Wybierasz się na wakacje? Nie zapomnij o paszporcie!

Słońce, plaża, zimne napoje… by spędzić wymarzone wakacje nie wystarczy wykupić atrakcyjnej oferty w biurze turystycznym. Najpiękniejsze plany może popsuć… nieważny paszport!

Każdego roku w Oddziale Paszportowym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wydawanych jest około 100 tysięcy paszportów.
– Luty jest takim miesiącem kiedy warto spojrzeć w swoje dokumenty, paszport i dowód, bo niektóre mogą okazać się już nieważne – ostrzegał Przemysław Pacia, wicewojewoda wielkopolski. – Zachęcamy wszystkich by przed okresem urlopowym i świątecznym złożyć wniosek.

Rzeczywiście, Oddział Paszportowy świeci pustaki.
– Złożenie wniosku teraz pozwoli uniknąć stania w kolejkach w maju, lipcu czy sierpniu – mówił Pacia.
Nawet, jeżeli chwilowo nie ma was w Poznaniu, możecie skorzystać z jednego z punktów paszportowych, dostępnych w największych miastach województwa. Z takiego rozwiązania skorzystało już około 3,5 tysiąca osób. Wniosku nie trzeba składać w miejscu zameldowania.

Termin wydania paszportu to jeden miesiąc. Jednak złożenie wniosku już teraz pozwoli na odebranie dokumentu już w ciągu 2-3 tygodni.
– Dużo paszportów czeka od prawie 10 lat na odbiór – informował Pacia. – Zachęcamy do ich odbioru bo niedługo stracą ważność.

– W tej chwili odciski linii papilarnych odbiera się tylko od dzieci powyżej 12 roku życia – informuje Iwona Makowska – Chudzicka, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. – Dzieci poniżej 5. roku życia nie muszą być obecne przy składaniu wniosku przez rodziców.
Paszport musi posiadać każde dziecko i osoba pełnoletnia, która wybiera się w podróż poza strefę Schengen. Jednak nawet osoby wybierające się do pracy za granicę, na przykład do Wielkiej Brytanii powinny zadbać o ważność swojego dokumentu. W wielu krajach paszport jest bardziej wiarygodnym dokumentem niż dowód osobisty.

– Większy ruch panuje podczas składania wniosków – informowała Makowska – Chudzicka. – Nie zawsze można otrzymać odcisk linii papilarnych. Dużo problemów jest też w drugim imieniem. Często też, dowody osobiste okazują się nieważne.
Warto zatem przed złożeniem wniosku zadbać o zgodność wszystkich załączanych dokumentów.

Odłożenie spraw związanych z paszportem na ostatnią chwilę może skończyć się niepotrzebnymi nerwami i staniem w długich kolejkach w okresie urlopowym.
– Nie mamy procedury przyspieszenia wydania paszportu ale staramy się pomóc w niektórych przypadkach – przyznała Makowska – Chudzicka.

Opłata za paszport wynosi 140 złotych. Studenci, emeryci, renciści oraz uczniowie od 13 roku życia za paszport zapłacą 70 złotych. Paszport dla dzieci od 7 do 13 roku życia kosztuje 60 złotych a paszport biometryczny 30 złotych. Po ukończeniu 70. roku życia paszport wyrobimy za darmo. Jednak jeżeli zgubimy lub zniszczymy ważny paszport, opłaty za kolejny podwyższone będą aż o 200%!