Inspektorzy budowlani ostrzegają: niepokojące wyniki kontroli placów budowy

Niezabezpieczone otwory technologiczne, brak barier chroniących przez upadkiem z wysokości, brak aktualnych wpisów w dziennikach budów lub samych dzienników – to tylko niektóre z nieprawidłowości, jakie zauważyli inspektorzy nadzoru budowlanego na poznańskich budowach. Kierownikom wręczono mandaty o wartości 2150 zł.

Dobre warunki pogodowe w ostatnim kwartale 2013 roku sprzyjały prowadzeniu bardzo intensywnych prac budowlanych, i to w zakresie, który zwykle rozpoczyna się wiosną lub latem. Chodzi oczywiście o roboty ziemne i fundamentowe, często związane z budową obiektów infrastrukturalnych. Sprzyjająca aura to czynnik korzystny dla inwestorów, natomiast czynnikiem, który nie sprzyja takim pracom, nie jest na pewno pośpiech i maksymalizacja zysków poprzez oszczędności, na przykład w zapewnieniu bezpiecznych warunków pracy.

Nieprzestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa często kończy się tragicznie. W wypadkach lub katastrofach budowlanych, których powodem jest brak wyobraźni lub szukanie oszczędności poprzez nie wykonanie umocnień wykopów i nie zapewnianie niezbędnych środków bezpieczeństwa, tracą życie robotnicy zatrudnieni przy wykonywaniu robót ziemnych i fundamentowych. Tak było niestety w Poznaniu i w tym roku.
 
– Pomimo natłoku bieżących i zaplanowanych wcześniej kontroli problemowych, w końcówce 2013 roku, podjąłem decyzję o wyrywkowym sprawdzeniu 20 poznańskich placów budowy – informuje Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. – Niestety wyniki tych kontroli są złe. Tylko w przypadku 2 skontrolowanych placów budowy inspektorzy poznańskiego nadzoru budowlanego nie mieli uwag, dotyczących sposobu realizacji budowlanych inwestycji.

Do najczęściej występujących nieprawidłowości zaliczyć należy:
niezabezpieczanie ścian wykopów rozporami lub podporami, pomimo bezwzględnego obowiązku wykonania takich umocnień w sytuacjach, gdy głębokość wykopu jest większa niż 1 metr,
brak tablic ostrzegających o głębokich wykopach,
brak barier chroniących przed upadkiem z wysokości,
niezabezpieczone otwory technologiczne w stropach,
nie wyznaczanie stref ochronnych pracy żurawi wieżowych,
praca bez kasków i odzieży ochronnej,
składowanie materiałów budowlanych niezgodnie z miejscem wyznaczonym
w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia lub poza placem budowy,
brak ogrodzeń placu budowy lub tylko częściowe ich wykonanie,
nieporządek na terenie budowy,
brak tablic informacyjnych.

Nieprawidłowości dotyczyły również kwestii związanych z dokumentowaniem przebiegu procesu budowlanego:  
– brak dzienników budowy,
– brak  zatwierdzonych przez administrację architektoniczno-budowlaną    
   projektów budowlanych,
– brak protokółów z przekazania wykonawcom robót placów budowy,
– brak aktualnych wpisów w dziennikach budowy,
– brak planów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
– brak protokółów z badania urządzeń elektrycznych,
– nieobecność kierowników budowy podczas wykonywania robót                       
  i niewyznaczanie na ten czas zastępców nadzorujących prace.

Konsekwencją stwierdzonych nieprawidłowości było ukaranie mandatami 13 kierowników budowy, na łączną kwotę – 2150 złotych. Kierownicy budów zostali też zobowiązani do usunięcia wszystkich nieprawidłowości. A w związku z tym, że było ich dużo – w roku 2014 kontrole placów budowy będą kontynuowane, i to na znacznie większą skalę niż do tej pory.