Malta Waterpolo Cup: pierwszy dzień zwycięstw poznaniaków!

W piątek, 28 lutego w Termach Maltańskich rozegrano pierwsze dwa mecze turnieju Malta Waterpolo Cup o Puchar Prezydenta Miasta Poznania. Po zaciętym i bardzo emocjonującym pojedynku z drużyną Half Moon z Dublina prowadzenie w tabeli rozgrywek objął zespół gospodarzy – DSW Waterpolo Poznań.

Rozgrywający się w Poznaniu od 28 lutego do 2 marca br. międzynarodowy turniej seniorów MALTA Waterpolo Cup rozpoczął się meczem zespołów ze Słowacji i Holandii. Po 3 pierwszych kwartach aż trzema golami prowadził zespół WS Twente, na co dzień grający w I lidze swojego kraju. Holendrzy w ostatniej kwarcie ulegli jednak zawodnikom Pirana SC Topolcany, którzy zdobyli w niej aż cztery bramki, tracąc tylko jedną. Ostatecznie całe spotkanie zakończyło się remisem 11:11, za który obie drużyny otrzymały po 1 punkcie.

Pirana SC Topolčany – WS Twente 11:11 (3:4, 1:3, 3:3, 4:1).

Podczas kolejnego meczu zawodów o zwycięstwo walczyły drużyny z Irlandii i Polski. Poznańscy waterpoliści objęli prowadzenie w drugiej kwarcie i nie oddali go już do końca spotkania, wygrywając ostatecznie jedną bramką 8:7. Gra obu zespołów była wyrównana i na podobnym poziomie, a ogromne sportowe emocje towarzyszyły kibicom do ostatnich sekund meczu. Dla Poznaniaków gole zdobyli następujący zawodnicy: Dawid Łuc i Tomasz Różycki (po 2 bramki), Marek Mazurek, Paweł Wielogórski, Rafał Bocheński oraz Rafał Iwanowicz (po 1 bramce).

DSW Waterpolo Poznań – Half Moon 8:7 (1:1, 4:2, 2:2, 1:2)

– Dzięki wsparciu Wydziału Sportu UMP po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć w Poznaniu waterpolo w wydaniu drużyn grających na co dzień w mocnych europejskich ligach. Poziom turnieju jest bardzo wysoki, a gra wszystkich zespołów zacięta i wyrównana – twierdzi Tomasz Różycki, prezes KS Waterpolo Poznań oraz kapitan poznańskiego zespołu. – Cieszymy się bardzo ze zwycięstwa nad Irlandią i pierwszego miejsca w tabeli, ale przed nami jeszcze dwa trudne mecze z wymagającymi przeciwnikami. O zdobyciu pucharu prezydenta Poznania mogą zadecydować nawet ostatnie sekundy obu niedzielnych spotkań. Zapraszamy kibiców na kolejne mecze w sobotę o g. 19:15 i 20:30 oraz w niedzielę o g. 15:15 i 16:30.

W ramach turnieju Malta Waterpolo Cup 2014 zaplanowano 6 spotkań w systemie „każdy z każdym”. O zwycięstwie zadecyduje ostatecznie liczba zdobytych punktów. Puchar prezydenta Poznania powędruje do zdobywcy pierwszego miejsca w tabeli rozgrywek. Ogłoszenie wyników zawodów odbędzie się w Termach Maltańskich bezpośrednio po ostatnim niedzielnym meczu. Wstęp na trybuny poznańskiego kompleksu dla wszystkich kibiców i sympatyków sportów wodnych jest bezpłatny.

Organizatorami Malta Waterpolo Cup 2014 o Puchar Prezydenta Miasta Poznania jest KS Waterpolo Poznań oraz Grupa DSW, sponsor tytularny poznańskich waterpolistów. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Poznania, a jej partnerem zostały Termy Maltańskie w Poznaniu.

Patronat medialny nad turniejem objęły następujące media: Polska Głos Wielkopolski, TVP Poznań, Radio Merkury oraz Codziennypoznan.pl. Zawody wspierają: firma Vitex, hotel Novotel Poznań Centrum, Malta Ski, Restauracja Sygnatura, agencja AGM PR oraz Szkoła Języków Obcych Enjoy.

