XIII Poznańskie Dni Verdiego

Messą da Requiem rozpoczynają się tegoroczne Poznańskie Dni Verdiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. I trudno się temu dziwić, bo to wyjątkowe dzieło w twórczości Giuseppe Verdiego.

“To impuls, a raczej potrzeba serca” – napisał kompozytor w jednym z listów o tworzonym właśnie dziele ku czci zmarłego przyjaciela, poety i pisarza Allesandro Manzoniego. Wykonane po raz pierwszy 22 maja 1874 roku w kościele San Marco w Mediolanie, zostało przyjęte bardzo entuzjastyczne, a słów uznania nie szczędził mu m.in. Johannes Brahms.

Verdiowskie dzieło wykracza swymi rozmiarami poza klasyczne ramy liturgii, stając się dramatycznym utworem sakralnym. W Messa da Requiem dominuje nastrój skupionej liryki, a styl operowy szczęśliwie łączy się ze stylem muzyki religijnej. Na całym świecie odniosło wprost niebywały sukces, choć Kościół katolicki uznał ją początkowo jako “zbyt teatralną” i długo nie wolno jej było wykonywać w kościołach. Dziś utwór włoskiego kompozytora stawiany jest obok największych arcydzieł muzyki kościelnej.

Wysoki artystyczny poziom realizacji w Teatrze Wielkim gwarantuje Gabriel Chmura oraz znakomici soliści, występujący na europejskich i światowych scenach.

Barbara Kubiak – sopranistka, solistka Teatru Wielkiego. Obok wybitnych ról operowych (tytułowe role w Aidzie i Tosce, Abigaille w Nabucco) ma w swym dorobku także utwory oratoryjne i koncertowe. Stale współpracuje z największymi polskimi filharmoniami i festiwalami.

Helena Zubanovich – śpiewaczka operowa obdarzona mezzosopranem dramatycznym, znakomicie czująca się także w repertuarze operetkowym i oratoryjnym. Znana publiczności poznańskiej opery z Falstaffa Verdiego, występuje głównie w Niemczech i czeskim Brnie.

Arnold Rawls – znakomity tenor, wykształcenie zdobył na uniwersytetach w Oklahomie, USA. Karierę rozwija na scenach operowych Stanów Zjednoczonych i Australii. Często występuje jako solista w oratoriach i na koncertach.

Rafał Siwek – bas, śpiewający na najznakomitszych scenach operowych Europy. Szczególnie bliska mu jest muzyka Giuseppe Verdiego. Współpracuje z wieloma wybitnymi dyrygentami i orkiestrami, wykonując repertuar oratoryjno-kantatowy.

Messa da Requiem
Giuseppe Verdi
17 listopada 2013, godz. 18:00
Teatr Wielki w Poznaniu

Koncerty i spektakle XIII Poznańskich Dni Verdiego w Teatrze Wielkim
 
17-11-2013        godz. 18:00       Messa da Requiem
19-11-2013        godz. 19:00       Falstaff Giuseppe Verdi
22-11-2013        godz. 19:00       Nabucco Giuseppe Verdi
23-11-2013        godz. 19:30       Verdi mniej znany
24-1102013       godz. 18:00       Gala Verdiowska