Najciekawsze filmy roku 2013 w Nowej Gazowni

Wymarzony dla kinomana sposób na zimowe popołudnie: wygodna kanapa, na stoliku kawa, piwo lub gorąca czekolada, a na dużym ekranie najciekawsze filmy minionego roku za symboliczne 10 zł. To przegląd tytułów, które trzeba zobaczyć dla tych, którzy nie zawsze zdążyli do kina. Od 6 lutego sprzedaż w Pawilonie Nowa Gazownia w godzinach 15.30 – 20.30

PROGRAM  

czwartek 6 lutego
16.30 SUGAR MAN
18.30 SKLEP DLA SAMOBÓJCÓW
20.30 HOLY MOTORS  

piątek 7 lutego
16.30 RAJ: WIARA
18.30 LORE
20.30 IDA  

sobota 8 lutego
16.30 IMAGINE
18.30 FRANCES HA
20.30 KRÓLOWIE LATA  

niedziela 9 lutego
16.30 POLOWANIE
18.30 W KRĘGU MIŁOŚCI
20.30 HISTORIE RODZINNE    

BILETY: 10 zł                                            
Przedsprzedaż od 24 stycznia w:
– kasie Kina Muza
– kasie Estrady Poznańskiej
Nie przyjmujemy rezerwacji

O FILMACH

czwartek 6 lutego

16.30 Sugar Man reż. Malik Bendielloul, Szwecja/Wielka Brytania 2012, 1’25” Biograficzny film dokumentalny, którego oscarowy sukces zmienił życie bohatera.Ten trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym… nikt nie słyszał.  

18.30 Sklep dla samobójców reż. Patrice Leconte, Belgia/Francja/Kanada 2012, 1’20” Mishima i jego żona Lukrecja prowadzą wyjątkowy sklep – z artykułami dla samobójców. Interes kwitnie, aż do dnia narodzin trzeciego potomka, który ku utrapieniu całej rodziny uśmiecha się. Długometrażowa animowana czarna komedia.  

20.30 Holy Motors reż. Leos Carax, Francja/Niemcy 2012, 1’55” Oskar jest milionerem o dość ekscentrycznym podejściu do życia, pracującym dla tajemniczej agencji. Jego dnia nie wypełnia dbanie o interesy i pomnażanie majątku, zamiast tego wciela się w role obcych ludzi, poświęcając w ten sposób własną tożsamość. Raz staje się żebrakiem, raz ojcem rodziny, a innym razem akordeonistą. Surrealistyczna i w wielu momentach zabawna szalona wizja.

piątek 7 lutego

16.30 Raj:wiara reż. Urlich Seidl, Austria/Francja/Niemcy 2012, 1’53” Dla Anny-Marii, technika rentgenologa, raj jest tam, gdzie Jezus. Kobieta poświęca każdą swoją wolną chwilę na pracę misjonarską, chcąc przywrócić Austrię na ścieżkę wiary. Pewnego dnia, po latach nieobecności, do domu powraca jej przykuty do wózka inwalidzkiego mąż – muzułmanin egipskiego pochodzenia. Kłótnie małżonków zaczynają wypierać modlitwy i pieśni religijne.  

18.30 Lore reż. Cate Shortland, Australia/Niemcy/Wielka Brytania 2012, 1’49” Niemcy, wiosna 1945. Rodzice czternastoletniej Lore zostają aresztowani. Dziewczyna musi dać sobie radę bez nich i zaopiekować się rodzeństwem. Chcąc dostać się do Hamburga, gdzie mieszka ich babcia, dzieci będą musiały przejść niemal 900 km przez zniszczony wojną kraj. Na własne oczy zobaczą skutki działań wspieranych przez własnych rodziców.  

20.30 Ida reż. Paweł Pawlikowski, Dania/Polska 2013, 1’20” Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Poruszający, kameralny, wybitny w obrazie dramat, którym reżyser z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.  

sobota 8 lutego

16.30 Imagine reż. Andrzej Jakimowski, Francja/Polska/Portugalia/Wielka Brytania 2012, 1’45” Wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami historia Iana, charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem.  

18.30 Frances Ha reż. Noah Baumach, USA 2012, 1’26” Greta Gerwig okrzyknięta “Woodym Allenem” w spódnicy w roli Frances Ha – niespełnionej tancerki, niepoprawnej optymistki, uroczej neurotyczki. Frances ma 27 lat i każdego dnia budzi się z nowym pomysłem na przyszłość. Film opowiada o ważnym momencie w życiu dzisiejszych dwudziestolatków próbujących radzić sobie z problemami dorosłości, jednocześnie marząc o karierze tancerki czy scenarzysty.  

20.30 Królowie lata reż. Jordan Vogt-Roberts, USA 2013, 1’33” Joe, Patrick i Biaggio skończyli już 15 lat i mają dość słuchania rodziców. Tego lata chcą spróbować wszystkiego, wziąć życie w swoje ręce i stać się mężczyznami. We trzech uciekają do lasu, budują dom i żyją jak królowie. Przynajmniej taki był plan… Wszystko komplikuje się, kiedy w leśnym domu pojawia się piękna Kelly, wspólny obiekt westchnień Joe i Patricka. Świetny scenariusz i zabawne dialogi.  

niedziela 9 lutego  

16.30 Polowanie reż. Thomas Vinterberg, Dania 2012, 1’55” Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji. Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Błyskotliwy thriller z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena, był jedną z największych sensacji ostatniej edycji MFF w Cannes, zdobywając trzy nagrody.  

18.30 W kręgu miłości reż. Felix Van Groeningen, Belgia/Holandia 2012, 1’51” Elise i Didier od siedmiu lat żyją w szczęśliwym, choć niekonwencjonalnym związku. Połączyła ich gorąca miłość od pierwszego wejrzenia, głęboka potrzeba życia po swojemu i pasja do muzyki bluegrass. Niespodziewanie jednak koło fortuny się odwraca. Kiedy ich kilkuletnia córka Maybelle zapada na poważną chorobę, Elise i Didier oddalają się od siebie. To połączenie dramatu z filmem muzycznym, którego największą siłą filmu jest blugrassowy soundtrack.  

20.30 Historie rodzinne reż. Sarah Potter, Kanada 2012, 1’48” Niezwykły, przełamujący gatunkowe konwencje film nominowanej do Oscara scenarzystki i reżyserki Sary Polley, pokazuje, że prawda zawsze zależy od tego, kto ją przedstawia. Polley, w podwójnej roli filmowca i detektywa, prowadzi śledztwo, mające odkryć sekrety jej własnej rodziny.