Gardenia, czyli wszystko, co najnowsze w ogrodzie

Dlaczego czosnek odstrasza wampiry, jemioła jest ulubioną rośliną zakochanych? Jak zaprojektować ogród marzeń i w dodatku zrobić to samodzielnie? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi będą dostępne na Gardenii, największych w Polsce targów ogrodniczych, które zaczynają się 27 lutego na MTP.

Ponad 500 wystawców (blisko 600 marek produktów) z 17 krajów świata przywiezie do Poznania, to co ma w swojej ofercie najlepszego: nowe odmiany kwiatów i roślin, narzędzia do pracy w ogrodzie, ale także środki ochrony oraz małą architekturę ogrodową. Będzie też wiele atrakcji dla publiczności. Jedną z nich dla lubiących zieleń i mieszkających w mieście jest “Kreatywne podwórko”, czyli niebanalna propozycja dla współczesnych przestrzeni miejskich zostanie zaaranżowane na przestrzeni pokazowej w pawilonie 3a. 600 metrów kwadratowych zostało zagospodarowane tak, by łączyć funkcję rekreacyjną i użytkową z zielenią i designem.

„Kreatywne podwórko” to próba pokazania, jak poprzez wprowadzenie prostych elementów można stworzyć przyjazną przestrzeń publiczną, która pozytywnie wpływa na samopoczucie jej użytkowników. Zabawa kolorem, kształtem i naturalnymi materiałami dała w efekcie aranżację przykładowego rozwiązania otoczenia „smutnych” (nijakich) przestrzeni mieszkalnych. W aranżacji wykorzystano autorskie elementy, które mogą stanowić inspirację dla współczesnych przestrzeni miejskich, a całość uzupełniono poprzez obiekty małej architektury: ławki, kosze na odpady i niskie latarnie. Zaprojektowano drewniane domy z „zielonymi” dachami i ażurowymi „zielonymi” ścianami, które wraz z kolorowymi pufami do siedzenia imitują przestrzenie mieszkalne. Ekologiczne drzewa z kantówek, które pomalowano na kolorowo przełamują monotonię szarych budynków, często spotykanych w mieście. Dla dzieci zaproponowano alternatywny plac zabaw. Jego głównym elementem są sztuczne wyniesienia terenu, „ekologiczny” labirynt z kartonów, stół do gry w ping-ponga, piaskownica i trampolina. Całość uzupełniono poprzez plażowe piłki do gry i niemobilne gumowe kolorowe kule. W projekcie uwzględniono siłownię zewnętrzną, która często pojawia się we współczesnych osiedlowych przestrzeniach.

Centralnym obiektem „Kreatywnego podwórka” jest taras drewniany o nietypowym kształcie, gdzie zwiedzający mogą napić się kawy z pobliskiego stoiska MTP CAFE. Aby stworzyć przytulną przestrzeń w wysokiej hali targowej podwieszono kolorowe tkaniny, które zmniejszyły jej wysokość. Nie zabrakło aranżacji z zielonymi ścianami, które są współczesnym trendem z  przestrzeniach zarówno publicznych jak i mieszkalnych. Uzupełnieniem projektu jest zieleń, zaaranżowana w jednogatunkowe grupy krzewów, która spełnia zawsze bardzo ważną funkcję w miejskim krajobrazie.

Podczas targów każdy będzie miał możliwość zaprojektowania swojego wymarzonego ogrodu. 1 marca w pawilonie 4 na antresoli specjaliści z Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pomogą nakreślić jego wymarzony kształt w ramach Pogotowia Projektowego. Chętni będą mogli wziąć także udział w warsztatach “Ogród marzeń” – odbędą się 28 lutego i 1 marca, a podczas nich będzie można poznać odpowiedź na wszelkie nurtujące pytania związane z ogrodem, balkonem, tarasem a nawet domowym parapetem. Wśród nich m.in. Jak uzyskać obfite plony? Jakie są najpopularniejsze odmiany warzyw i kwiatów do uprawy na balkonie? Jak uprawiać zioła i kiełki w domu? Jak sprawić, aby rośliny efektownie kwitły w naszym ogrodzie? Jakie są najnowsze trendy w ich uprawie? Jak i kiedy wykonywać zabiegi na roślinach?

Będą też warsztaty “Ogród na poziomie” – jego uczestnicy dowiedzą się wszystkiego o wielopłaszczyznowości idei ogrodu przydomowego oraz jego funkcjach przy współudziale Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW w Warszawie. Członkowie poszczególnych zespołów projektowych będą też badać, jak w przydomowym ogrodzie spełnić w ogrodzie niecodzienne marzenia i potrzeby.

Będzie też o ogrodzie… magicznym. Opowie o nim Michał Mazik, mgr inż. ogrodnictwa (ze specjalizacją: rośliny przyprawowe i lecznicze) na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie i autor cenionych książek zielarskich. Z jego prelekcji zaplanowanej na 1 marca godz. 11.45-12.15 – speakers’ corner, paw. 5 dowiemy się, jak rośliny wykorzystywano w rytuałach religijnych, tworzono z nich eliksiry, talizmany odstraszające zło lub…trucizny. Niejednokrotnie ludowe podania wykorzystano w sztuce tworząc „nieśmiertelne” mity. Dlaczego czosnek odstrasza wampiry, a jemioła jest ulubioną rośliną zakochanych? O tym m.in. będzie prelekcja, pt.: „Magia roślin – wierzenia dawniej i dziś”.

Targi Gardenia potrwają do 1 marca.