Arena Design, Home Decor i Meble Polska: światowe trendy w Poznaniu

Wtorek 18 lutego to pierwszy dzień Areny Design, targów Meble Polska i Home Decor. W tym roku na wszystkich trzech imprezach rządzą tkaniny…

Arena Design składa się z pięciu stref tematycznych:
strefy KTREATYWNI – wystawy realizacji projektantów i biur projektowych, w tym m.in.: SERIO LUDERE, DESKA, Maszyna Kreacji czy Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych;
strefy FORUM – przestrzeni gromadzącej gości podczas wykładów i warsztatów organizowanych przez polskich i zagranicznych ekspertów;
strefy EDUKACJA – miejsca prezentacji osiągnięć uczelni wyższych o profilu artystycznym i projektowym;
strefy INNOWACJE – ekspozycji oferty usług, narzędzi i produktów służących do projektowania. W strefie będzie można zobaczyć m.in. : Bibliotekę Materiałową Genesis, GM ORFIN, FARGOTEX czy INTERSTONE;
TOP DESIGN – wystawa finalistów konkursu TOP DESIGN award 2014.

Specjalnie dla Arena Design 2014 organizatorzy stworzyli unikatową aranżację na podstawie projektu biura designersko-architektonicznego Toya Design, która przypomina układem starożytną arenę. Nowy projekt zabudowy pokazuje także różnorodność innowacyjnych materiałów, nawiązując tym samym do motywu przewodniego imprezy, jakim są zaskakujące tworzywa. Tematykę materiałów poruszą również goście specjalni – australijski projektant Brodie Neill oraz Sander Mulder, designer z Holandii.

Brodie Neill w swoich realizacjach nie unika odważnych materiałów, które niejednokrotnie zaskakują w połączeniu z funkcją danego przedmiotu. Projektant zdobył uznanie m.in. dzięki takim projektom jak: wykonana z włókna szklanego ławka E-turn, szklany szezlong Glacier odlany z 135 litrów przezroczystego szkła, krzesło Reverb Wire stworzone ze stalowych prętów czy lampa Clover z poliuretanu i aluminium. Przełomowym wydarzeniem w rozwoju kariery zawodowej Brodiego Neilla były targi w Mediolanie w 2013 r., na których jego wystawa prac sygnowana marką Made in Ratio zaskoczyła swoją oryginalnością zwiedzających.

Projektant pierwszego dnia targów pojawi się dwukrotnie w strefie FORUM. O godz. 12.00 rozpocznie się jego pierwszy wykład zatytułowany „IDEA / MADE Podróż od wstępnej koncepcji poprzez poszczególne etapy realizacji po ukończenie kompletnego projektu. Kulisy pokonywania przeszkód, jakie stwarzają nawet najprostsze formy”. Projektant weźmie również udział w konferencji „Materiały – obszar poszukiwań”, organizowanej przez partnera arena DESIGN, firmę Pfleiderer. W dyskusji uczestniczyć będą także wybitni projektanci z Polski: Paweł Grobelny, Maria Jeglińska oraz Oskar Zięta. Spotkanie odbędzie się w strefie FORUM o godz. 13.00.

Wykładu Sandera Muldera – drugiego gościa specjalnego arena DESIGN – będzie można wysłuchać 20 lutego 2014 r. (czwartek) o godz. 14.00. Designer, który specjalizuje się w projektowaniu mebli, oświetlania i wnętrz, opowie w strefie FORUM o możliwościach i zagrożeniach projektowania w dobie wytwarzania cyfrowego. Realizacje Muldera są znane z połączeń mocnych linii i subtelnych szczegółów z niestandardowymi rozwiązaniami.

Od lat Arena Design organizuje również wystawy prezentujące najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym. W tym roku na ekspozycji będzie można zapoznać się m.in. z wystawami gości specjalnych – Brodiego Neilla i Sandera Muldera – którzy specjalnie dla uczestników imprezy zaprezentują swoje najsłynniejsze projekty. W przestrzeni wystawienniczej będzie można również znaleźć produkty marki KARTELL, która pokaże meble wykraczające poza jej słynny koncept mebli z plastiku. Wśród eksponatów znajdą się elementy wyposażenia wnętrz wykorzystujące takie materiały jak drewno, tkanina czy metal. Tuż przy scenie FORUM znajdzie się także ekspozycja marki ALCANTARA, która we współpracy z firmą NOTI pokaże najnowszy model sofy „Le Monde” zaprojektowanej przez włoskiego projektanta Leonardo Talarico dla NOTI, mającej swoją premierę podczas arena DESIGN 2014. Interesująco zapowiada się także wystawa organizowana przez nowymodel.org, zatytułowana „Design z naszego podwórka”, gdzie pojawią się projekty i obiekty mistrzów polskiego designu, w tym m.in.: Tomasza Augustyniaka czy Justyny Bagińskiej–Stosik.

Na odbywających się równolegle targach Home Decor można z kolei podejrzeć wnętrzarskie trendy na sezon 2014/15, a także dowiedzieć się, jak zyskać klientów w sklepie z artykułami dekoracyjnymi wykorzystując neuromarketing i jak zaprojektować skuteczną wystawę sklepową, która będzie cichym sprzedawcą.

Dla przedstawicieli sklepów z artykułami dekoracyjnymi, studiów projektowych, marketów, hurtowni, sieci DIY, galerii homingowych i sklepów internetowych uczestnictwo w targach będzie okazją do zapoznania się z najnowszymi kolekcjami przygotowanymi przez producentów na kolejny sezon sprzedażowy. Tematyka tegorocznej edycji targów koncentruje się wokół czterech grup tematycznych: dekoracji, tekstyliów, oświetlenia oraz wyposażenia kuchni i łazienki. Każda z przestrzeni tematycznych zostanie wyraźnie oznaczona, tak by zwiedzający mogli z łatwością odszukać interesujący ich sektor. Kontraktacyjny, ściśle biznesowy charakter tego wydarzenia umożliwi odbiorcom hurtowym oraz dystrybutorom poszerzenie asortymentu oraz znalezienie nowych dostawców wśród ponad 100 firm z 9 państw (Belgii, Czech, Holandii, Indii, Litwy, Polski, Niemiec, Słowacji i Turcji).

Warto będzie też zajrzeć do Bloggers Zone – to inicjatywa grupy pięciu opiniotwórczych blogerek wnętrzarskich, które przy współpracy z wystawcami – wykorzystując własną kreatywność i znajomość trendów – zaaranżują specjalną przestrzeń na ekspozycji. Blogerki wykorzystają meble i dodatki z oferty wystawców Arena Design, Home Decor i Meble Polska. Tym samych powstanie ciekawa przestrzeń, pełna inspiracji i pomysłów na aranżację wnętrz. Tworzenie aranżacji odbędzie się 18 lutego. Aranżacje będzie można oglądać przez cały okres targów.  

Podobnie jak w poprzednich latach poznańskim targom wnętrz towarzyszą targi Meble Polska – największe w kraju spotkanie branży meblowej rokrocznie odwiedzanym przez kilkanaście tysięcy kupców meblowych i projektantów wnętrz z Polski i Europy.

Ekspozycja Home Decor 2014 znajduje się w pawilonie 5. W tym samym czasie w pawilonie 5 odbywać będzie się wydarzenie Arena Design, a w pawilonach 3, 3A, 4, 5A, 7, 7A, 8 i 8A targi Meble Polska. Podczas targów funkcjonować będą wejścia od strony ul. Głogowskiej, Bukowskiej oraz Śniadeckich.