Poznaniacy a świąteczne zakupy

Okres przygotowań do Bożego Narodzenia  kojarzy się z tłumem w sklepach i intensywnym poszukiwaniem prezentów. Co pod choinką znajdą poznaniacy? Jakie produkty cieszą się wśród nich największą popularnością?

Najemcy Parku Handlowego Franowo w Poznaniu radzą tym, którzy chcą uniknąć tłumów, a jednocześnie skorzystać z promocyjnych cen, aby wybrali się na zakupy najlepiej przed południem w dni robocze. Warto jednak mieć na uwadze, że przed świętami większy ruch w sklepach widoczny jest we wszystkie dni tygodnia, a liczba klientów wzrasta wraz z upływem dnia.

W czasie przygotowań do świąt konsumenci szczególną uwagę przykładają do zakupów spożywczych. Klienci wybierają składniki i przyprawy do tradycyjnych świątecznych potraw, które następnie sami przygotowują w domach. Wyraźnie jednak coraz bardziej popularne wśród poznaniaków staje się korzystanie z gotowej oferty kulinarnej.
– Obecnie obserwujemy duże zainteresowanie wypiekami własnymi produkowanymi w naszej cukierni. Klienci zamawiają różnego rodzaju ciasta, w tym niezastąpione świąteczne makowce oraz serniki – mówi Waldemar Wiśniewski, Dyrektor Hipermarketu Carrefour na poznańskim Franowie. – Dużą popularnością cieszą się również produkty, niezbędne do przygotowania wigilijnych potraw. Jak co roku, klienci chętnie
wybierają także tradycyjne, ale gotowe już potrawy, jak pasztety, filety ze śledzi czy schab.

Popularne są także akcesoria niezbędne do zorganizowania świąt Bożego Narodzenia. Szukamy artykułów kuchennych do gotowania i pieczenia, a także elementów dekoracyjnych na stół, takich jak świece czy drzewka świąteczne.
– W tym roku szczególnym zainteresowaniem cieszy się renifer z naturalnej jodły syberyjskiej – wyjaśnia Adam Kośny, kierownik marketingu w IKEA Poznań. Dużą popularnością wśród poznaniaków cieszą się również oryginalne ozdoby świąteczne, takie jak np. tekstylne trolle, mikołaje i inne zimowe figurki nawiązujące do skandynawskiej stylistyki, dostępne w JYSK na poznańskim Franowie.

Przed świętami dbamy nie tylko o świąteczne dekoracje.
– Ważne jest też, aby w domu było czysto i ciepło, stąd ogromne zainteresowanie artykułami grzewczymi, odśnieżarkami i akcesoriami do prac domowych – mówi Katarzyna Krawczyk, kierownik sklepu Jula w Parku Handlowym Franowo.
Okres przedświąteczny to także intensywny czas kupowania upominków. Klienci mogą liczyć wtedy na promocje cenowe.
– Specjalne oferty przygotowujemy na większość produktów z naszego asortymentu, jednak szczególny nacisk kładziemy na przygotowanie bardzo atrakcyjnej oferty telewizorów – przyznaje Tomasz Siedlecki, dyrektor ds. marketingu w RTV Euro AGD. O popularności tego produktu świadczy też to, że w grudniu IKEA sprzedaje nawet trzykrotnie więcej telewizorów UPPLEVA niż w pozostałych miesiącach.

Sporo osób zostawia kupowanie prezentów na ostatnią chwilę. Najczęściej decydują się wtedy na gotowe zestawy kosmetyczne. Na świąteczne upominki chętnie wybieramy kołdry, poduszki i komplety pościeli.
– Klienci korzystają z możliwości darmowego pakowania na miejscu w naszym sklepie i zabierają ze sobą do domu gotowy prezent – mówi Joanna Kalinowska z JYSK Nordic.

Dla najmłodszych kupujemy prezenty z motywem z ulubionych filmów i bajek, a także ubrania, książki czy sprzęt sportowy np. rowery, łyżwy czy sanki.
– Poszukujący prezentów dla swoich pociech mogą wybierać wśród szerokiego asortymentu zabawek. Oferta dla dzieci została przygotowana z myślą zarówno o najmłodszych dzieciach, jak i starszych pociechach. Maskotki, lalki, a także gry interaktywne czy klocki dostępne są w sklepie Carrefour w bardzo atrakcyjnych cenach – dodaje Waldemar Wiśniewski.

W okresie przedświątecznym klienci preferują zakupy w obiektach handlowych z różnorodną ofertą dla całej rodziny.
– Dla klientów to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie muszą szukać wybranych produktów w różnych częściach miasta – tłumaczy Andrzej Hnatiuk, kierownik Parku Handlowego Franowo w Poznaniu. – Jest to szczególnie atrakcyjne w sytuacji, gdy przygotowania do świąt Bożego Narodzenia zostawiliśmy na ostatnią chwilę.

Żeby uniknąć niepotrzebnego snucia się po centrach handlowych, warto zastanowić się nad tym, co chcemy kupić przed rozpoczęciem świątecznych łowów lub skorzystać z oferty sklepów internetowych – niektóre przychodzą nam z pomocą i tworzą specjalne mechanizmy ułatwiające wybór.  

Do sklepu warto zamiast karty kredytowej zabrać ze sobą gotówkę – udowodniono, że w ten sposób wydajemy znacznie mniej, a w internecie postawić na oferty przygotowane specjalnie z myślą o prezentach świątecznych, które często już przed samym Bożym Narodzeniem są dostępne w obniżonych cenach.  

Do zakupów w sieci przekonuje nas nie tylko oszczędność czasu i możliwość uniknięcia biegania po zatłoczonych centrach handlowych. Istotne są także konkurencyjne ceny oraz możliwość szybkiego porównania ich w kilku miejscach i sprawdzenia opinii innych internautów. Ważne jest też to, że ofertę można przejrzeć w spokoju i o dowolnej porze. Wiele e-sklepów w okolicy świąt obniża koszty wysyłki, zwłaszcza jeśli zamówimy w nich więcej towarów. W niektórych można również skorzystać z bezpłatnej dostawy do punktów odbioru.
– W rankingach towarów najczęściej kupowanych w okolicy Bożego Narodzenia od lat królują książki, zabawki, gry, elektronika, kosmetyki i perfumy – mówi Anna Wasilewska z Merlin.pl.

Podczas świątecznych przygotowań wielu z nas robi zakupy w pośpiechu. Jednak nawet to nie zwalnia nas z pamiętania o zasadach bezpieczeństwa – także wtedy, gdy kupujemy online. Zanim dodamy towar do wirtualnego koszyka, koniecznie sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy i to, czy dba o poufność danych osobowych klientów. Jeśli mamy wątpliwości, lepiej zdecydujmy się na sprawdzony sklep internetowy. Warto również zweryfikować warunki zwrotu towaru i reklamacji, a także szczególnie ważną w tym okresie dostępność produktów oraz datę ich dostarczenia. W wielu e-sklepach można uzyskać informacje na temat tego, ile trwa przygotowanie i wysłanie zamówienia. To pozwala określić, czy znajdzie się pod choinką na czas.