Cytadela to nie tylko park…

Poznańska twierdza poligonalna była jednym z najpotężniejszych dziewiętnastowiecznych zespołów budowli militarnych w Europie. Zrealizowana w latach 1828-1869 wyróżniała się zarówno walorami architektonicznymi, jak i obronnymi. To ogromne przedsięwzięcie inżynierskie nie pozostało też bez wielopłaszczyznowego wpływu na rozwój miasta. Do czasów dzisiejszych zachowały się jednak tylko skromne relikty tych umocnień zniesionych w kilku etapach. Podobny los […]

Poznańska twierdza poligonalna była jednym z najpotężniejszych dziewiętnastowiecznych zespołów budowli militarnych w Europie. Zrealizowana w latach 1828-1869 wyróżniała się zarówno walorami architektonicznymi, jak i obronnymi. To ogromne przedsięwzięcie inżynierskie nie pozostało też bez wielopłaszczyznowego wpływu na rozwój miasta.

Do czasów dzisiejszych zachowały się jednak tylko skromne relikty tych umocnień zniesionych w kilku etapach. Podobny los spotkał Fort Winiary rozebrany w większości po II wojnie światowej. Z tego też względu obecnie na tym miejscu znajduje się Park Cytadela będący jednym z najpiękniejszych śródmiejskich terenów zielonych.

Ale to nie tylko park – to też miejsce pochówku żołnierzy. Na stokach Cytadeli znajduje się Cmentarz Garnizonowy,  wojenny Cmentarz Bohaterów Radzieckich, wojenny Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej, Cmentarz Bohaterów Polskich a także pozostałości po dawnym Cmentarzu Honorowym. Jest też Cmentarz parafi św. Wojciecha oraz Cmentarz Prawosławny.

Na szczęście cmentarze na Cytadeli nie pozostają w zapomnieniu – na stokach panuje porządek, a na mogiłach wojskowych pojawiają się znicze. Na cmentarzu był Bartosz Paczkowski, nasz fotoreporter. Przygotował dla was krótką relację z Cytadeli i Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego.