Premiera „Architektury światła”!

8 listopada w MP2 będzie można zobaczyć premierę najnowszego spektaklu PTT w choreografii Pauliny Wycichowskiej do muzyki PRASQUALa. Spektaklowi „Architektury światła” będzie towarzyszyła muzyka na żywo wykonaniu w C. Schill (sopran), N. Plante’a (trąbka) i studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu.

8 listopada w MP2 będzie można zobaczyć premierę najnowszego spektaklu PTT w choreografii Pauliny Wycichowskiej do muzyki PRASQUALa. Jak zapowiadają twórcy spektaklu, jest to podróż do świata mistyki i rytuału.  Spektaklowi „Architektury światła” będzie towarzyszyła muzyka na żywo wykonaniu w Chelsey Schill (sopran), Nathana Plante’a (trąbka) i orkiestry studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Twórcy „Architektury światła” inspirację czerpali nie tylko z idei i obrzędów pochodzących z różnych religii, ale i poszukiwali myśli wspólnej, która je łączy. Chęć odniesienia do holistycznego myślenia o człowieku i świecie skłoniła ich do szukania przestrzeni połączenia płaszczyzny fizycznej i metafizycznej. Nie są to tylko podróże intelektualne i duchowe filozofów, teologów i mistyków, ale również teren wypraw artystów i naukowców. Odkrycia współczesnej nauki wskazują, że sfery te współistnieją i przenikają się wzajemnie. Wszyscy znajdujemy się pod wpływem „boskiej cząstki” i w tańcu atomów jednoczymy ze wszechświatem.

Obsada Architektury światła zredukowana jest do jednego głosu, instrumentów dętych oraz perkusji, co z jednej strony podkreśla rytualny charakter dzieła, z drugiej symbolicznie wskazuje, jakie miejsce zajmuje ta część w całości opery.
Po wprowadzeniu z muzyką elektroniczną, następuje wprowadzenie zespołu instrumentalnego, potem trzykrotna Inwokacja do Światła przez solistów.

Główną częścią utworu jest 8 rytuałów:
1. Rytuał ciemności na 2 tuby
2. Rytuał przejścia na 4 oboje
3. Rytuał miłości na 2 saksofony
4. Rytuał krwi na 3 puzony
5. Rytuał światła na 4 klarnety
6. Rytuał gry na 4 perkusistów
7. Rytuał wieczności na 4 rogi
8. Rytuał mistycznej jedności na sopran i trębacza

Kolejne rytuały będą niekiedy zapowiadane, czasem także komentowane przez solistów, rodzaj “aniołów” patrzących na to, co się dzieje z wyższego poziomu świadomości, obserwujących, kierujących, prowadzących całą akcję. Niekiedy przeprowadzenie rytuału jest możliwe tylko dzięki ich interwencji. W ostatnim rytuale soliści stapiają się w jedność, z której symbolicznie zostali zrodzeni w Architekturze ciemności, a także w Rytuale ciemności.

Dzieło rozgrywa się na trzech poziomach:
1. Poziom Zespołu Instrumentalnego, od którego odrywają się pojedyncze grupy poruszające się wokół publiczności podczas wykonywania rytuałów (Żywioł  Powietrza)
2. Poziom Solistów, którzy stoją na balkonach ponad orkiestrą i publicznością (Żywioł Wody)
3. Poziom muzyki elektronicznej – cztery głośniki/grupy głośników wokół publiczności, umieszczone między poziomami 1. i 2.
W Architekturze światła następuje symboliczne odwrócenie dwóch Żywiołów: Woda znajduje się nad Powietrzem.
Zarówno soliści, jak i członkowie orkiestry poruszają się w przestrzeni podczas wykonywania utworu.
 
Kostiumy i rekwizyty do spektaklu stworzyła Paulina Plizga, a reżyserię światła opracowuje Katarzyna Łuszczyk. Na scenie zobaczymy dziewięciu artystów Polskiego Teatru Tańca, którzy aktywnie uczestniczą w procesie twórczym: Karinę Adamczak-Kasprzak, Urszulę Bernat-Jałochę, Agnieszkę Fertałę, Kornelię Lech, Andrzeja Adamczaka, Artura Bieńkowskiego, Pawła Malickiego, Daniela Stryjeckiego i Guillermo Millan Merida.
 
Premiera odbędzie się 8 i 9 listopada o godz. 20.00  w hali nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Bilety na spektakl można nabywać w impresariacie Polskiego Teatru Tańca oraz na stronie: http://zaproszenia.ptt-poznan.pl/
Cena biletów: 50 zł – bilet normalny/ 30 zł – bilet ulgowy.