Skład drużyny DSW Waterpolo Poznań na turniej MALTA Waterpolo Cup:
1. Yazerski Mikhail – bramkarz, 2. Łuc Dawid, 3. Iwanowicz Rafał, 4. Mazurek Krzysztof, 5. Czapla Marcin, 6. Goździak Jakub, 7. Różycki Tomasz, 8. Wielogórski Paweł, 9. Cichy Piotr, 10. Mazurek Marek, 11. Szymonik Oskar, 12. Zawadzki Michał, 13. Rafał Bocheński, trener: Jacek Maciąg.

KOLEJNE MECZE TURNIEJU:

SOBOTA, 1 MARCA:
I mecz o g. 19:15    Half Moon – Pirana SC Topolcany
II mecz o g. 20:30     DSW Waterpolo Poznań – WS Twente

NIEDZIELA, 2 MARCA:
I mecz o g. 15:15    Half Moon – WS Twente
II mecz o g. 16:30     DSW Waterpolo Poznań – Pirana SC Topolcany

O uczestnikach MALTA Waterpolo Cup 2014:

PIRANA SC Topolčany z Topolcany, Słowacja – klub powstał w 1947 roku pod nazwą ŠK Železničiari.
W sezonie 1978/79 zespół waterpolo dotarł do półfinału pucharu europy LEN. Drużyna 2 razy zdobywała srebrny i 3 razy brązowy medal mistrzostw Czechosłowacji oraz 3 razy brązowy medal mistrzostw Słowacji. Drużyna składa się przede wszystkim z młodych zawodników i gra w słowackiej ekstralidze. Klub posiada bardzo mocny zespół żeński, który w 2013 r. został mistrzem Słowacji, a w poprzednich latach wielokrotnie zdobywał w rozgrywkach ligowych srebrny i brązowy medal oraz 3 razy zdobył Puchar Słowacji.
www.piranasport.sk/vodne-polo

Half Moon z Dublina, Irlandia – zdobywca Irish Senior Cup – Men’s w latach 1974-1975, 1986, 1989-1991, 1995-2000, 2002, 2003, 2005, 2006, 2008-2011 oraz 2013. Klub pływacki i waterpolo Half Moon istnieje nieprzerwanie od 1898 roku i prowadzi obecnie 6 drużyn piłki wodnej, w tym jedną drużynę żeńską.
6 zawodników drużyny seniorskiej gra obecnie w reprezentacji Irlandii.
www.halfmoonscwaterpolo.com

WS Twente z Hengelo, Holandia – klub pływacki i waterpolo założony w 1922 r., jeden z największych
i najprężniejszych w kraju. W ramach klubu działa obecnie 13 drużyn waterpolo, od młodzików po seniorów, w tym 2 drużyny żeńskie, odnoszące duże sukcesy w lidze holenderskie. Męska drużyna seniorów, złożona
z młodych zawodników, gra w I lidze rozgrywek krajowych.
www.wstwente.nl

DSW Waterpolo Poznań, Polska – poznański zespół piłki wodnej, który powstał w 2011 r. W Mistrzostwach Polski Seniorów 2011/2012 oraz 2012/2013 drużyna wywalczyła brązowy medal. Trenerem zespołu jest Jacek Maciąg, a jego skład tworzą wychowankowie takich klubów jak m.in. ZKS Stilon, Arkonia Szczecin czy KSZO Ostrowiec, w większości byli reprezentanci Polski juniorów. Tomasz Różycki, Paweł Domagała, Piotr Cichy, Michał Zawadzki, Paweł Wielogórski oraz Artur Wróbel byli także członkami reprezentacji Polski seniorów. Tomasz Różycki, kapitan poznańskiego zespołu oraz prezes Stowarzyszenia KS Waterpolo Poznań, rozegrał w niej w latach 1999-2011 ponad 200 meczy. W czerwcu 2013 r. poznański klub pozyskał do współpracy niezwykle utalentowanego waterpolistę – bramkarza Mikhaila Yazerski’ego z Białorusi. W latach 2011-2013 sponsorem poznańskich waterpolistów była firma ALSTAL. 1 października 2013 r. sponsorem tytularnym zespołu została poznańska Grupa DSW. Drużyna otrzymuje także pomoc w ramach wsparcia z Urzędu Miasta Poznania (Wydział Sportu) dla drużyn zespołowych seniorów. Poznańskie mecze DSW Waterpolo Poznań rozgrywane są na basenach sportowych Term Maltańskich, które od początku aktywnie wspierają waterpolistów przy organizacji rozgrywek polskiej ligi piłki wodnej.
www.waterpolo-poznan.pl