Muzeum, jakiego nie było, stanie w Poznaniu… na chwilę

Hologram Paderewskiego w skali 1:1, interaktywna podłoga z mapą Wielkopolski oraz kino powstańcze, a do tego tablety i dotykowe ekrany – takie cuda już od 27 grudnia posłużą nam do oglądania pamiątek z Powstania Wielkopolskiego w niezwykłym muzeum.

– Muzeum to będzie niestandardowe, dzięki nowej technologii mamy jednak nadzieję, że przyciągnie nie tylko miłośników historii, ale i tych bardziej opornych – informuje Anna Przygocka z Fundacji Wielkopolska Brand. – Do dyspozycji zwiedzających będą tablety, interaktywne stoły z ekranami dotykowymi oraz sala kinowa w której oglądać będzie można filmy dokumentalne.

Muzeum to zostało stworzone, aby jak najwięcej poznaniaków przypomniało sobie o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Organizatorem i pomysłodawcą nowoczesnego punktu z dużą dawką historii jest Fundacja Wielkopolska Brand.

Zwiedzanie interaktywnego muzeum będzie całkowicie bezpłatne, ale większe grupy zorganizowane będą  musiały wcześniej zarezerwować termin przybycia.
– Nasze muzeum będzie dwu poziomowe, na powierzchni około 200 metrów kwadratowych zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. hologram Paderewskiego, który prezentowany będzie w skali 1:1. Dużym zainteresowaniem powinna cieszyć się także interaktywna podłoga z mapą wielkopolski i działań powstańczych oraz kino. Prócz tego typu perełek znajdą się również pamiątki od instytucji kulturalnych i od prywatnych kolekcjonerów – wymienia Agnieszka Wiśniewska, prezes Fundacji Wielkopolska Brand

Cały czas fundacja gromadzi zbiory z czasów Powstania Wielkopolskiego. Każdy więc, kto posiada własne pamiątki rodzinne i chciałby, aby znalazły się one w mobilnym muzeum, może zgłosić się do organizatorów. Będą one skanowane i umieszczane w interaktywnym muzeum, oznacza to, że nie będą umieszczane w gablotach, tylko z powrotem wrócą do właścicieli. Chętni posiadający własne zbiory i chcący się nimi podzielić pisać mogą na adres pamiatki@wielkopolskabrand.com

Do końca tygodnia okaże się gdzie 27 grudnia stanie mobilne muzeum. Będzie można z niego korzystać do końca stycznia, a sami organizatorzy chcieliby aby w przyszłości mogło ono pojawić się także w innych miastach Wielkopolski.