Zaczynają się targi Polagra-Premiery

Nowe trendy w hodowli zwierząt, forum producentów rzepaku i roślin białkowych oraz zastosowanie bioenergii w rolnictwie – to najważniejsze tematy podczas rozpoczynających się 30 stycznia targów Polagra-Premiery 2014.

O tym, że branża rolnicza jest wiodącym segmentem polskiej i światowej gospodarki nikogo nie trzeba przekonywać. Jej siłą, co będzie można zaobserwować również podczas tegorocznych Targów Polagra-Premiery, jest rosnąca świadomość biznesowa rolników, ich pęd do wiedzy oraz wielkie ambicje.

– Mając tego świadomość, postanowiliśmy w tym roku w sposób szczególny wzmocnić poziom merytoryczny spotkania i zaproponować – głównie profesjonalistom – bogaty program wydarzeń towarzyszących – mówi Jakub Patelka, dyrektor Międzynarodowych Targów Mechanizacji Rolnictwa Polagra-Premiery.

Przyszłość branży rolniczej w Polsce to także młode pokolenia, bez których trudno wyobrażać sobie dalszy jej rozwój. Dlatego też targi Polagra-Premiery 2014 otwierają się na młodych, ambitnych ludzi, którzy z innej perspektywy spoglądają na rolnictwo i prace z nim związane.
– Ich postawa to deklaracja otwartości oraz nowoczesność technologiczna – mówi Jakub Patelka. – Chcąc docenić ich rolę i udział w kreowaniu trendów, dedykujemy właśnie młodzieży jeden, wyjątkowy dzień targowy, którego szczególnie ważnym punktem będzie Europejski Dzień Młodych Rolników.

Międzynarodowe Targi Poznańskie będą gospodarzem IV Edycji tego święta. Jego organizatorami są Związek Młodzieży Wiejskiej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a uczestnikami – setki młodych rolników z wielu organizacji i stowarzyszeń zrzeszonych w Europejskiej Radzie Młodych Rolników. Spotkanie to niepowtarzalna okazja do wymiana doświadczeń, ale również burzliwych dyskusji dotyczących najistotniejszych problemów związanych z działalnością rolniczą.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia zapoznać się będzie można także z tym, co najnowocześniejsze, unikatowe i wyjątkowo efektywne w hodowli zwierząt.                       – Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do strefy Innowacje w Hodowli Zwierząt, gdzie na przestrzeni 2 000 m kw. zaprezentowane zostaną trzoda, bydło mięsne i mleczne oraz drób – wyjaśnia Jakub Patelka. – Ta wyjątkowa ekspozycja będzie wspólnym dziełem Polskiej Federacji Bydła i Producentów Mleka, Polskiego Związku Hodowców                       i Producentów Trzody Chlewnej Polsus, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Krajowej Rady Drobiarstwa, Izby Gospodarczej, Instytutu Zootechniki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Targom będzie też towarzyszyć X Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, podczas którego będą poruszone między innymi takie tematy jak analiza branży roślin oleistych w Polsce i bilans handlu zagranicznego, zagrożenie na rynku biopaliw oraz rynek terminowy jako instrument zmniejszenia ryzyka. Natomiast podczas spotkania Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka poruszone zostaną tematy badań z pogranicza biologii molekularnej i biologii teoretycznej, odbędzie się także dyskusja na temat najnowszych osiągnięć oraz możliwości wdrażania badań w praktykę hodowlaną. O tym wszystkim opowiedzą specjaliści z Polski, Kanady, Niemiec i Francji.

Zainteresowani nowymi trendami w hodowli bydła mlecznego powinni wziąć udział w konferencji zorganizowanej przez Ambasadę Norwegii oraz Norweską Federację Hodowców Bydła Geno. W programie wydarzenia są się prezentacje na temat hodowli dla lepszego życia i opłacalnej produkcji mleka, międzynarodowych badań i programów hodowlanych oraz rewolucji w rozrodzie zwierząt hodowlanych – Norwegia od dziesięcioleci z sukcesem rozwija unikalny system selekcji hodowlanej.

Szeroko dyskutowany temat bioenergii w rolnictwie także będzie poruszony podczas targów, a to za sprawą miesięcznika „Czysta Energia”. 30 stycznia od godziny 10 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozmowy toczyć się będą wokół biogazowi elektrycznych, mikroinstalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz możliwości finansowania inwestycji OZE na obszarach wiejskich. Z całą pewnością interesujące okażą się również zagadnienia dotyczące sytuacji formalno-prawnych budowy biogazowi rolniczych i technologii ich budowy. Wyzwaniem dla uczestników wieńczącego spotkania panelu dyskusyjnego będzie postawione na forum pytanie: Co dalej z bioenergią w rolnictwie?

Ale najbliższa edycja targów to również atrakcyjne wydarzenie dla całych rodzin. Z myślą o nich zorganizowany będzie Klub Malucha oraz kolejna odsłona Nowoczesnej Gospodyni, a więc strefy dedykowanej kobietom. Dla najmłodszych wielbicieli techniki rolniczej przygotowano Agro Land – pełen niezapomnianych atrakcji plac zabaw. Na tej przestrzeni studenci mechatroniki i rolnictwa przeprowadzą lekcje i zajęcia praktyczne o tematyce rolniczej, będzie tu można znaleźć też krainę animacji i zabaw specjalnie dla dzieci, a także ciekawe konkursy i szereg wyzwań plastycznych.

Natomiast Nowoczesna Gospodyni to przytulna strefa wypoczynku, w ramach której panie będą miały okazję skosztowania aromatycznej kawy lub wyrazistej w smaku herbaty w duecie z pysznym ciachem. Tego dnia obsługa kelnerska zadba o komfort i dobre samopoczucie pań, a każda chętna będzie miała okazję skorzystać z porad specjalistów makijażu, stylizacji czy diety oraz bezpłatnych metamorfoz z finałem w postaci pamiątkowego zdjęcia. Nie ominie ich także możliwość uczestniczenia w kiermaszu przedmiotów artystycznych oraz kiermaszu produktu regionalnego. Wśród dóbr oferowanych na stoiskach będą także garnki, talerzyki, biżuteria, akcesoria oraz wiele innych cieszących oczy przedmiotów.
Targi potrwają do 2 lutego, a odbywać się będą w pawilonach 3, 3a, 4, 5, 5a, 5g, 6, 6a, 7, 7a, 8, 11 oraz 15.