Ponad 150 filmów na festiwalu Ale Kino!

Będą siedzieć w kinie na krzesłach, na podłodze, na poduchach w półmroku i nie tylko… Najmłodsi miłośnicy wielkiego ekranu już za niespełna trzy tygodnie obejrzą najlepsze filmy animowane i fabularne, które skrupulatnie wybrane zostały przez jury festiwalu Ale Kino!

W tym roku na festiwal zgłoszono rekordową ilość filmów. Pełnometrażowe produkcje przekroczyły liczbę 240, a krótkometrażowe 400. Nadsyłane były one z najróżniejszych części świata, m.in. z Gruzji, Tunezji, Mołdawii, Kuby czy Egiptu.

– Wspaniałe było to, że jury obejrzało absolutnie wszystkie filmy w całości i dzięki temu było w stanie podjąć najlepsze decyzje co do ich wyboru. Nie zawsze pracuje się w takim komforcie – mówił podczas konferencji prasowej Jerzy Moszkowicz, dyrektor festiwalu Ale Kino!

Festiwal dla młodych widzów potrwa od 1 do 8 grudnia. W tym roku seanse oglądać będzie można w trzech obiektach: na Scenie Wspólnej Teatru Łejery, w Sali Wielkiej oraz Kinie Pałacowym Centrum Kultury Zamek, a także w Multikinie 51. Organizatorzy kierując się większą wygodą, zrezygnowali z seansów w Multikinie Starego Browaru.

Podczas festiwalowych dni wyświetlane będą między innymi takie filmy jak „Winnetou. Złoto Apaczów”, „Władca much”, czy też „Gdy przychodzi kot”. Wszystkie one pochodzą z 1963 roku, a pretekstem do ich wyświetlenia jest 50. rocznica pierwszego w Poznaniu Przeglądów Filmów Animowanych dla dzieci.

W konkursie filmów pełnometrażowych znalazły się 22 filmy, w tym 4 animacje. Jedną z nich jest „AninA”, produkcja urugwajsko-kolumbijska, zgłoszona przez Urugwaj do nominacji do Oscara. Większość z wybranych produkcji tzw. „długich” to filmy fabularne, z kolei filmy krótkometrażowe  to przede wszystkim animowane filmy dla najmłodszych. Łącznie na festiwalu zaprezentowanych będzie 10 zestawów filmów krótkich dla różnych grup wiekowych.

Cztery filmy tegorocznego programu połączył wspólny temat, a mianowicie piłka nożna. Film „piękny horyzont” uhonorowany został Piłkarskimi Koziołkami i zaprezentowany zostanie obok filmów „Uwierz”, „Jak lew” i pochodzącej z 1963 roku węgierskiej produkcji „Dwie połowy w piekle”.

W weekend zamykający festiwal odbędą się seanse w ramach Ale Kino! Najmłodszego Widza, podczas których kilkuletnie maluchy siedząc na poduchach, w półmroku i w kameralnym gronie będą wkraczały w świat dużego ekranu.

– Ten festiwal ma naprawdę duże znaczenie w kraju i nie jest to ani kokieteria ani przechwałki – twierdzi Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta Poznania, który co roku bierze udział w festiwalu Ale Kino! – Pozycja Centrum Sztuki Dziecka w Polsce jest bardzo znacząca, a ten festiwal wzbudza bardzo duże zainteresowanie.

Festiwalowe kasy w kinach zostaną otwarte 13 listopada. Bilet na seans w Multikinie 51 będzie kosztować 13 złotych, a w Nowym Kinie Pałacowym 5 złotych. Uwzględniona będzie także promocja dla rodzin wielodzietnych w ramach posiadanej Karty Rodziny Dużej. Impreza ta częściowo finansowana jest z budżetu Miasta Poznania. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące filmów oraz biletów znaleźć można na stronie www.alekino.com