Mieszkanie dla Młodych – w Poznaniu dopiero się rozkręca

Początek roku 2014 przyniósł spore zmiany na rynku nieruchomości – wprowadzono m.in. program „Mieszkanie dla Młodych” obejmujący mieszkania i domy z rynku pierwotnego. Rządowe dofinansowanie to nie tylko przywilej, ale i szereg warunków do spełnienia. Jak przygotowała się do tego Wielkopolska?

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych, obowiązujący od 1 stycznia 2014 r. W ramach niego kupujący mieszkanie mogą liczyć na dofinansowanie wkładu własnego. Jednak, aby skorzystać z preferencyjnych warunków, trzeba spełnić kilka kryteriów. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że MdM obejmuje wyłącznie nieruchomości z rynku pierwotnego.

Kolejnym czynnikiem pozwalającym na skorzystanie z dotacji jest wiek – osoba ubiegająca się o wsparcie finansowe nie może przekraczać 35 lat. Ograniczenie dotyczy zarówno singli, jak i małżeństw – w tym przypadku decyduje wiek młodszego małżonka. Z programu wykluczeni są posiadacze nieruchomości. Ściśle wyznaczone są także parametry dotyczące nabywanego lokalu – powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 75 m2, a w przypadku domów może ona wynosić maksymalnie 100 m2. Jeśli nabywca „M” wychowuje minimum troje dzieci, wtedy wielkość metrażu odpowiednio zwiększa się do poziomu 85 i 110 m2. Istotna jest także cena – nie może być ona wyższa od wskazanej przez rząd stawki za m2 dla danej lokalizacji.

Limit cenowy dla lokum nabywanego w Poznaniu przewidziano na kwotę 5604,50 zł/m2. To niemal o 1000 zł więcej niż w sąsiadujących ze stolicą województwa gminach: Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz czy Tarnowo Podgórne. Na pozostałym obszarze Wielkopolski maksymalna stawka dofinansowywanego mieszkania wynosi 3866,50 zł/m2.

Jak wynika z analizy portalu dopoznania.pl, prawie 20 proc. wielkopolskich deweloperów oddało do użytku inwestycje z mieszkaniami lub domami odpowiadającymi założeniom Mieszkania dla Młodych. Wymagania programu spełniają oferty 15 proc. prezentowanych inwestycji z mieszkaniami oraz 5 proc. inwestycji z ofertami domów.

Analizując wielkopolski rynek pierwotny pod kątem spełniania kryteriów programu przez oferty konkretnych nieruchomości prezentowanych w dopoznania.pl, można zauważyć, że do dofinansowania kwalifikuje się 15 proc. spośród wszystkich dostępnych mieszkań i 22 proc. domów.

W Poznaniu ajwiększą liczbą dostępnych lokali spełniających rządowe kryteria dysponują aktualnie inwestycje: Reduta Nowe Podolany, Osiedle Podolany, Pod Platanami, Piątkowo Park, Oaza Piątkowo oraz Tumski Park.

Najpopularniejsze lokalizacje z MdM w Poznaniu

Najwięcej ofert spełniających kryteria programu Mieszkanie dla Młodych dostępnych w portalu dopoznania.pl znajduje się na Podolanach – w tej części miasta można znaleźć ponad 200 takich nieruchomości m.in. w takich inwestycjach, jak Reduta Nowe Podolany (Ekonbud-Fadom), Osiedle Podolany (Pryzma Developer) czy Osiedle Podolany (GGW Development). Najwięcej dostępnych lokali jest w pierwszych dwóch inwestycjach – począwszy od niespełna 30 metrowych kawalerek, a skończywszy na przestronnych ponad 70 metrowych, 4 pokojowych „M”.

Drugą z poznańskich dzielnic z szerokim wachlarzem mieszkań spełniających kryteria MdM jest Piątkowo. W tej lokalizacji znaleźć można kilkadziesiąt mieszkań kwalifikujących się do dofinansowania. Są to m.in. 2- i 3 pokojowe mieszkania w kompleksie Oaza Piątkowo (J.W. Construction) i 60–75 metrowe lokale na osiedlu Piątkowo Park (TRUST).

Kilkadziesiąt wolnych mieszkań kwalifikujących się do dofinansowania można znaleźć na Wildzie. To tutaj zlokalizowane zostały takie inwestycje, jak np. Pod Platanami (Wechta), w której ciągle jest dostępnych blisko 30 lokali, czy Dębowy Skwer (ASMA Nieruchomości), posiadający w swojej ofercie przestronne 50 i 60 metrowe mieszkania.

Inwestycje mieszkaniowe spełniające wymogi MdM wybudowano także pod Poznaniem, z myślą o wszystkich, którzy marzą o spokoju i kojącej ciszy, a zarazem chcą być na tyle blisko, aby móc korzystać z uroków wielkiego miasta. Mieszkania objęte MdM można znaleźć m.in. w Swarzędzu: Swarzędz Południe II i Swarzędz Południe IV (Agrobex). Nieco dalej, bo w Dąbrówce, znaleźć można własne „M” na Rycerskiej (Nickel Development).

Analizując powyższe dane można stwierdzić, że aktualnie tylko niewielka część mieszkań i domów na terenie Poznania i okolic spełnia kryteria programu Mieszkanie dla Młodych. To jednak dopiero początek rządowych dopłat dla nabywców pierwszego lokum – wciąż nie wiadomo, z jakim realnym zainteresowaniem spotka się dofinansowanie. Można spodziewać się, że program będzie cieszył się coraz większą popularnością, co z kolei sprawi, że deweloperzy chętniej będą dostosowywać swoją ofertę do jego kryteriów.