Dom, mieszkanie i wnętrze na MTP już w weekend

Najniższe w historii stopy procentowe, niższe w stosunku do roku poprzedniego ceny mieszkań, możliwość negocjacji cen oraz łagodna polityka kredytowa – to podstawowe argumenty za tym, aby poważnie rozważyć zakup mieszkania lub domu do końca 2013 roku – twierdzą deweloperzy. A okazja po temu będzie na targach Dom Mieszkanie Wnętrze, które 26 i 27 października odbędą się na MTP.

– Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym w Poznaniu jest wyjątkowo korzystna dla potencjalnych nabywców, dlatego też ci, którzy zamierzają kupić mieszkanie, powinni pomyśleć o finalizacji transakcji jeszcze w tym roku. Za taką decyzją przemawia bowiem szereg czynników zauważalnych na rynku w ostatnim czasie – mówi Tomasz Kołodziejczyk, dyrektor działu consultingu redNet Property Group.

W ciągu ostatnich czterech lat przeciętna cena ofertowa w Poznaniu spadła ponad 20 %, kształtując się na koniec czerwca 2013 roku na poziomie 6 099 PLN/mkw. Oznacza to, że przeciętna cena mieszkania o powierzchni 50 mkw. spadła w tym okresie o około 95 tys. PLN. Warto jednak mieć na uwadze, że coraz częściej słyszy się o wyczerpujących się  możliwościach dalszych spadków, a od ostatniego kwartału 2012 roku można też zaobserwować stopniowy spadek liczby oferowanych mieszkań. Przekłada się to na wzrost konkurencyjności dostępnych lokali i co za tym idzie – wzrost ich cen.

Goście odwiedzający targi oprócz bezpośrednich rozmów z deweloperami będą mieli możliwość konsultacji ze specjalistami z dziedziny prawa, finansowania i aranżacji wnętrz w ramach cyklu prelekcji i spotkań z ekspertami. Organizator przygotował również specjalną galerię „Dzielnicowo”, która ułatwi poruszanie się po targach i dotarcie do wystawców prezentujących inwestycje w wybranych dzielnicach. Targowi goście będą mieli możliwość konsultacji ze specjalistami z dziedziny prawa, finansowania i aranżacji wnętrz. Tradycyjnie już na targach znajdzie się strefa odpoczynku, w której przy kawie będzie można trochę odetchnąć. Organizator nie zapomniał o najmłodszych gościach targowych, dla których przygotowany został kącik zabaw.

Na zwiedzających czeka też szereg ofert specjalnych i atrakcji. Agencja nieruchomości AOA DEWELOPER Sp. z o.o. oferuje promocję, w której dwa pierwsze sprzedane domy będą objęte rabatem w wysokości 40.000 zł – kto pierwszy ten lepszy! Z kolei za kupującego mieszkanie od Spechouse  deweloper zapłaci ratę kredytu hipotecznego. KM Bulding oferuje wyjątkowo niskie ceny na domy jednorodzinne o powierzchni 132 m kw., ale tylko tym klientom, którzy odwiedzą ich targowe stoisko. Miejsca postojowe gratis będzie można otrzymać kupując mieszkanie od AGBA DEVELOPMENT.

UWI Inwestycje zaprezentuje osiedle Batory 55, które będzie miało swoją premierę na targach, i znane już osiedle Botanika.  
– Batory 55 to inwestycja, w której znajdzie się 120 mieszkań. Planowany termin zakończenia budowy to październik 2014 roku – mówi  Daria Miszczyk, dyrektor sprzedaży UWI Inwestycje S.A.  – Zainteresowani mieszkaniami nieco bliżej centrum powinni zapoznać się z naszą drugą propozycją, osiedlem Botanika. W tej inwestycji oferujemy pełen wachlarz mieszkań o powierzchni od 26 do 130 mkw. Planowany czas ukończenia budowy to maj 2015 roku.

Monday Development, oferujący osiedle Hevelia, także przygotował na targi specjalną ofertę.
– Odwiedzający nasze stoisko klienci będą mogli skorzystać z atrakcyjnych rabatów na ostatnie wolne mieszkania w Kamienicy Wildeckiej. Realizacja tej inwestycji została już zakończona, a sam obiekt zgłosiliśmy jako kandydata do prestiżowej nagrody im. Jana Baptysty Quadro na najlepszą realizację architektoniczną 2012 roku w Poznaniu – mówi Iwona Chmielewska z Monday Development S.A.
Kamienica położona jest u zbiegu ulic Chwiałkowskiego i Przemysłowej. W budynku dostępnych jest jeszcze 8 mieszkań 1 i 2 pokojowych o powierzchni 41-48 mkw.

Harmonogram spotkań z ekspertami w obydwa dni targów:

godzina: 11.30 Istotne aspekty, których należy wiedzieć, przed zakupem mieszkania (Agata Pawlak-Jaszczak, Radca Prawny w Kancelarii Prawnej Piszcz, Norek i Wspólnicy Sp.K.)
Niekorzystne i zabronione postanowienia w umowach deweloperskich
umowa przedwstępna, zadatek i zaliczka w obrocie nieruchomości
mieszkaniowy rachunek powierniczy, jako forma zabezpieczenia w ustawie deweloperskiej i innych aktach prawnych
umowa deweloperska – ochrona prawna dla osób nabywających mieszkanie

godzina: 12.30 Dlaczego teraz jest dobry moment na zakup mieszkania? (Maciej Dymkowski Prezes Zarządu Tabelaofert.pl)
rynek mieszkaniowy w Poznaniu
ceny mieszkań (co na nie wpływa?)
spadek liczby nowych mieszkań
najniższe w historii oprocentowanie kredytów hipotecznych

godzina: 13.30  Klucz do najtańszego kredytu mieszkaniowego (Tomasz Nowicki i Paweł Dembski, doradcy finansowi reprezentujący firmę Expander)
proces kredytowy – na co zwrócić uwagę i o co zadbać przed złożeniem wniosku (majątek, zobowiązania do zamknięcia, wkład własny)
koszty kredytu (na co zwrócić uwagę, gwiazdki i zapisy promocyjne, czego banki dodatkowo od nas oczekują poza zaciągnięciem kredytu)
wcześniejsza spłata kredytu – czy warto?
czy wziąć kredyt na wykończenie mieszkania?

godzina: 14.30  Tworzenie wnętrz na miarę naszych potrzeb…. Czyli kilka słów o tym co w szafie piszczy (Katarzyna Kozłowska, Dyrekto marketingu w firmie Komandor Wielkopolska S.A).
szafa, w której wszystko ma znaczenie
strefa damska i strefa męska – inny punkt widzenia
pokój ze skarbami – miejsce dla małego alergika
zgoda z naturą – minimalizm i harmonia
walka o każdy centymetr – małe może być piękne

Targi Dom Mieszkanie Wnętrze otwarte są dla zwiedzających w sobotę w godzinach 10.00 – 17.00 i niedzielę od 10.00 do 16.00. Honorowy patronat nad imprezą objęło Miasto Poznań i Polski Związek Pracodawców Budownictwa.