Środa Popielcowa – rozpoczął się Wielki Post

Tego dnia kościoły wypełniają się wiernymi. Katolicy idą do świątyń, by ksiądz mógł im posypać głowę popiołem. To znak, że dziś Popielcowa Środa, pierwszy dzień Wielkiego Postu trwającego aż do Wielkanocy.

 

Środa Popielcowa jest dniem szczególnego skupienia. Kapłan posypuje głowę popiołem, by wierni pamiętali o ulotności ludzkiego losu, o tym, że człowiek z prochu powstał i w proch się obróci. W ten symboliczny sposób zaczyna się Wielki Post, czas czterdziestodniowych przygotowań do Wielkanocy.

 

Wszyscy chrześcijanie traktują szczególnie pierwszy dzień postu, jednak posypywanie głów popiołem na znak pokuty dotyczy tylko katolików. Tradycja ta pojawiła się w VIII wieku, a w XI wieku papież Urban II usankcjonował zwyczaj, zarządzając jednocześnie, że popiół powinien pochodzić ze spalonych ubiegłorocznych palm wielkanocnych.

 

Oprócz pójścia do kościoła i posypania głowy popiołem prawowierny katolik powinien się dziś powstrzymać od jedzenia mięsa i ograniczenia posiłków do jednego normalnego oraz dwóch skromnych.

 

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w Katedrze Poznańskiej o godz. 18.00.