Wielkopolska służba zdrowia: nie jest źle, ale fajerwerków też nie ma

W kategorii poprawy stanu zdrowia mieszkańców zajmują województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i mazowieckie. Najlepszą gospodarką finansową mogą pochwalić się: dolnośląskie, wielkopolskie, małopolskie i pomorskie, zaś w kategorii jakości ochrony zdrowia – uwzględniającej oprócz twardych danych także ocenę pacjentów – prowadzą województwa: opolskie, podlaskie i zachodniopomorskie.

Tak wynika z “Krajowego indeksu sprawności ochrony zdrowia 2014” przygotowanego przez zespół prowadzący serwis internetowy www.dane-i-analizy.pl oraz firmę doradczą PwC. Autorzy wykorzystali międzynarodowe doświadczenia w opracowaniu mierników sprawności systemu ochrony zdrowia (health system performance measures – HSPM), aby podjąć próbę oceny działania polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Dlaczego? Bo jak informują na stronie PwC, polska służba zdrowia nigdy nie była oceniana w taki sposób, mało tego – w ogóle nie ma narzędzia do takiej oceny podobnego do tych, które funkcjonują w innych krajach. A to nie pozwala na całościową ocenę systemu służby zdrowia i sprawności tego systemu, sprawiając, że działania naprawcze skupiają się na likwidacji pojedynczych, szczególnie dotkliwych aspektów, co na dłuższą metę po prostu nie daje żadnych efektów. Zresztą by cokolwiek efektywnie naprawić – trzeba mieć najpierw pojęcie, jak to coś wygląda. I temu celowi służy przeprowadzone badanie.

Indeks uwzględnia 44 wskaźniki i dzięki nim określa skuteczność ochrony zdrowia w trzech obszarach tzw. osiach: poprawy stanu zdrowia mieszkańców, gospodarki finansowej i jakości konsumenckiej opieki zdrowotnej. Te aspekty wydały się badającym najważniejsze.

A jak wypadła Wielkopolska? Jesteśmy na drugim miejscu w kraju, jeśli chodzi o gospodarkę finansami przeznaczonymi na służbę zdrowia – i niestety, to nasz jedyny powód do dumy. W tej kategorii zdobyliśmy 86 punktów, a lider, województwo dolnośląskie, 94 punkty. Okazuje się więc, że jeśli chodzi o gospodarność, moglibyśmy się od Ślązaków jeszcze niejednego nauczyć. Po piętach nam w tej kategorii depczą województwa małopolskie i pomorskie, bo oba zdobyły po 83 punkty.

W kategorii “Jakość konsumencka opieki zdrowotnej”, w której ujmowane jest między innymi ocena satysfakcji pacjenta, czas oczekiwania, dostępność geograficzna danej usługi czy stopień uciążliwości skorzystania z usługi dla pacjenta (np. udział wydatków na zdrowie w przychodach gospodarstwa domowego, odsetek gospodarstw domowych, które zrezygnowały z zakupu leków lub wizyty u lekarza z powodów finansowych) – już jesteśmy znacznie dalej, bo mniej więcej w środku tabeli. Najlepsze tu okazało się województwo opolskie, które zdobyło 105 punktów. A co ciekawe, liderami w kategorii jakości konsumenckiej są to te same województwa, które w osi gospodarki finansowej znalazły się na końcu stawki…

W kategorii “Poprawa stanu zdrowia” zdecydowanie najlepsze jest województwo zachodniopomorskie ze 185 punktami. Zaledwie 3 punkty mniej ma województwo pomorskie, które jest na drugim miejscu, a już 10 mniej – województwo mazowieckie, trzecie miejsce. W tej kategorii jesteśmy na 6. miejscu, ale jak zaznaczają autorzy raportu, to nie jest złe miejsce, biorąc pod uwagę punktację, która wyraźnie wskazuje, że kolejne cztery województwa: warmińsko-mazurskie, lubuskie, wielkopolskie i podlaskie nie pozostają daleko w tyle za trójką liderów.