Off Cinema już rusza!

40 filmów dokumentalnych z całego świata i przegląd filmów Kazimierza Karabasza, który zostanie uhonorowany Platynowym Zamkiem – 20 listopada rusza 17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema.

Filmy konkursowe to przede wszystkim produkcje polskie, ale sporo przyjedzie także z Austrii, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji, Serbii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Autorzy, którzy przyjadą do Poznania, spotkają się także z poznańską publicznością.

Obok pokazów konkursowych, czyli filmów zrealizowanych w ciągu ostatnich dwóch lat, będzie można również obejrzeć klasykę kina dokumentalnego. W tym cyklu zostaną zaprezentowane wybrane filmy Kazimierza Karabasza, który będzie specjalnym gościem festiwalu i otrzyma honorową nagrodę – Platynowy Zamek.  

Inną rewelacją tegorocznego programu będzie wielka retrospektywa twórczości dokumentalnej i fabularnej Władysława Ślesickiego, autora „Rodziny człowieczej” i adaptatora „W pustyni i w puszczy”, utworu pozostającego na szczycie listy polskich filmów, obejrzanych w kinach przez rekordową widownię. Specjalnie na nasz festiwal została zaprojektowana i przygotowana wystawa poświęcona artystycznym dokonaniom tego reżysera, której kuratorem jest monografista twórczości Ślesickiego dr Piotr Pławuszewski.

Wyjątkowym wydarzeniem Off Cinema 2013 będzie czterodniowy przegląd współczesnego rosyjskiego kina dokumentalnego. Gościem specjalnym przeglądu będzie świetny rosyjski dokumentalista Siergiej Kaczkin.

Zgodnie z festiwalową tradycją pokażemy także wybór filmów dokumentalnych jurorów tegorocznego konkursu. Będzie zatem okazja obejrzeć filmy jednego z najbardziej utalentowanych dokumentalistów pokolenia trzydziestolatków, Tomasza Wolskiego, który przewodniczy jury tegorocznego Off Cinema. Zobaczymy także znakomite krótkometrażowe dokumenty świetnego holenderskiego filmowca, Pima Zwiera. Prawdziwą ucztą będą filmy dwóch wyśmienitych dokumentalistek: Radki Franczak, uhonorowanej rok temu Srebrnym Zamkiem za film „Gdzie jest Sonia?”, oraz poznanianki, Moniki Górskiej, laureatki wielu festiwali, twórczyni znakomitych reportaży i dokumentów.

W jury zasiądzie pochodzący z Poznania, ceniony krytyk filmowy, Bartosz Żurawiecki, a warsztaty dla młodych krytyków poprowadzi – jak przed rokiem – Wojciech Kałużyński. Podczas festiwalu odbędą się dwie konferencje naukowe współorganizowane przez Katedrę Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM oraz CK „Zamek”. Prawdziwą wisienką na torcie będzie master class poprowadzona przez samego Macieja Cuskiego, reżysera dokumentalisty, którego wielbicielom współczesnego kina non-fiction przedstawiać nie trzeba. A jeśli ktoś sam będzie chciał stanąć za kamerą, lub chwycić za aparat fotograficzny (nie cyfrowy), to będzie mógł wziąć udział w warsztatach filmowych i fotograficznych organizowanych w trakcie Off Cinema.

W niedzielę, czyli ostatni dzień festiwalu, tradycyjnie prezentowane są filmy, które na sobotniej gali zamykającej konkursowe prezentacje, zostały uhonorowane Złotym, Srebrnym i Brązowym Zamkiem. W tym roku jednak i ten dzień będzie szczelnie wypełniony pokazami. Szczególnie warto będzie zobaczyć pokazy filmów dokumentalnych trzech wybitnych poznańskich dokumentalistów: Tadeusza Litowczenki, Marka Nowakowskiego i Tadeusza Żukowskiego. Inicjują one przeglądy dokonań poznańskiej szkoły dokumentu, które będą kontynuowane podczas kolejnych edycji Off Cinema.

W niedzielny wieczór natomiast będzie można obejrzeć najnowszy film słynnego polskiego dokumentalisty, Mariana Marzyńskiego, tworzącego od lat w USA. Jego „Never Forget to Lie” to poruszająca autobiograficzna opowieść o żydowskich dzieciach z warszawskiego getta, ocalonych z zagłady, które w 2012 roku przyjechały do Polski z całego świata, by spotkać się w mieście swego dramatycznego dzieciństwa.