Malta Festival powoli rozkwita

Na wiosnę nie tylko przyroda budzi się do życia. Największy poznański festiwal sztuki również powoli zaczyna się rozkręcać. Warsztaty „Malta zimą!” są wstępem do tegorocznej edycji Malta Festival.

Tegorocznym idiomem Malty jest „Mestizos/Mieszkańcy”, a tematem przewodnim będzie Ameryka Południowa. Nawiązują do niej również warsztaty „Malta zimą!”.
– Ameryka Południowa jest tematem tegorocznej Malty i chcemy w ten sposób rozpocząć – tłumaczył podczas warsztatów Mikołaj Bylka, rzecznik prasowy festiwalu.

Na warsztatach dzieci mają okazję poznać, a następnie „przygotować” najbardziej znane potrawy kuchni latynoamerykańskiej. Oczywiście, będą to dania przygotowane z bibuły, folii aluminiowej oraz innych artykułów papierniczych. Następnie kucharze z Concordia Taste zaprezentują „prawdziwe” specjały kuchni Ameryki Południowej, podczas otwartego gotowania.

Warto wspomnieć, że warsztaty kulinarne będą miały charakter cykliczny.
– Będziemy przygotowywać dania, które będą serwowane gościom festiwalu, właśnie z kuchni latynoamerykańskiej – tłumaczył Jakub Piechuła z Concordia Taste. – Dzisiaj przygotujemy będzie to ragoo 5 fasol, wieczorem natomiast chili con carne.
Kucharze nie tylko opowiedzą o tych daniach ale także poczęstują uczestników przygotowanymi potrawami.

Ponad to odbędą się projekcje dwóch filmów: „Gorzkie mleko” w reżyserii Claudii Llosy oraz „Brasilia, luty” Marii Ramos. Oba filmy skłonią widzów do przemyśleń na temat tego ile wspólnego łączy kraje Ameryki Południowej i Polskę. Odbędzie się również dyskusja zatytułowana „Miesz(k)ańcy? Czy rzeczywiście żyjemy w globalnej wiosce?”.

Ameryka Łacińska jest tyglem kultur, krajem niezwykle kolorowym i pełnym kontrastów, zwłaszcza tych ekonomicznych.
– Dla nas jest to bardzo interesujący obszar – zapewnia Bylka. – Istnieje wiele podobieństw między Ameryką Południową i Polską. Na festiwalu będziemy rozwijać ten temat artystycznie i za pomocą dyskusji.
Warto pamiętać, że w krajach Ameryki Południowej panująca estetyka artystyczna jest nieco inna od naszej, polskiej. Może momentami dziwić a nawet szokować.

Kuratorem tegorocznej edycji będzie Rodrigo Garcia.
– Jest to znacząca postać dla teatru – mówił Bylka. – Jest bardzo wyrazistym reżyserem.
Organizatorzy mają nadzieję, że Garcia, który od dawna mieszka w Europie będzie pomostem między dwoma kulturami.

– Chcielibyśmy żeby festiwal był okazją do zainteresowania się Ameryką Południową i zmiany postrzegania – mówił rzecznik festiwalu. – Żeby nie była ona postrzegana tylko przez klisze samby ale również przez mentalność, estetykę i sztukę, która jest inna niż nasze postrzeganie. Jednocześnie staramy się uniknąć oferowania jednoznacznej wizji.

Muzyczną gwiazdą festiwalu będzie Damon Albarn, znany z takich formacji jak Blur i Gorillaz.