Rewitalizacja w roku 2014

Ożywienie Świętego Marcina, przebudowa placu Gwarnego, dalsze działania w sprawie Taczaka, Żydowskiej, Wrocławskiej i Gołębiej, zagospodarowanie poznańskich fortów – to tylko kilka z długiej listy działań zaplanowanych na rok 2014 przez Komisję Rewitalizacja Rady Miasta Poznania.

Swój plan pracy komisja przedstawiła na pierwszym w nowym roku posiedzeniu komisji i trzeba przyznać, że lista jest imponująca. Jednym z podstawowych zadań jest oczywiście monitorowanie wdrażania Zintegrowanego Programu Odnowy i Rozwoju Śródmieścia, ale także trzymanie ręki na pulsie, jeśli chodzi o realizację Miejskiego Programu Rewitalizacji na Śródce, Chwaliszewie, Jeżycach oraz terenach poprzemysłowych i powojskowych, na przykład przy Głównej. Bo wprawdzie centrum Poznania, jeśli chodzi o rewitalizację, jest jeszcze dalekie od doskonałości, ale jednak już tyle w nim zrobiono, że najwyższy czas poszerzyć działania o kolejne dzielnice.

Wśród zadań, którym komisja zamierza się szczególnie uważnie przyglądać, jest lepsze wyeksponowanie fragmentów Bramy Wronieckiej wraz z otoczeniem jako części szlaku pieszego ze Starego Rynku na Cytadelę, opracowanie modernizacji ulicy Taczaka, a także terenów powojskowych i pofabrycznych oraz dalsze – i szybsze, jak ma nadzieję komisja – prace nad Strefą 30 w centrum miasta. A szczególnie dokładnie będzie śledzić wydawanie pieniędzy przeznaczonych na ten cel.

Prowadzone będą dalsze prace nad rewitalizacją ulic Taczaka, Żydowskiej, Wrocławskiej i Gołębiej i wspieranie inicjatyw, jeśli chodzi o działania mające uatrakcyjnić ulice, ale komisja powita chętnie także wszelkie inicjatywy, które chciałyby zintegrować środowiska przedsiębiorców i mieszkańców na innych ulicach – jako pierwsi chętni zapowiedzieli się handlowcy z ulicy Garbary, którzy już od kilka lat organizują swój jarmark.

Szczególnym zainteresowaniem komisja zamierza otoczyć poznańskie forty, a szczególnie monitorować działania ZKZL wyznaczonego na operatora fortyfikacji – by jak najpełniej wykorzystać ich potencjał turystyczny, społeczny i komercyjny. Chodzi tu także o Cytadelę i Kaponierę Kolejową, która po zakończeniu przebudowy ronda Kaponiera stanie się częścią nowego układu komunikacyjnego, a komisja zamierza dopilnować, by została należycie wyeksponowana.

Komisja planuje także spotkania z władzami UAM na temat dalszych losów uniwersyteckich budynków w centrum miasta, opuszczanych przez wydziały przenoszące się na Morasko oraz dalsze działania w sprawie uporządkowania Starego Koryta Warty, budowy kolejnych odcinków Wartostrady i mariny nad rzeką, a także wykorzystanie budynków Starej Papierni.

W sferze zainteresowań komisji znajduje się też sprawa przejść między zabytkowymi budynkami, jak na przykład między ulicami Kozią do al. Marcinkowskiego lub – planowane – od Podgórnej do urzędu miasta i przez dawny dziedziniec szpitala przy Szkolnej, by lepiej wyeksponować uroki staromiejskiej architektury. Radni będą także uważnie się przyglądać przebiegowi budowy parkingu Za Bramką.

Przy wielu zadaniach komisja liczy na współpracę z radami osiedli, bo one, jako znajdujące się najbliżej mieszkańców, bardzo często szybciej i lepiej wiedzą, co jest w danej dzielnicy naprawdę potrzebne – na przykład w sprawie ożywienia czy przebudowy miejskich placów: rynków Łazarskiego, Bernardyńskiego, Jeżyckiego i Wildeckiego. Sporo uwagi komisja chce poświęcić parkowi Wilsona, ulicy Głogowskiej czy Staremu Rynkowi i placowi Wolności, którymi zarządza Estrada Poznańska.