymi, jednokierunkowymi jezdniami w obu kierunkach.
Na odcinku ulicy Grunwaldzkiej od Cmentarnej do wjazdu na nowy dworzec tramwajowo -autobusowy, na lewych pasach obu jezdni zostaną wyznaczone miejsca postojowe. Miejsca takie będą także na prawym pasie jezdni południowej ulicy Grunwaldzkiej (do centrum) od Wieruszowskiej do Sieradzkiej. Na tych odcinkach prędkość pojazdów zostanie ograniczona do 30 km/h.
Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzka/Cmentarna/ Wieruszowska będzie wyłączona. Ruchem kierować będą policjanci. Pozostałe sygnalizacje świetlne w okolicy cmentarza na wniosek policji będą przełączane na sygnał żółty – pulsujący.

Cmentarz Miłostowo

26 i 27 października od godziny 8.00,
31 października od godziny 11.00,
1 listopada od godziny 5.00 oraz
2 i 3 listopada od godziny 8.00

wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na ulicy Gnieźnieńskiej od skrzyżowania ulic Główna/Gdyńska/Krańcowa do Bałtyckiej oraz zakaz wjazdu samochodów ciężarowych. Na pasie ruchu zostaną wyznaczone miejsca postojowe. Prędkość pojazdów zostanie ograniczona do 30 km/h.
Na ulicy Warszawskiej od Mogileńskiej do węzła w Antoninku, na obu jezdniach zostaną wyłączone z ruchu lewe pasy, a w pasie rozdziału wyznaczone miejsca postojowe. Prędkość pojazdów na tym odcinku zostanie ograniczona do 30 km/h. Wprowadzony zostanie również zakaz wjazdu samochodów ciężarowych.
Objazd poprowadzony zostanie ulicą Bałtycką. W nocy ruch pojazdów ciężarowych będzie przywracany.
W dniu 1 listopada sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Bałtycka/Gdyńska zostanie wyłączona. Ruchem kierować będą policjanci. Pozostałe sygnalizacje świetlne w okolicy cmentarza na wniosek policji będą przełączane na sygnał żółty – pulsujący.

Cmentarz Górczyński

26 i 27 października od godziny 8.00,
31 października od godziny 11.00,
1 listopada od godziny 5.00 oraz
2 i 3 listopada od godziny 8.00

na ulicy Arciszewskiego na odcinku od Palacza do Ściegiennego lub na odcinku od Grochowskiej (100 m za zatoką autobusową) do Ściegiennego, na obu jezdniach zostaną wyłączone z ruchu lewe pasy, a w pasie rozdziału wyznaczone miejsca postojowe. Prędkość pojazdów na tym odcinku i na ulicy Ściegiennego zostanie ograniczona do 30 km/h. Wprowadzony zostanie również zakaz wjazdu samochodów ciężarowych. Objazd poprowadzony zostanie ulicami Hetmańską i Głogowską.
W nocy ruch pojazdów ciężarowych będzie przywracany.
W dniu 1 listopada sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Arciszewskiego/Ściegiennego zostanie wyłączona. Ruchem kierować będą policjanci. Pozostałe sygnalizacje świetlne w okolicy cmentarza na wniosek policji będą przełączane na sygnał żółty – pulsujący.

Cmentarz przy ulicy Lutyckiej

Od 26 października godziny 8.00 do 3 listopada
na ulicy Lutyckiej od ronda Obornickiego (Dembowskiego) do Podolańskiej prędkości pojazdów zostanie ograniczona do 30 km/h. Wprowadzony zostanie również zakaz wjazdu samochodów ciężarowych. Objazd poprowadzony zostanie ulicami Witosa, Wojska Polskiego, Podolańską (w obu kierunkach). W nocy ruch pojazdów ciężarowych będzie przywracany.
26 i 27 października od godziny 8.00,
31 października od godziny 11.00 oraz
1 listopada od godziny 5.00 oraz
2 i 3 listopada od godziny 8.00
wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się na jezdni ulicy Lutyckiej (B-36
z tabliczką „nie dotyczy pobocza”).

Cmentarz przy ulicy Nowina

Od 26 października do 3 listopada
wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się na jezdni ulicy Szpitalnej (B-36
z tabliczką „nie dotyczy pobocza”).

Cmentarz przy ulicy Św. Antoniego

1 listopada od godziny 5.00
wprowadzony zostanie ruchu jednokierunkowy na ulicach Św. Antoniego i Minikowo od Książęcej do ronda Minikowo. W przeciwnym kierunku poprowadzony będzie ulicami Baranowską, Gołężycką lub Ożarowską, Czernichowską.

Cmentarz przy ulicy Morasko

Od 26 października od godziny 8.00 do 3 listopada

w rejonie cmentarza wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 30 km/h
i zakaz zatrzymywania się na jezdni (B-36 z tabliczką „nie dotyczy pobocza”).

Cmentarz przy ulicy Wiśniowej

Od 26 października od godziny 8.00 do 3 listopada
wprowadzony zostanie ruchu jednokierunkowy na ulicy Bluszczowej na odcinku od ul. 28 Czerwca 1956 r. do ul. Wiśniowej oraz na ulicy Wiśniowej od Bluszczowej do Wspólnej. W przeciwnym kierunku poprowadzony będzie ulicą Wspólną do 28 Czerwca 1956 r.

Cmentarz przy ulicy Jasna Rola

1 listopada od godz. 5.00
wprowadzony zostanie ruchu jednokierunkowy na ulicy Jasna Rola na odcinku od Błażeja do Bronisława. W przeciwnym kierunku poprowadzony będzie ulicami Bronisława, Umultowską do Łużyckiej lub Bronisława, Dzięgielową do Naramowickiej.