Grand Press Photo 2013 w Poznaniu

Od 23 listopada do 4 grudnia w centrum handlowym Poznań City Center będzie można oglądać 176 najlepszych zdjęć prasowych minionego roku, nagrodzonych w konkursie Grand Press Photo. Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 23 listopada o godzinie 12.45.

W Grand Press Photo 2013 oceniano fotografie wykonane między 1 kwietnia 2012 roku a 31 marca 2013 roku. Fotoreporterzy zgłosili ponad 4,8 tys. zdjęć. Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału  będą prezentowane na wystawie pokonkursowej. Na wystawie w Poznań City Center, już od soboty, będzie  można zobaczyć wszystkie finałowe zdjęcia: 60 fotografii pojedynczych i 16 fotoreportaży. Prezentowane będą  także zdjęcia Samuela Arandy, zwycięzcy World Press Photo 2012, który w tym roku przewodniczył jury Grand Press Photo.

Zdjęcie Michała Legierskiego (Agencja Fotograficzna Edytor) zrobione podczas pożaru kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach wygrało Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2013. Nagrodzone zdjęcie Michała Legierskiego zostało zrobione 14 stycznia 2013. Przedstawia mężczyznę, który wynosi krzyż z płonącego kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach. Pożar wybuchł w nocy, gasiło go 30 sekcji straży pożarnej. Gdy tylko zauważono ogień, pod kościół zbiegło się wielu mieszkańców. Z kościoła wynoszono wszystko, co dało się uratować, rozebrano nawet częściowo organy, by je ocalić. Pomoc w odbudowaniu spalonej części świątyni zaoferowali wierni i okoliczne parafie.
 
W konkursie Grand Press Photo 2013 jury wybierało nie tylko Zdjęcie Roku, ale też najlepsze fotografie w poszczególnych kategoriach. W kategoriach obejmujących zdjęcia pojedyncze zwyciężyli: Wydarzenia – zdjęcie Michała Legierskiego (Agencja Fotograficzna Edytor) zrobione w Orzeszu-Jaśkowicach podczas pożaru kościoła (uznane za Zdjęcie Roku); Życie codzienne – zdjęcie Bartosza Wrześniowskiego przedstawiające pierwsze karmienie po skomplikowanym porodzie na oddziale intensywnej terapii neonatologii w szpitalu w Düsseldorfie; Ludzie – zdjęcie Damiana Kramskiego przedstawiające księdza Jan Kaczkowskiego ze swoimi wiernymi; Sport – zdjęcie Kacpra Kowalskiego (Panos Pictures) pokazujące kolejkę do wyciągu krzesełkowego w ośrodku narciarskim Czarna Góra; Środowisko – zdjęcie Tomasza Adamowicza: jeleń zastrzelony podczas Hubertusa Spalskiego; Portret sesyjny – wykonany przez Jacka Urę portret dziecka z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

Wśród fotoreportaży w poszczególnych kategoriach najlepsze były: Wydarzenia – fotoreportaż Wojciecha Grzędzińskiego dokumentujący służbę polskiego kontyngentu w Afganistanie; Życie codzienne – fotoreportaż Jakuba Szymczuka („Gość Niedzielny”) o Ukraince Irynie, która cały swój czas poświęca na opiekę nad chorą na raka córeczką; Ludzie – fotoreportaż Karoliny Jonderko (Napo Images) przedstawiające puste pokoje osób zaginionych, w których zatrzymał się czas; Środowisko – fotoreportaż Agnieszki Rayss (Sputnik Photos/Centrum Nauki Kopernik), którego tematem jest proces obiegu wody, bez którego życie w mieście jest niemożliwe.
 
Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku miesięcznik „Press”. Celem konkursu jest promowanie polskiej fotografii prasowej i podnoszenie jej jakości. Grand Press Photo jest konkursem dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.