Lubisz konie? Cwałuj na targi! (film)

Cóż to będą za targi – jeździecka formuła 1, zaprzęgi konne, najpiękniejsze polskie araby, ok. 450 koni, uniwersytet jeździecki… aż trudno zliczyć wszystkie atrakcje targów Cavaliada, które rozpoczną się 5 grudnia. “Targi” jednak to zbyt wąskie określenie na tę imprezę.

Chociaż pierwsze zawody jeździeckie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zorganizowano niemal 20 lat temu, to jednak była to zupełnie inna impreza niż organizowana dopiero po raz czwarty Cavaliada. Wówczas bowiem, w 1994 roku, były to jedynie zawody sportowe – obecnie zaś sport jest tylko jedną z części jeździeckiej imprezy.

– Zapowiada się, że 4 edycja Cavaliady będzie największym dotychczasowym projektem. Z całym przekonaniem mówię, że tego typu wydarzenie w naszej części Europy najbliżej jest w Wiedniu czy Lipsku – opowiada Dominik Nowacki, dyrektor targów Cavaliada. – Na pewno jesteśmy liderem. Skoncentrowaliśmy tak skutecznie uwagę świata jeździeckiego, że zostaliśmy zmuszeni do eliminowania bardzo wielu par zawodniczych z zachodu.

Zawody oblegane jak nigdy!

Do poprzednich edycji zgłaszało się po pięciu reprezentantów z każdej federacji krajowej. W 2013 zaś – przykładowo – 22 z Niemiec i 18 z Holandii! Dlatego selekcja, jak twierdzi Nowacki, była bardzo ostra. Na szczęście jednak polscy zawodnicy z góry otrzymali 50 proc. miejsc na zawodach – po to, aby jak najwięcej rodzimych zawodników otrzymało szansę rywalizacji z najlepszymi zawodnikami.

Z Poznaniu odbędą się zawody Pucharu Świata CSI3*-W, składające się z 12 konkursów, w tym Potęga Skoku, Speed & Music oraz – najważniejszy z nich – Grand Prix Poznania, pod patronatem Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP. Oprócz tego rozgrywane będą bardzo widowiskowe zawody Halowego Pucharu Polski w Zaprzęgach Parkonnych. W samych zawodach CSI3*-W wystąpi 150 zawodników, którzy wystartują na 350 koniach. Pula nagród zawodów wynosi 500 tys. zł.

Zawody Pucharu Świata to jeździecki odpowiednik formuły 1, ale to nie jedyne ważne zawody sportowe – przynajmniej nie dla młodych zawodników. W Poznaniu bowiem rozegrane zostaną również zawody Cavaliada Future, w którym wystartują dzieci dosiadające kucy. W tych zawodach wystartuje tylko… 15 osób. Ale to celowy zabieg.

– Staraliśmy się zamknąć oczy i uszy na podszepty, które dziecko powinno jechać. Zrezygnowaliśmy nawet z dzikich kart. My wiemy, że to są dramaty, że ktoś nie wystartuje, ale takie jest życie sportowca. Wzięliśmy pod uwagę tylko wyniki w eliminacjach, które odbywały się jesienią, dlatego wystartuje tylko 15 fantastycznych, przyszłych mistrzów Polski – ocenia Nowacki.

Araby, zaklinacze i… solarium

Emocje sportowe to nie wszystko – Cavaliada bowiem została podzielona na 3 części: Sport, Show oraz Targi. W części “Show” będzie można m.in. podziwiać najpiękniejsze konie krwi arabskiej z Janowa Podlaskiego. Będzie można się dowiedzieć, dlaczego za te konie niektórzy potrafią zapłacić setki tysięcy euro.

Jeżeli zaś kogoś nie interesują konie drogie, to zawsze będzie mógł zobaczyć, co z koniem można… zrobić. A konkretnie: co może zrobić Gyuli Meszaros, czyli zaklinacz koni. Węgier będzie demonstrował sztuczki, do których wykonania można konia nakłonić. Podobną sztukę – ale na nieco inną skalę – zaprezentuje Teatr Konny Cabriola, który wystawi na targach spektakl “Hell and Heaven”, w którym konie grać będą… w ogniu (oczywiście zwierzętom nic nie będzie groziło).

Niezwykłe – ale już produkty – będzie można podziwiać w Pawilonie Polskiej Hodowli. Tam zbudowana zostanie m.in. stajnia pokazowa, a w niej: solarium dla konia, mobilny szpital dla koni, szkółka jeździecka czy też współczesna kuźnia. Na zwiedzających czekają m.in. pokazy kucia koni, masażu i stretchingu czy też “imprintingu”, czyli metody tresowania koni.

Indiańska wioska dla dzieci

Na Cavaliadzie znajdzie się też miejsce dla najmłodszych – przy współpracy z miejskimi urzędnikami utworzona zostanie specjalna strefa dziecięca. W pawilonie nr 8 będzie można zwiedzać Wioskę Indian Kokopelli oraz Rycerski Obóz. Jeśli zaś jakieś dziecko do koni się nie przekona, będą dostępne inne dyscypliny sportowe: koszykówka, piłka ręczna, hokej oraz konkursy sprawnościowe.

Ostatnią częścią Cavaliady będą Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich – największa ekspozycja targowa dostępna w Polsce, przeznaczona dla wszystkich miłośników sportu i konnej rekreacji. Targi, na których kupić będzie można akcesoria jeździeckie, będą o 20 proc. większe niż przed rokiem.

Cavaliada Poznań 2013 zakończy się 8 grudnia.