Malta Waterpolo Cup o Puchar Prezydenta Poznania

W weekend od 28 lutego do 2 marca po raz pierwszy w Poznaniu odbędzie się międzynarodowy turniej piłki wodnej seniorów. Podczas Malta Waterpolo Cup 2014 o puchar prezydenta Poznania powalczą drużyny z Irlandii, Holandii, Słowacji i Polski, w tym zespół Half Moon z Dublina – wielokrotny zdobywca Pucharu Zielonej Wyspy. Organizator imprezy – DSW Waterpolo Poznań – obiecuje kibicom emocjonujące rozgrywki waterpolo na prawdziwie europejskim poziomie.

Zawodnicy zespołu Half Moon z Dublina przyjadą do stolicy Wielkopolski na pierwszy w naszym mieście międzynarodowy turniej piłki wodnej seniorów. Z gospodarzami rozgrywek – drużyną DSW Waterpolo Poznań oraz holenderskim zespołem WS Twente i słowackim Pirana SC Topolcany powalczą o puchar prezydenta Poznania podczas Malta Waterpolo Cup 2014. Organizatorzy mają nadzieję, że ich zawody na stałe wpiszą się w kalendarz międzynarodowych imprez sportowych w naszym mieście.

– Nasz klub od ponad dwóch lat podejmuje szereg inicjatyw, aby przywrócić w Poznaniu przed- i powojenne tradycje piłki wodnej. Dzięki powstaniu Term Maltańskich Poznań ma ogromny potencjał, aby stać się jednym z najważniejszych ośrodków rozwoju waterpolo w Polsce. Ta niezwykle barwna i bardzo popularna w Europie dyscyplina olimpijska jest u nas ciągle zbyt mało znana i niedoceniana przez kibiców – twierdzi Tomasz Różycki, prezes KS Waterpolo Poznań oraz kapitan poznańskiego zespołu. – Dzięki wsparciu naszego pomysłu przez Wydział Sportu UMP możemy przybliżyć Poznaniakom piłkę wodną na wysokim, europejskim poziomie. Nasze zaproszenie na Malta Waterpolo Cup przyjęły bardzo dobre drużyny seniorskie z zagranicznych klubów o długiej tradycji waterpolo. Nie jesteśmy faworytami tej imprezy, ale łatwo się nie poddamy i na pewno zawalczymy o główne trofeum.

Podczas turnieju Malta Waterpolo Cup odbędzie się 6 spotkań w systemie „każdy z każdym”. O zwycięstwie zadecyduje ostatecznie liczba zdobytych punktów. Puchar prezydenta Poznania powędruje do zdobywcy pierwszego miejsca w tabeli rozgrywek. Ogłoszenie wyników zawodów odbędzie się w Termach Maltańskich bezpośrednio po ostatnim niedzielnym meczu. Wstęp na trybuny poznańskiego kompleksu dla wszystkich kibiców i sympatyków sportów wodnych jest bezpłatny.

Organizatorami Malta Waterpolo Cup 2014 o Puchar Prezydenta Poznania jest KS Waterpolo Poznań oraz Grupa DSW, sponsor tytularny poznańskich waterpolistów. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Poznania, a jej partnerem zostały Termy Maltańskie w Poznaniu.

Patronat medialny nad turniejem objęły następujące media: Polska Głos Wielkopolski, TVP Poznań, Radio Merkury oraz Codziennypoznan.pl. Zawody wspierają: firma Vitex, hotel Novotel Poznań Centrum, Malta Ski, Restauracja Sygnatura, agencja AGM PR oraz Szkoła Języków Obcych Enjoy.

Skład drużyny DSW Waterpolo Poznań na turniej MALTA Waterpolo Cup:
1. Yazerski Mikhail – bramkarz, 2. Łuc Dawid, 3. Iwanowicz Rafał, 4. Mazurek Krzysztof, 5. Czapla Marcin, 6. Goździak Jakub, 7. Różycki Tomasz, 8. Wielogórski Paweł, 9. Cichy Piotr, 10. Mazurek Marek, 11. Szymonik Oskar, 12. Zawadzki Michał, 13. Rafał Bocheński, trener: Jacek Maciąg.

