Poznaniak zbuduje warszawiakom… twierdzę!

A w zasadzie nie zbuduje, ale wyremontuje – jednak po tym remoncie Twierdza Modlin ma być nie do poznania. Takie ambitne plany ma poznańska firma Konkret, odpowiedzialna m.in. za sukces City Parku.

City Park to miejsce w Poznaniu wyjątkowe – enklawa luksusowych mieszkań, ekskluzywnych butików i restauracji oraz biur, gdzie jednak każdy może wejść. Przepych i bogactwo, które widać w City Parku, może nie każdemu przypadnie do gustu – jednak jedno jest pewne: dbałość o szczegóły na terenie całego osiedla jest wręcz wzorcowa, a jakość odnowionej architektury robi bardzo dobre wrażenie. Tak dobre, że osiedle dostało kilkanaście nagród, w tym Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną Poznania w 2007 roku.

City Park powstał jednak w 2007 roku, a Wiesław Jan Prusiecki – prezes firmy Konkret SA – potrzebował najwyraźniej nowych wyzwań. Znalazł je – ale nie w Poznaniu. Najnowszym obiektem jego zainteresowań stała się twierdza Modlin, znajdująca się nieopodal Warszawy.

Miliardami w twierdzę

– Byłem tam kilkanaście razy, obserwowałem przez ponad dwa lata temu, co tam się dzieje, przyglądałem się zmaganiom Agencji Mienia Wojskowego z próbą sprzedaży tego miejsca i muszę powiedzieć, że cieszę się, że jestem decydentem tego, co będzie się tam działo – opowiada Prusiecki.

A dziać się będzie całkiem dużo – cały teren twierdzy Modlin został zakupiony został za 17,5 mln zł (pierwotnie 35 mln zł, jednak od tej kwoty przysługiwała 50 proc. bonifikata ze względu na ograniczenia konserwatorskie odnośnie terenu twierdzy). Inwestycje natomiast, które są planowane, wstępnie zostały oszacowane na ok. miliard złotych. Kwota ta jednak może się jeszcze zmienić.

– Miliard złotych to pierwsze, bardzo ogólne założenie, natomiast ile będzie wszystko kosztowało ostatecznie, to nie mogę jeszcze powiedzieć – tłumaczy prezes firmy Konkret.

Nic w tym dziwnego – przed inwestorem jeszcze dokładna inwentaryzacja całego obiektu. Podobnie jak stworzenie dokładnego projektu wykonawczego, a nawet spójnej koncepcji wykorzystania całego terenu Twierdzy Modlin. Prusiecki twierdzi, że jakiekolwiek plany na tym etapie tylko ograniczałyby tworzenie idei, która została określona jako Smart City – Miasto 2.0.

Twierdza Modlin, czyli City Park XXL

Coś jednak wiadomo. Przede wszystkim to, że Twierdza Modlin ma być bardzo podobna do City Parku. Ma to być więc nie tylko osiedle mieszkaniowe ze sklepami i restauracjami, ale też taka destynacja, gdzie warto będzie przyjść, obejrzeć, pospacerować, przyjechać rowerem czy też pozwiedzać. Na pewno też znajdzie się na terenie twierdzy muzeum, chociaż w bardziej nowoczesnej, interaktywnej formie. Oprócz tego planowane są funkcje mieszkalne (lofty), edukacyjne, kulturalne, historyczne i biznesowe.

– Mamy dobry, świadomy zespół ludzi, którzy wiedzą dokąd płyną – zapewnia prezes Prusiecki.

“Pływanie” jednak musi być utrudnione – budynki twierdzy trzeba bowiem zabezpieczyć przed wodą. Nowy właściciel twierdzy zapowiada, że to właśnie zostanie zrobione w pierwszej kolejności. Oprócz tego w pierwszym etapie inwestycji przewidziano zagospodarowanie zieleni, rewitalizację terenów rekreacyjnych oraz zabezpieczenie obiektów turystycznych. Na ten cel już przewidziano ok. 48 milionów złotych.

Skala inwestycji będzie ogromna – twierdza jest bowiem jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Europie. Porównać ją można jedynie do francuskiej Twierdzy Verdun. Cały teren Modlina zajmuje aż 58 hektarów. Długość zabudowy koszarowej to 2,25 kilometrów. Twierdza to ok. 23 fortów, 21 obiektów zabytkowych, 11 prochowni, 7 obiektów zabytkowych oraz 3 pomniki przyrody.

A poznańskie forty czekają…

Patrząc nawet na wstępną koncepcję założeń trudno nie zazdrościć Warszawie, że to właśnie niedaleko tego miasta będzie prowadzona tak wielka inwestycja. Niestety, być może mieli na to wpływ poznańscy urzędnicy, chociaż prezes Prusiecki nie mówi tego wprost. Podkreśla jednak, że z takim zaangażowaniem jak w przypadku Twierdzy Modlin spotyka się prawdopodobnie po raz pierwszy.

– Współpraca z wszelkimi urzędami jest taka, że aż jestem zaskoczony tym podejściem. Muszę powiedzieć, że w Poznaniu takiego traktowania nigdy nie miałem. Wielki szacunek dla tych instytucji z mojej strony – opowiada Prusiecki.

Według wstępnych założeń Twierdza Modlin ma być gotowa za ok. 10 lat. Przedstawiciele firmy konkret podkreślają również, że nie zamierzają wszystkiego realizować sami i są otwarci na propozycje ze strony innych instytucji.