Mieszkańcy Milczańskiej protestują!

To miała być wąska, cicha uliczka osiedlowa – tak mówiono mieszkańcom 13 lat temu, gdy kupowali mieszkania w domach przy ulicy Milczańskiej. Ale sytuacja się zmieniła i teraz Milczańska ma być dojazdem do centrum handlowego na Łacinie. Mieszkańcy protestują.

Sprawa ciągnie się od 8 lat, bo właśnie wtedy po raz pierwszy mieszkańcy ulicy Milczańskiej dowiedzieli się o planach dotyczących ich ulicy. Miała zostać przebudowana i stać się “zbiorczą arterią dojazdową do gigantycznej galerii handlowej Łacina pod oknami naszych bloków mieszkalnych” – jak piszą mieszkańcy. A to oznacza, że dotychczasową cichą osiedlową ulicą zaczęłyby jeździć setki samochodów osobowych klientów galerii i ciężarowych dowożących do niej towar. I to się mieszkającym przy Milczańskiej nie podoba. Obawiają się też, że nowa, szeroka ulic będzie kusiła kierowców chcących sobie skrócić drogę na przykład między ulicami Baraniaka a Chartowem, co będzie generowało dodatkowy ruch.

W dodatku z powodu przebudowy ulicy mają zostać wycięte rosnące teraz przy niej stare drzewa, co także wywołuje protesty lokatorów. Otoczenie pełne zieleni jest jedną z zalet mieszkania w tej części Rataj.

Mieszkańcy próbowali porozumieć się z władzami miasta co do drogi. Ich zdaniem dojazd do centrum handlowego wcale nie musi prowadzić przez środek osiedla, może biec bliżej trasy katowickiej, gdzie nikomu nie będzie przeszkadzać. A Milczańska mogłaby wówczas pozostać taka, jaka jest.

Swoją propozycję zaprezentowali przedstawicielom władz miasta na specjalnie w tym celu zwołanym spotkaniu – jednak nie dowiedzieli się na nim niczego, co by ich podniosło na duchu. Ponieważ na spotkaniu nie pojawił się przedstawiciel inwestora centrum handlowego, firmy Apsys, przedstawiciele urzędu miasta stwierdzili, że rozmowa o drodze dojazdowej nie bardzo ma sens w tych warunkach.  Tymczasem inwestor uważa, że sprawa drogi jest całkowicie w gestii miasta i to jego przedstawiciele powinni się porozumieć z mieszkańcami…

Do porozumienia na spotkaniu nie doszło, ale mieszkańcy nie zamierzają odpuścić. Od 17 lutego na Facebooku działa profil “Milczańska STOP”, gdzie mieszkańcy wymieniają się informacjami i piszą o swoim proteście.  

“Od 8 lat walczymy z Miastem o pozostawienie naszej osiedlowej drogi” – czytamy na profilu. – “Nie zgadzamy się na zaplanowaną zmianę tej ulicy na zbiorczą arterię dojazdową do gigantycznej galerii handlowej Łacina pod oknami naszych bloków mieszkalnych.
Wszystko kosztem wycinki starych drzew i bezpieczeństwa naszych dzieci. Kolejny raz okazuje się, że interes Miasta i inwestora może stać się ważniejszy od nas – mieszkańców Poznania. Apelujemy do władz Miasta Poznań oraz inwestora Apsys – nie zmuszajcie nas do radykalnego protestu społecznego!”.