Jedziesz na cmentarz? Kieszonkowcy też tam będą…

Nie noś przy sobie zbyt dużej kwoty pieniędzy, a te, które masz, przechowuj w dobrze zapiętej kieszeni lub torebce – święto 1 listopada, gdy na cmentarzach panuje tłok i ścisk, to wymarzony czas na łowy dla kieszonkowców. Co zrobić, żeby się nie stać ich ofiarą?

Wielkopolska Policja zarówno w okresie świątecznym, jak i poprzedzającym go intensyfikuje działania prewencyjne ukierunkowane na wzrost bezpieczeństwa osób odwiedzających cmentarze w całym województwie. Jednak zwiększona liczba patroli na nekropoliach i kontroli na drogach nie zwalnia nikogo z brania odpowiedzialności za siebie i osoby najbliższe.

Nasza czujność nie powinna ograniczać się tylko do dbania o trzeźwość kierujących pojazdami, ale również winna koncentrować się na właściwym zabezpieczeniu torebek i reklamówek pozostawianych gdzieś z boku bez należytego dozoru w trakcie prac porządkowych, gdyż wtedy stają się łatwym łupem złodzieja. W takich przypadkach przysłowie Okazja czyni złodzieja zdaje się niezwykle trafnie określać przyczyny zdecydowanej większości zdarzeń o charakterze kryminalnym.

Dlatego by w spokoju spędzić ten czas zadumy nad losem Naszych bliskich pamiętajmy o kliku podstawowych zasadach, których przestrzeganie w żaden sposób nie może utrudnić nam funkcjonowania.
– Wybierając się na cmentarz nie zabieraj ze sobą dużych kwot pieniędzy, nie będą Tobie potrzebne, a mogą paść łupem złodzieja.
– Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymaj w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnisz w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.
– Robiąc porządki na grobie i wokół niego nie spuszczaj z oka torebki, płaszcza czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze, gdy ktoś znajomy może towarzyszyć Tobie na cmentarzu.
– Będąc na cmentarzu zwracaj uwagę na osoby w twoim otoczeniu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformuj o tym pracowników cmentarza lub Policję.
– Jeżeli znasz lub kojarzysz osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami, a spotkasz tam kogoś innego, zainteresuj się tym. Możesz zawsze spytać, kim jest ta osoba. Jeśli wyjaśnisz powód twojego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał Tobie tego za złe.
– Zamknij drzwi i okna w domu/mieszkaniu. W przypadku, gdy posiadasz alarm pamiętaj o jego uaktywnieniu.
– Pozostaw sąsiadowi numer telefonu, pod którym będziesz dostępna/y, a także informację kiedy będziesz wracać do domu.
– Korzystanie w tym okresie z komunikacji publicznej może znacznie skrócić czas dojazdu na cmentarze.
– W przypadku korzystania z własnego transportu zapoznaj się ze zmianami w organizacji ruchu wprowadzanymi czasowo w tym okresie na drogach i w rejonie cmentarzy.
– Osoby nieuprawnione, nie mogą zajmować miejsc wyznaczonych do parkowania dla osób niepełnosprawnych.
– Stosuj się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy.
– W okolicach przystanków komunikacji publicznej oraz na drogach dojazdowych w bezpośrednim rejonie cmentarzy będzie występował zwiększony ruch pieszych. Zwracaj więc szczególną uwagę na nich zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych lub w warunkach atmosferycznych ograniczających widoczność.
– Opuszczając pojazd, sprawdź dokładnie czy go dobrze zamknąłeś.
– We wnętrzu pojazdu, staraj się nie pozostawiać na widocznych miejscach żadnych przedmiotów wartościowych (np. telefonów komórkowych, radioodtwarzaczy samochodowych, bagaży, nawigacji samochodowej GPS).
– Poruszając się pojazdami komunikacji publicznej oraz przebywając w tłumie pamiętaj by torebki, saszetki, plecaki były zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.
– Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, wybierasz się na cmentarz razem z dziećmi, zwracaj na nie szczególną uwagę.
– Zadbaj aby dziecko posiadające telefon komórkowy pod hasłem ICE miało wpisany numer telefonu swego rodzica lub opiekuna.
– Małe dzieci wyposaż w kartkę z danymi oraz telefonem do rodzica lub opiekuna.
– Ucz dzieci, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli „służb mundurowych” – policjanta, strażnika miejskiego, strażaka, harcerza.