Nowy dworzec PKS już od soboty

Na nowym dworcu znajdzie się 19 stanowisk odprawy autobusów, a w holu głównym będzie 5 kas biletowych, centrum informacji pasażerskiej i informacja turystyczna. Ten ostatni punkt jest efektem dążenia PKS do nowoczesnej, przyjaznej pasażerom i wszechstronnej usługi – podróżujący autobusem na dworcu nie tylko kupi bilet czy będzie mógł się przesiąść, ale dowie się także, […]

Na nowym dworcu znajdzie się 19 stanowisk odprawy autobusów, a w holu głównym będzie 5 kas biletowych, centrum informacji pasażerskiej i informacja turystyczna. Ten ostatni punkt jest efektem dążenia PKS do nowoczesnej, przyjaznej pasażerom i wszechstronnej usługi – podróżujący autobusem na dworcu nie tylko kupi bilet czy będzie mógł się przesiąść, ale dowie się także, co warto odwiedzić w Poznaniu i okolicach.

Nowy hol jest co prawda dużo mniejszy niż w starym budynku, ale – jak zapewniają władze PKS – powinien wystarczyć do obsługi pasażerów, bo liczba ich od kilku lat spada i obecnie to około 3 milionów rocznie. Jest za to jest klimatyzowany i ma świetlne tablice informacyjne.  Można w nim też usiąść – jest 40 krzesełek – a także skorzystać z któregoś z automatów z napojami czy przekąskami.

Nowy dworzec ma więcej peronów niż stary – tam było ich tylko 16. Warto wiedzieć, że codziennie będzie z nich odjeżdżać 546 autobusów obsługujących 129 linii – w tym także autobusy podmiejskie linii 905 jadące do Chludowa. Na nowych peronach także będą świetlne tablice informacyjne.

Z pewnością jednak najważniejszą informacją dla pasażerów korzystających z PKS jest to, jak tam trafić, a nie jest to wcale takie łatwe, kiedy się tam jest pierwszy raz. Otóż jadąc tramwajem należy wysiąść na przystanku “Zintegrowane Centrum Komunikacyjne”. Pasażerowie tramwaju powinni przejść przejściem podziemnym tak jak do galerii handlowej, ale przed wejściem skręcić w prawo – jest tam tablica informacyjna kierująca do dworca PKS. Na perony można także zejść z parteru galerii handlowej – znów trzeba uważnie patrzeć na oznakowanie – a w orientacji na pewno pomoże świadomość, że mieszczą się one bezpośrednio pod częścią galerii znajdującą najbliżej mostu Dworcowego i widać je, gdy się idzie mostem.

Wprawdzie autobusy z nowego dworca wyjadą po północy, ale otwarcie nowego dworca zaplanowano w południe, w sobotę 23 listopada z udziałem prezydenta Ryszarda Grobelnego. Nie zabraknie atrakcji dla pasażerów: będą konkursy, w których będzie można wygrać między innymi wycieczkę do Zakopanego lub Berlina albo na Tropical Island pod Berlinem. Oczywiście autobusem…