PROGRAM TURNIEJU:
PIĄTEK, 28 LUTEGO
I mecz o g. 19:15     Pirana SC Topolcany – WS Twente
II mecz o g. 20:30     DSW Waterpolo Poznań – Half Moon

SOBOTA, 1 MARCA:
I mecz o g. 19:15    Half Moon – Pirana SC Topolcany
II mecz o g. 20:30     DSW Waterpolo Poznań – WS Twente

NIEDZIELA, 2 MARCA:
I mecz o g. 15:15    Half Moon – WS Twente
II mecz o g. 16:30     DSW Waterpolo Poznań – Pirana SC Topolcany

O uczestnikach MALTA Waterpolo Cup 2014:
Pirana SC Topolčany z Topolcany, Słowacja – klub powstał w 1947 roku pod nazwą ŠK Železničiari.
W sezonie 1978/79 zespół waterpolo dotarł do półfinału pucharu europy LEN. Drużyna 2 razy zdobywała srebrny i 3 razy brązowy medal mistrzostw Czechosłowacji oraz 3 razy brązowy medal mistrzostw Słowacji. Drużyna składa się przede wszystkim z młodych zawodników i gra w słowackiej ekstralidze. Klub posiada bardzo mocny zespół żeński, który w 2013 r. został mistrzem Słowacji, a w poprzednich latach wielokrotnie zdobywał w rozgrywkach ligowych srebrny i brązowy medal oraz 3 razy zdobył Puchar Słowacji.
www.piranasport.sk/vodne-polo

Half Moon z Dublina, Irlandia – zdobywca Irish Senior Cup – Men’s w latach 1974-1975, 1986, 1989-1991, 1995-2000, 2002, 2003, 2005, 2006, 2008-2011 oraz 2013. Klub pływacki i waterpolo Half Moon istnieje nieprzerwanie od 1898 roku i prowadzi obecnie 6 drużyn piłki wodnej, w tym jedną drużynę żeńską. 6 zawodników drużyny seniorskiej gra obecnie w reprezentacji Irlandii.
www.halfmoonscwaterpolo.com

WS Twente z Hengelo, Holandia – klub pływacki i waterpolo założony w 1922 r., jeden z największych i najprężniejszych w kraju. W ramach klubu działa obecnie 13 drużyn waterpolo, od młodzików po seniorów, w tym 2 drużyny żeńskie, odnoszące duże sukcesy w lidze holenderskie. Męska drużyna seniorów, złożona z młodych zawodników, gra w I lidze rozgrywek krajowych.
www.wstwente.nl

DSW Waterpolo Poznań, Polska – poznański zespół piłki wodnej, który powstał w 2011 r. W Mistrzostwach Polski Seniorów 2011/2012 oraz 2012/2013 drużyna wywalczyła brązowy medal. Trenerem zespołu jest Jacek Maciąg, a jego skład tworzą wychowankowie takich klubów jak m.in. ZKS Stilon, Arkonia Szczecin czy KSZO Ostrowiec, w większości byli reprezentanci Polski juniorów. Tomasz Różycki, Paweł Domagała, Piotr Cichy, Michał Zawadzki, Paweł Wielogórski oraz Artur Wróbel byli także członkami reprezentacji Polski seniorów. Tomasz Różycki, kapitan poznańskiego zespołu oraz prezes Stowarzyszenia KS Waterpolo Poznań, rozegrał w niej w latach 1999-2011 ponad 200 meczy. W czerwcu 2013 r. poznański klub pozyskał do współpracy niezwykle utalentowanego waterpolistę – bramkarza Mikhaila Yazerski’ego z Białorusi. W latach 2011-2013 sponsorem poznańskich waterpolistów była firma ALSTAL. 1 października 2013 r. sponsorem tytularnym zespołu została poznańska Grupa DSW. Drużyna otrzymuje także pomoc w ramach wsparcia z Urzędu Miasta Poznania (Wydział Sportu) dla drużyn zespołowych seniorów. Poznańskie mecze DSW Waterpolo Poznań rozgrywane są na basenach sportowych Term Maltańskich, które od początku aktywnie wspierają waterpolistów przy organizacji rozgrywek polskiej ligi piłki wodnej.
www.waterpolo-poznan.pl