Cyberprzemoc ciągle zagraża

Komentują, wrzucają zdjęcia, nawiązują nowe znajomości – nikogo już nie dziwi, że dzieci potrafią  korzystać z internetu w sposób bardziej zaawansowany od rodziców. Przez to jednak są pozbawione jakiejkolwiek kontroli. Kiedy niewinna zabawa zaczyna zmieniać się w prześladowanie?

Choć cyberprzemoc nie dorobiła się jeszcze naukowej definicji, coraz częściej jest tematem poruszanym nie tylko w mediach ale przede wszystkim w szkołach. Cyberprzemoc to w skrócie działanie za pośrednictwem nowych technologii na szkodę drugiego człowieka. Często nawet nieświadomie. Nie pozostawia siniaków, blizn ani innych widocznych oznak użycia, ale może być jeszcze bardziej szkodliwa.

Trudno w to uwierzyć ale zrobione z zaskoczenia zdjęcie, umieszczone na portalu społecznościowym bez zgody fotografowanego, okraszone złośliwymi, wulgarnymi komentarzami może być przyczyną depresji, stanów lękowych a nawet samobójstwa. Często koledzy i koleżanki poszkodowanego dziecka, nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że ich działania nosi znamiona przestępstwa i krzywdzi drugą osobę.

Dlatego ważne jest by uświadamiać dziecko, że po drugiej stronie komputera również siedzi żywy człowiek. Którego można skrzywdzić napisanym anonimowo, wulgarnym komentarzem, którego nie powinno się obrażać, obśmiewać i bez zgody którego nie można zamieszczać treści z nim związanych. Ale któremu nie powinno się też bezgranicznie zaufać.

Pod koniec stycznia w Szkole Podstawowej nr 64 policjanci z komisariatu Nowe Miasto spotkali się z rodzicami tamtejszych uczniów. Starszy sierżant Monika Witt z Referatu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto starała się wyjaśnić jakie niebezpieczeństwa czekają w sieci. Oraz kiedy dobry żart zrobiony koledze z ławki zamienia się w krzywdę.

Witt przekazała również informację, gdzie można zwrócić się o pomoc w przypadku gdy dziecko pada ofiarą cyberprzemocy. Poruszona tematyka bardzo zainteresowała rodziców, pojawiło się zatem wiele pytań z ich strony. Na część z nich odpowiada 10 podstawowych zasad bezpieczeństwa, przedstawionych przez policjantkę:

 1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak: maksymalny czas spędzany w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.
2. Umieść komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie.
3. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafią w sieci. Jeśli dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Internecie, kontroluj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje! Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na Twoją pomoc!
4. Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profil, maksymalnie chroniący jego prywatność.
5. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Internecie. Naucz je rozwagi w takich sytuacjach.
6. Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci!
7. Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że na komputerze Twojego dziecka działa zaktualizowany program antywirusowy i zapora sieciowa. Używaj filtru antyspamowego chroniącego program e-mailowy. Stosuj dostępne na rynku oprogramowanie filtrujące. Korzystaj  z programów kontroli rodzicielskiej. Pamiętaj jednak, że żaden program nie jest w stanie zastąpić uwagi rodzica.
8. Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku, np. na podstawie oznaczeń PEGI.
9. Sprawdź szkołę swojego dziecka. Upewnij się, że opracowała i wdrożyła system zapobiegania i reagowania na cyberprzemoc.
10. Naucz dziecko szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.

Bardzo ważne jest, aby dzieci (i rodzice) stosowały się do tych zasad, ale też to, żeby je w pełni zrozumiały.