Niepełnosprawni w pracy? Mają lepszą motywację

– Osoba niepełnosprawna może być bardzo efektywna. A jeżeli chodzi o motywację do pracy to czasami lepsza niż tzw. sprawni – przekonywał we wtorek na uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Zygmunt Jeżewski, członek zarządu powiatu poznańskiego.

Dzień 3 grudnia został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1992 roku Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. To niepozorna data w kalendarzu wszelkich możliwych dni i świąt – jednak bardzo ważna nie tylko dla osób, których bezpośrednio dotyczy. Ten dzień powinien być ważny również dla osób w pełni sprawnych – chociażby po to, żeby przypomnieć im o tym, że nie wszyscy mają równe szanse chociażby na rynku pracy.

Właśnie 3 grudnia w Starostwie Powiatowym w Poznaniu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Osób Niepełnosprawnych. Celem spotkania było nie tylko danie swego rodzaju satysfakcji i uszanowania osób niepełnosprawnych, ale też przypomnienie, że mogą one chociażby konkurować na otwartym rynku pracy.

– Państwo ma pewne doświadczenie w tworzeniu miejscu pracy dla osób niepełnosprawnych. Funkcjonują zakłady pracy chronionej, ale również od wielu lat jest takie działanie, które zmierza do zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych poza zakładami pracy chronionej, na otwartym rynku pracy – przypominał Zygmunt Jeżewski, członek zarządu powiatu poznańskiego. – To jest dość trudne zadanie dlatego, że nie wszyscy przedsiębiorcy mają tę świadomość i doświadczenia, że osoba niepełnosprawna może być bardzo efektywna. A jeżeli chodzi o motywację do pracy to czasami lepsza niż tzw. sprawni.

Jeżewski zaznaczał, że bardzo ważne jest pokazywanie tych właśnie podmiotów gospodarczych, które już realizują takie zadania. Przykładem działań jest m.in. konkurs “Lodołamacze”, skierowany do pracodawców wrażliwych społecznie.
– Konkurs Lodołamacze ma za zadanie pokazywać te firmy, ale również mają w tym zakresie osiągnięcia. Jeżeli chodzi o urzędy to mamy przykłady, że można. Stąd w Starostwie poznańskim 6 proc. osób to osoby niepełnosprawne. Urząd Pracy w Poznaniu również zatrudnia ponad 6 proc. os. niepełnosprawnych i te osoby są bardzo efektywne w procesie pracy – podkreślał członek zarządu starostwa.

Mimo to do zrobienia jest jeszcze sporo – nie tylko przekonywać pracodawców, ale też wprowadzać usprawnienia np. dla osób poruszających się na wózkach. Właśnie bariery komunikacyjne – mimo, że jest ich coraz mniej – stanowią często przeszkodę w funkcjonowaniu osób z orzeczoną niepełnosprawnością.

Spotkanie w Starostwie Powiatowym było nie tylko okazją do rozmowy, ale też do prezentacji działalności Stowarzyszenia Sportowo-Rekreacyjnego “Start” oraz do nagrodzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mosinie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Placówki te otrzymały również prezent od starostwa – stacjonarne rowery rehabilitacyjne ufundowane przez Powiat Poznański.