Czas Kultury zaprasza na… kulturę

Redakcja „Czasu Kultury” wraz z Salonem Posnania (Wydawnictwo Miejskie Posnania) zaprasza na cykl spotkań z autorami i redaktorami tegorocznych wydań „Czasu Kultury”. Pierwsze z nich już 21 listopada o godzinie 18.

21.11.2013 (czwartek), g. 18

FESTIWALIZACJA
Gośćmi „Czasu Kultury” będą: Agata Elsner i Mirosław Pęczak
W jaki sposób festiwale zdominowały polski kalendarz kulturalny? Dlaczego publiczność lubi festiwale? Czy festiwale sprzyjają powstawaniu sztuki czy tylko zarabianiu pieniędzy? Czy istnieje kultura i sztuka poza festiwalami?

Festiwalizacja życia kulturalnego w Polsce stała się faktem. Nie ma dnia, w którym nie odbywałby się jakiś festiwal, a ich rzeczywista liczba jest trudna do oszacowania. Następstwami są m.in. zmiany w redystrybucji środków publicznych, samorządowych oraz prywatnych przeznaczanych na kulturę. Festiwalizacja prowadzi do„utowarowienia” kultury, promując takie formy, jak edutainment, memotainment czy shop-a-tainment. Poszczególne festiwale przestały puentować życie kulturalne, stając się za to wyznacznikiem jego rytmu i kierunku. Postanowiliśmy uważnie przyjrzeć się zjawisku festiwalizacji.
Spotkanie poprowadzi Waldemar Kuligowski

25.11.2013 (poniedziałek), g. 18

WIDMA
Gośćmi „Czasu Kultury” będą: Jakub Momro, Bartek Dąbrowski, Sylwia Karolak i Magdalena Radomska
Pomysł Jacquesa Derridy, by dokonać swoistej rehabilitacji duchów i widm jako przedmiotów naukowych dociekań, stał się niezwykle płodną inspiracją dla współczesnych badań nad kulturą. Widmo nie może rościć sobie prawa do pojęciowej, całkowicie dostępnej reprezentacji. Widmowy „Czas Kultury” pokazuje, że żyjemy w czasach kontynuacji, w których rozstania stały się niemożliwe – nic nie mija już bezpowrotnie, natomiast idea radykalnej śmierci i zakończenia została pogrzebana. Wszystko, co odchodzi, jest skazane na powrót, by wieść dziwny, nieumarły, widmowy żywot. Teraźniejszość przeniknięta jest śladową, słabą obecnością przeszłości. W jaki sposób opisywać to, co całkowicie nie umarło, co nie ma już siły być całkowicie obecne, lecz jest jeszcze zbyt mocne, by móc po prostu odejść i zniknąć?
Spotkanie poprowadzą Lucyna Marzec i Andrzej Marzec

Wstęp wolny

Spotkania odbędą się w Salonie Posnania przy ul. Ratajczaka 44, a będą kontynuowane w Bibliotece Raczyńskich. Program dostępny na stronie Czasu kultury.